קלינטון על המתקפה בבנגאזי: "סבלנו מהיעדר מנהיגות"

שרת החוץ של ארה"ב קיבלה על עצמה אחריות לטעויות שהביאו להתקפה על הנציגות הדיפלומטית בלוב, שבה נהרג השגריר כריס סטיבנס

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

שרת החוץ של ארה"ב הילרי קלינטון אמרה אתמול כי משרדה פועל במהירות ובתקיפות להגברת הביטחון בשגרירויות האמריקאיות ברחבי העולם, בעקבות ההתקפה הקטלנית שבוצעה ב‑11 בספטמבר אשתקד על הקונסוליה האמריקאית בלוב.

בהופעתה האחרונה בגבעת הקפיטול כשרת החוץ, קלינטון נטלה שוב על עצמה את מלוא האחריות לטעויות שהובילו להתקפה על הקונסוליה בבנגאזי, שבה נהרגו השגריר האמריקאי כריס סטיבנס ושלושה אמריקאים נוספים.

בקול שנשבר לפעמים אמרה קלינטון כי החוויה היתה אישית מאוד. "עמדתי לצד הנשיא אובמה כשהמרינס הורידו את הארונות עטופי הדגלים מהמטוס ב(שדה התעופה הצבאי) אנדרוס. חיבקתי את האמהות והאבות, האחיות והאחים, הבנים והבנות", אמרה השרה באולם ישיבת ועדת הסנט ליחסי חוץ שהיה מלא מפה לפה.

קלינטון אמרה שמשרדה מיישם את 29 ההמלצות של ועדת בדיקה עצמאית, שמתחה עליו ביקורת חריפה, ואף פעלה מעל ומעבר להן, תוך שימת דגש מיוחד על האבטחה במקומות שבהם הסכנה רבה. ועדת הביקורת מצאה "כישלונות שיטתיים והיעדר מנהיגות בדרגים הגבוהים של שני אגפים במשרת החוץ" וארבעה עובדים נאלצו לצאת לחופשה מנהלית.

"אף אחד אינו מחויב לתיקון המצב יותר ממני. אני נחושה בדעתי להשאיר את משרד החוץ ואת המדינה שלנו כשהם בטוחים יותר, חזקים יותר ומאובטחים יותר", הדגישה קלינטון.

היא התמקדה בעדותה לא רק בהתקפה על הקונסוליה, אלא גם בסכנה הגוברת בצפון אפריקה, וציינה שלוב לא היתה מקרה בודד.

"המהפכות הערביות טרפו את הקלפים בדינמיקת הכוחות והרסו כוחות ביטחוניים ברחבי האזור. חוסר היציבות במאלי יצר מקלט בטוח לטרוריסטים השואפים להרחיב את תחום השפעתם ולבצע התקפות נוספות, כמו זאת שראינו בשבוע שעבר באלג'יריה", הוסיפה קלינטון וענתה בשלילה על שאלות ששאלו אותה רפובליקנים שוב ושוב אם ראתה בקשות קודמות לתגבר את אמצעי הביטחון.

צילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ