לוגו אי-פי
אי-פי

איראן מציעה שקהיר תארח את חידוש שיחותיה עם ארה"ב ושאר המעצמות על תוכנית הגרעין שלה, כך הודיע אתמול שר החוץ האיראני. הודעתו של עלי אכבר סאלהי הייתה הרמז לרצונה של טהראן לחזור לשולחן המשא ומתן, בתקווה שיבוטלו הסנקציות הפוגעות בכלכלה האיראנית.

מאז הפלתו של חוסני מובארק בפברואר 2011, מנסה איראן גם לחדש את הקשרים עם מצרים ולהרחיב את השפעתה במזרח התיכון. "איראן מציעה שהמפגש הבא ייערך בקהיר. מצרים קיבלה בברכה את ההצעה", סיפר סאלהי לכתבים לאחר פגישת הממשלה אתמול. "בעלי תפקידים במצרים מבררים כעת עם קבוצת שש המדינות... התאריך והמקום טרם נקבעו", הוסיף סאלהי.

סעיד ג'לילי, המנהל את המשא ומתן מטעם איראן, וקתרין אשטון, שרת החוץ של האיחוד האירופי, וסגניהם, דנים בשבועות האחרונים על חידוש השיחות. סיבוב השיחות האחרון, שנערך במוסקווה ביוני האחרון, הסתיים במבוי סתום. מאז, לוחצות הסנקציות שהטילו מדינות המערב על הכלכלה האיראנית.

צילום: אי–פי

השיחות במוסקווה לא השיגו כל התקדמות בדרישה העיקרית של המערב: שאיראן תחדל מהעשרת אורניום בדרגה הגבוהה ביותר, דבר המעורר את דאגת ארה"ב ומדינות אחרות, שכן חומר בדרגת העשרה כזאת עלול להיעשות במהרה לחומר לראשי נפץ גרעיניים.

איראן טוענת בעקשנות כי אינה מתכוונת לייצר נשק גרעיני ומצטטת שוב ושוב את הצו של המנהיג העליון האייתוללה עלי חמינאי מ-2005 ובו נאמר כי הנשק הגרעיני הוא פגיעה בעיקרי האיסלאם. לדבריה, כל רצונה הוא לבנות כורים לחשמל ולמחקר רפואי.

מנהיגי איראן יודעים שהדרך היחידה להקל על הלחץ הכלכלי, ואולי גם להחליש את האיומים על פעולה צבאית ישראלית, היא באמצעות עסקה עם שש המעצמות, הכוללות את חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון ואת גרמניה.

אם יחודשו השיחות, זו תהיה ההידברות הראשונה מאז הטיל המערב סנקציות חד-צדדיות נגד איראן בקיץ האחרון. הסנקציות כוללות אמברגו על יצוא הנפט שלה והגבלות בנקאיות המקשות על לקוחותיה האסיאתיות של איראן לשלם תמורת משלוחי הנפט.

ייצוא הנפט אחראי ל-80% מהמטבע חוץ של איראן. הכנסותיה מייצוא הנפט והגז צנחו ב-45% בעקבות הסנקציות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ