מלך הפיראטים

הפרק החדש במלחמתו של קים דוטקום בהוליווד

לאחר שחנך את האתר Mega, מתחייב מייסד אתר שיתוף הקבצים Megaupload להילחם נגד הוליווד והפוליטיקאים ולהגן על חופש המידע באינטרנט

טוני מנהייר, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
טוני מנהייר, גרדיאן

מעל המדשאה בחזית ביתו המפואר של קים דוטקום תלוי שלט מאותיות גדולות ותלת ממדיות המרכיבות את המלה . צוות של חשמלאים ונגרים עמל על תליית האותיות ועל חיבורן לחשמל. הם הגיעו לאות "g". מסביב לאחוזה של דוטקום שנמצאת מצפון לאוקלנד שבניו זילנד עובדים גננים וטכנאים שנראים קצת כמו בני האומפה לומפה במפעל השוקולד של ווילי וונקה בספרו של . הם מתכוננים ללילה הגדול. מסביבם מונחות בובות של ג'ירפות וקרנפים שנופחו לגודל טבעי.

השבוע, כמעט שנה מאז מעצרם של יזם האינטרנט וכמה מחבריו , השתתפו מאות מוזמנים בחגיגת ההשקה של "Mega", יורשו של האתר לאחסון ושיתוף קבצים Megaupload, שסיפק שירותים ליותר ממיליארד משתמשים ביום ונסגר בידי משרד המשפטים של ארה"ב כמה דקות לפני שהמסוקים נחתו באחוזה בניו זילנד כדי לעצור את דוטקום.

אחרי שהוחזקו כמה שבועות במעצר בתחילת שנת 2012, דוטקום ושאר הנאשמים שוחררו בערבות. מאז הם רשמו שורה של ניצחונות משפטיים וכל הדיונים להסגרתם לארה"ב ולהעמידם למשפט נדחו עד להודעה חדשה. ההשקה מנקרת העיניים של האתר החדש מסמלת את הניצחון האחרון של דוטקום במלחמתו נגד רשויות אכיפת החוק של ארה"ב.

דוטקום יושב בחלקו האחורי של הבית בראש שולחן שאורכו 20 מטרים. משני צדיו יושבים שניים מעורכי דינו וידידו פין בטאו, שגם הוא בנאשמים. כל אחד מהם צמוד לאייפד ולמחשב נייד. נראה כי הטייקון יליד גרמניה משתוקק מאוד לעמוד בראש מסע הצלב נגד הדינוזאורים של הוליווד ונגד הפוליטיקאים המאפשרים להם להמשיך לנהל את עסקיהם בדרכים מיושנות.

"אנחנו רוצים להוכיח לעולם שאנחנו חדשנים. אנחנו רוצים להוכיח שלשירותי אחסון בענן (שרתים לשימוש מרחוק) . ההשקה של האתר החדש מעוררת כמובן מחלוקת והממשל האמריקאי ינסה קרוב לוודאי להרוס את העסק שלנו. אנחנו חייבים להתנגד לכך בכל תוקף ולהילחם, וזה מה שאני עושה. אני לא ארשה להם לחסל אותי".

בגלל סדרת הכישלונות שנחלה התביעה מעריכים כמה פרשנים כי הדיון על ההסגרה לא ייערך בסופו של דבר. דוטקום, בן 39, דווקא אינו שבע רצון אם תרחיש זה יתממש. "אנחנו רוצים לחשוף את מה שהביא לסגירת האתר. יש לנו מידע רב שמוכיח כי היתה מזימה פוליטית להשמיד את Megaupload ואנחנו רוצים להוכיח את זה בבית המשפט".

התביעה נגד דוטקום וחבריו טוענת כי הם הרוויחו, מתוך ידיעה ברורה ומרצונם החופשי, משיתוף בלתי חוקי של תוכן המוגן בזכויות יוצרים, ושלמעשה, העברת מידע שהושג באופן פיראטי היתה חלק מהמודל העסקי של Megaupload. "ההאשמות האלה הן קשקוש מוחלט", אומר דוטקום.

לדבריו, "חברת Megaupload הוקמה כשירות שמאפשר לשלוח קבצים גדולים, שלא ניתן היה לשלוח בדואר האלקטרוני. המצב הזה נשאר ללא שינוי גם היום. זו היתה הסיבה לפופולריות הרבה של האתר. הוא לא הוקם כדי לאפשר העברת קבצים פיראטית. הממשל האמריקאי טוען שאנחנו פועלים כמו ארגון פשיעה שיצר רשת של העברה לא חוקית של מידע. הוא טועה טעות גדולה. הם רצו לסגור את האתר ולא התייחסו לעניין ברצינות. דווקא הם אלה שמתנהגים כמו האקרים ומוצאים פרצות במערכת המשפטית כדי לעצור אותנו".

דוטקום יודע מה זה להיות האקר. בגרמניה, בשעה שהיה, כפי שהוא אומר, "צעיר וטיפש", הוא הורשע על כך שפרץ למחשבים. הוא חתם על עסקת טיעון ונגזר עליו מאסר על תנאי. בסופו של דבר, ההרשעה בוטלה ונמחקה מתיקו האישי.

לדברי דוטקום, באותה תקופה הוא חשב שהוא "אמריקאי יותר מהאמריקאים". "מעולם לא נתתי למשהו לעצור אותי וחשבתי שאם אתה מצליח, אין סיבה שלא תציג את זה לעיני כולם. ההתנהגות הזו היא מאוד לא גרמנית, אבל עכשיו, במבט לאחור, ההתלהבות שלי מארה"ב פחתה. היא הופכת למדינה תוקפנית מאוד".

כיום, אחרי שנה שבה הפכה פרשת Megaupload לאבן דרך במאבק על חופש המידע באינטרנט, אומר דוטקום שעיניו נפקחו. "כשאתה חי בבועה המאושרת שלך, יש לך את כל מה שאתה רוצה ואתה חי חיים נפלאים, אתה לא חושב על כל הבעיות שמסביב. אני עכשיו מבין הרבה יותר טוב כיצד הממשל האמריקאי פועל, ועד כמה חודרים לפרטיות שלנו. אנחנו קרובים מאוד למציאות שמתאר ג'ורג' אורוול בספרו 1984".

לפי דוטקום, תלאותיו החלו כשאיגוד תעשיית הסרטים של ארה"ב (MPAA) שכר את שירותיו של הסנאטור לשעבר כריס דוד (Dodd), שניצל את קשריו עם ידידו משכבר הימים, סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, כדי לפעול נגד Megaupload. "אם מצליחים להבין מי האנשים שמנהלים את המלחמה נגדנו מאחורי הקלעים, רואים עד כמה ההתערבות הפוליטית בענייננו היתה עמוקה", הוא אומר.

לדבריו, הממשל האמריקאי היה צריך להוכיח שהוא נלחם באתרים כמו Megaupload כדי לרצות את איגוד תעשיית הסרטים. הוא טוען כי הפוליטיקאים היו צריכים למצוא חלופה להצעת החוק הדרקונית (קיצור ל-Stop Online Piracy Act), שנועדה למנוע הפרה של זכויות יוצרים ופגיעה בקניין רוחני ולא אושרה בסופו של דבר. לדבריו, עמדתם התוקפנית והאנכרוניסטית של ראשי תעשיית הקולנוע מונעת מהם להעריך כראוי את הפוטנציאל הטמון בבניית מודל עסקי חדש בסביבת האינטרנט. "אפשר להרוויח שם כל כך הרבה כסף, והטיפשים האלה פשוט לא מבינים את זה".

דוטקום לא מעוניין לדבר על , המתכנת שנלחם למען פתיחת קבצי אינטרנט חינם לציבור הגולשים, הואשם בהונאה והשגת מידע בניגוד לחוק . עם זאת, הוא אומר כי "את שנינו רדפו בצורה דומה וחסרת כל היגיון". דוטקום משווה גם בין יחס הממשל האמריקאי כלפיו ליחסו כלפי מייסד אתר ויקיליקס, ג'וליאן אסאנג'. "אני מזדהה עם אסאנג' וחושב שהחשש שלו כי שוודיה משתפת פעולה עם ארה"ב כדי להביא להסגרתו הוא מוצדק. אני בהחלט רואה דמיון רב בין המקרה של ויקיליקס למקרה שלנו".

דוטקום הספיק להחליף כבר כמה שמות: כשנולד הוא נקרא קים שמיץ, אולם מאז שינה את שמו לקימבל, קים טים ג'ים וסטור והוד מלכותו המלך קימבל הראשון. בניו זילנד, שאליה בא בשנת 2009 אחרי שש שנים בהונג קונג, הוא זוכה לאהדה רבה ולמעמד של גיבור בעיני התומכים בחופש מידע מוחלט באינטרנט. לאשתו מונה ולו יש חמישה ילדים, והוא רוצה להעניק להם בית של קבע בסביבה ירוקה ולא ב"ג'ונגל מבטון".

הוא מעריך כי פתרון כלשהו לסכסוך בינו לממשל האמריקאי אינו נראה באופק. "אני לא מרושע", הוא אומר, "אני בחור טוב. כל מי שמכיר אותי מחבב אותי. התובעים באמת צריכים לבוא לפה ולדבר איתי. אני לא מתכוון להיכנע ואין להם שום סיכוי לנצח אותי. אני חף מפשע, והצדק נמצא לצדי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ