צפון קוריאה מאיימת לערוך ניסוי גרעיני

לאחר שהורחבו הסנקציות שמוטלות עליה במועצת הביטחון, פיונגיאנג מזהירה כי בכוונתה לשגר טילים ארוכי טווח, שמכוונים נגד "האויב העיקרי" שלה, ארה"ב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בעקבות הרחבת הסנקציות שמוטלות עליה במועצת הביטחון של האו"ם, הודיעה צפון קוריאה כי היא מתכוונת לערוך ניסוי גרעיני.

בהודעה שפורסמה בסוכנות הידיעות הממלכתית, מזהיר צבא צפון קוריאה כי בכוונתו לערוך ניסוי גרעיני ולשגר בעתיד טילים ארוכי טווח שמכוונים נגד "האויב העיקרי" שלה, ארה"ב. בהודעה לא פורסם מתי צפוי להיערך הניסוי. פיונגיאנג ביצעה שני ניסויים גרעיניים בעבר, בשנת 2006 ובשנת 2009.

אתמול הודיעה צפון קוריאה כי בכוונתה לחזק את יכולותיה הצבאיות לאחר שמועצת הביטחון של האו"ם גינתה יום קודם לכן את שיגור הטיל הצפון קוריאני בחודש שעבר, והרחיבה את הסנקציות המוטלות על משטרו של קים ג'ונג-און.

סין, חברה קבועה במועצת הביטחון המחזיקה בזכות וטו בהצבעות, הסכימה לאשר את הנוסח הסופי של הגינוי לאחר שהוסרו כמה סעיפים מתוך טיוטה קודמת שלו. סוזן רייס, שגרירת ארה"ב לאו"ם, אמר כי החלטת מועצת הביטחון "מוכיחה לצפון קוריאה כי יהיו השלכות למעשיה בכל פעם שתפר סנקציות והגבלות המוטלות עליה". בנוסף, חזרה מועצת הביטחון על דרישתה שצפון קוריאה לא תשגר טילים נוספים ותפסיק את תוכנית הגרעין שלה באופן מיידי.

משרד החוץ של פיונגיאנג הודיע כי צפון קוריאה "תגיב להחלטת האו"ם במעשים ולא במלים" והזהיר כי המדינה תשקיע משאבים נוספים בחיזוק יכולות ההגנה שלה. "שיחות על יציבות חצי האי הקוריאני והאזור יכולות להתקיים בעתיד, אולם לא יהיו שיחות על פירוק הנשק הגרעיני".

בחודש שעבר, שיגרה צפון קוריאה בהצלחה טיל ארוך טווח. השיגור עורר גל גינויים ברחבי העולם. התזמון של יום השיגור הפתיע בכירים בממשל האמריקאי, זאת לאחר שצפון קוריאה הודיעה קודם לכן על דחייתו. לפי הערכות, השיגור, שיצא לפועל שבוע כשנה לאחר מותו של המנהיג קים ג'ונג-איל, שהלך לעולמו ב-17 בדצמבר 2011, נועד לחזק את שלטונו של בנו, המנהיג הצפון קוריאני הצעיר, קים ג'ונג און, העומד בראש המדינה מאז מותו של אביו. בחודש אפריל האחרון ניסתה צפון קוריאה לשגר טיל ארוך טווח, אולם השיגור נכשל והטיל התפרק במעופו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ