אי-פי
צבי בראל

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון אמר היום (ג') כי הוא אינו "רואה סיכוי רב לפתרון דיפלומטי של הסכסוך בסוריה. האסון בסוריה הוא ללא ספק המבחן המיידי ביותר שלנו". במסיבת העיתונאים הראשונה שלו השנה ציין באן כי אתמול (ב') נפגש עם שליח האו"ם לסוריה, לחדאר ברהימי, וכי "ההערכה המשותפת שלנו היא שעדיין רחוק היום שבו נוכל לחבר בין הצדדים בסוריה". המזכיר הכללי אף הוסיף כי המצב ההומניטרי בסוריה ממשיך להתדרדר, כאשר מיליוני אזרחים סוריים מתקשים לשרוד בחורף הקשה עם מעט מזון ותנאי מגורים עלובים אם בכלל. כ-650 אלף אזרחים סורים, לפי באן, עזבו את המדינה מאז תחילת הסכסוך לפני פחות משנתיים.

עד היום כשנידונו סנקציות כלפי משטר אסד, שאחראי למותם של כ-60 אלף אזרחים מאז תחילת הסכסוך תמיד רוסיה וסין הטילו וטו. סנקציות אמורות לבוא לפני התערבות צבאית ולכן כלל לא בטוח שפעולה כזו תתרחש בקרוב, למרות דברי באן, שכביכול מרמזים על אפשרות כזו. אך לאחרונה רוסיה מאותת כי תמיכתה הבלתי מסויגת במשטר אסד עשויה לבוא לקיצה. מוקדם יותר השבוע גם איראן, תומכת נוספת בנשיא הסורי, שיגרה מסר מעורב.

״הסיבה העיקרית לתמיכתנו באסד היא מניעת נפילתו של קו ההתקוממות נגד ישראל. אם ייפול משטר אסד יישבר קו ההתנגדות הזה״ – כך אמר עלי אכבר וליאתי, יועצו הבכיר של המנהיג האיראני עלי חמינאי, בראיון לרשת הטלוויזיה ״אל- מיאדין״. בהסבר לדבריו ייחס וליאתי לאחד ממנהיגי האופוזיציה הסורית, הפרופסור בורהאן רליון, את האמירה לפיה ״אם תגיע האופוזיציה לשלטון נכונן יחסים עם ישראל ואמריקה, נפסיק את תמיכתנו בהתנגדות (חיזבאללה, צ"ב) וננתק את יחסינו עם איראן״ כדי להוכיח את חששה של איראן".

באן קי-מון. "סוריה היא המבחן המיידי ביותר שלנו"צילום: אי–פי

עם זאת, הדגיש וליאתי כי איראן תומכת ברפורמות בסוריה "אך זאת בדרכי שלום, בלי אלימות וללא סיוע מארה״ב", כדבריו. "הבעיה היא שכמה מן המדינות הריאקציוניות כמו קטאר, מספקות נשק לחמושים שמגיעים לסוריה מסומליה ומאפגניסטאן כדי לבצע טבח בחיילים ובעם הסורי וכדי להפיל את אסד״, אמר. וליאתי נזף גם בארגונים האסלאמיסטיים שפועלים בסוריה, שמאמינים, לטענתו, כי באמצעות סיוע מארה״ב, ישראל, קטאר ואל-קאעדה הם יוכלו להפיל את הממשל הסורי ולהביא במקומו "מישהו דוגמת מוחמד מורסי נשיא מצרים״.

התמיכה הבלתי מסויגת של וליאתי בבשאר אל-אסד, לצד תמיכתו ברפורמות ״שיענו על דרישות הציבור הסורי״, כהגדרתו, רומזים גם לנכונותה של איראן להידבר עם האופוזיציה הסורית, בתנאי שאינטרסיה של איראן בסוריה ובלבנון לא ייפגעו, ושמעמדה המיוחד של טהראן באזור לא יפנה את מקומו להשפעה קטארית, סעודית או אמריקאית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ