גרמניה מבקרת את יוזמת קמרון לקיים משאל עם על הישארות באיחוד האירופי

ראש ממשלת בריטניה הבטיח כי אם ינצח בבחירות הבאות שיתקיימו בשנת 2015 יישאלו אזרחי המדינה אם להישאר באיחוד או לעזוב אותו

לוגו רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו רויטרס

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, הבטיח היום (רביעי) כי בכוונתו ליזום משאל עם שבו ישאלו האזרחים אם להישאר או לעזוב את האיחוד האירופי, זאת אם ינצח בבחירות לפרלמנט בשנת 2015.

בכך קמרון שם קץ לחודשים של ספקולציות בנוגע לשאלת מקומה של בריטניה באירופה. משאל העם מתוכנן להתקיים בין השנים 2015 ל-2018.

לדברי קמרון, בציבור הבריטי קיימת אכזבה עמוקה מהאיחוד האירופי. "הגיע הזמן שיישמע קולם של אזרחי בריטניה. זה הזמן שהשאלה האירופית תעמוד בראש סדר היום הבריטי".

בנאומו אמר קמרון כי המפלגה השמרנית תתכונן לבחירות לפרלמנט שיתקיימו בשנת 2015, שלאחריה, אם ינצח, יתנהל משא ומתן מחודש על מקומה של בריטניה באיחוד האירופי. "אחרי שננהל משא ומתן על מעמדה של בריטניה באיחוד האירופי, נעמיד את ההסכם למשאל עם ובו תהיה שאלה פשוטה: האם להישאר או לעזוב", אמר קמרון, תוך התעלמות מאזהרות, שלפיהן הכרזתו עלולה להביא למשבר כלכלי ולמתיחות ביחסים עם מדינות אחרות באירופה.

קמרון כרך את הבטחתו לדברי סניגוריה נלהבים על המשך החברות באיחוד האירופי כל עוד יהיה יעיל ותחרותי יותר, אם כי ימשיך להיות בנוי סביב ליבה של שוק יחיד, שהוא הבסיס לסחר הפנימי בתוך האיחוד. "אני יודע שיש מי שיאמרו שהחזון שתיארתי אינו בר-השגה. שאין סיכוי שהשותפים שלנו ישתפו עמנו פעולה. שהעם הבריטי כבר הציב את עצמו על מסלול שפירושו יציאה בלתי נמנעת. ושאם איננו מרגישים בנוח באיחוד לאחר 40 שנות חברות בו, הדבר הזה לא ישתנה לעולם. אולם אני מסרב להסכין עם גישה תבוסתנית שכזאת, הן מצד בריטניה והן מצד אירופה". "ובבוא משאל העם", הוסיף, "ארתם בכל לבי ובכל כוחי למען הישארות באיחוד".

הנאום היה רגע מכונן בקריירה הפוליטית של קמרון, והוא משקף אמונה שבאמצעות החזרה לרשות בריטניה של כמה סמכויות הנתונות כעת ביד האיחוד, האיחוד עשוי לזכות בתמיכת הציבור הבריטי הרוטן, שמזמן מגלה יחס דו-ערכי, ולעתים אף עוין, כלפי הרעיון של ההשתלבות באירופה.

שר החוץ של גרמניה, גידו וסטרוולה, אמר בתגובה כי הוא מעוניין שבריטניה תישאר חברה פעילה באיחוד האירופי, אולם הזהיר כי "בחירה סלקטיבית (בנוגע למדיניות) היא לא אפשרית". גם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, חזרה על הודעת שר החוץ כי חשוב שבריטניה תישאר באיחוד ואמרה כי אף על פי שברלין מוכנה לדון עם לונדון בעניין כל הצדדים חייבים להתפשר כדי למצוא פתרון הוגן. שר החוץ הצרפתי, לורן פביוס, ביקר אף הוא את יוזמת ראש ממשלת בריטניה ואמר שצרפת תקבל בברכה כל עסק שיעזוב את בריטניה אם זו תחליט לא להישאר באיחוד האירופי. "נפרוש שטיח אדום בפני אותם בעלי עסקים", אמר. תגובות צוננות להודעת קמרון התקבלו גם באיטליה ואוסטריה.

היחס השלילי של הציבור בבריטניה לאיחוד האירופי רק גובר בתקופה של משבר כלכלי ודאגה מהחוב של גוש האירו. בחודש נובמבר האחרון התפרסם סקר שקבע כי כמעט מחצית מאזרחי בריטניה היו מצביעים במשאל עם בעד עזיבת האיחוד האירופי, זאת בשעה שכמעט שליש מהאזרחים היו מצביעים בעד המשך החברות באיחוד. בסקר שערך מכון YouGov, עלה כי49% מהנשאלים תומכים בעזיבת האיחוד ו-28% תומכים בהישארות בגוש, המונה 27 מדינות. 17% מהנשאלים טרם החליטו בעניין והשאר ענו שלא היו מצביעים.

ממצאי הסקר, שהתבסס על ראיונות עם 1,637 בני אדם, אינם שונים מהותית מסקרים אחרים שפורסמו בשנה שעברה. גם בגרמניה שיעור המתנגדים לאיחוד גבוה למדי. סקר דומה, שבו השתתפו 1,000 נשאלים, קבע כי 25% מהגרמנים רוצים לפרוש מהאיחוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ