40 שנים אחרי פסק דין "רו נגד וייד", ארה"ב מפולגת מתמיד בשאלת ההפלות

פסק הדין ההיסטורי שהעניק לנשים זכות חוקית לבצע הפלה מלאכותית, צוין השבוע בהפגנות הן של התומכים בזכות ההפלה והן של המתנגדים לה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השבוע ציינו בארה"ב 40 שנים לפסק הדין ההיסטורי, "רו נגד וייד", שהעניק לנשים זכות חוקית להפלה מלאכותית בשלושת החודשים הראשונים של ההיריון. ארבעת העשורים האלה התאפיינו בתמורות חברתיות משמעותיות במדינה ובעולם כולו, ובהתקדמות רבה במאבק הנשים.

עם זאת, הפלות מלאכותיות הן עדיין נושא שנוי במחלוקת באמריקה, והן עדיין אסורות במדינות רבות בעולם. ביום שלישי האחרון התאספו ליד בית המשפט העליון של ארה"ב עשרות פעילים מתנגדי הפלות, שבאו בקור העז והניחו על המדרכות אלפי פרחים המייצגים לדבריהם את מספר ההפלות הנעשות בארה"ב מדי יום.

"מיליוני נשים נפגעו בגוף ובנפש. המדינה שלנו הפרה את העקרונות העומדים בבסיס הקמתה", אמר הכומר פטריק מהוני מהקואליציה הנוצרית, ליד בית המשפט העליון. מולו התייצבו תומכים בחופש הנשים לבחור אם להפיל או לא וצעקו קריאות בזכות בעלות האשה על גופה.

הרחק משם, בג'קסון במיסיסיפי, עשרות תומכים בפסק הדין התמקמו ליד המרפאה היחידה בעיר שבה ניתן לבצע הפלות. "חופש הבחירה הוא דבר טוב", אומרת אלכס מקלניק שלומדת בקולג' המקומי. "אסור שמישהו יקבע לנשים מה לעשות עם הגוף שלהן".

מעבר לכביש עמד רוי מקמילן, בן 69, המתנגד להפלות. לדבריו, פסק הדין גרם נזק ועורר בעיות חברתיות רבות. "הדבר הגרוע ביותר שקרה במאה ה-20" הוא אומר, "הוא הופעת אמצעי המניעה והחוקים שמתירים הפלות".

תומכים רבים בחופש הבחירה לנשים מתריעים, כי למרות פסק הדין המכונן, זכות הנשים לבעלות על גופן אינה מובטחת לכל. אחדים טוענים שעיקר ההתנגדות להפלות אינה נובעת מרצון להציל תינוקות, לקדם ערכי משפחה או להגן על נשים, אלא מהשאיפה לשלוט במיניות האשה ולחזור לזמנים שנשים דוכאו ונחשבו לנחותות.

הם טוענים שאיסור על הפלה אינו מקטין את מספר ההפלות, אלא רק מעניש נשים וממרר את חייהן. לדבריהם, הדרך לצמצם את מספר ההפלות היא בחינוך מיני מקיף, בהפצת אמצעי מניעה במחיר שווה לכל נפש, הבטחת זכויות נשים וקידום תרבות מינית נאורה.

סקר של מכון פיו, שפורסם לאחרונה, קובע כי רוב אזרחי ארה"ב מעדיפים להשאיר את המצב החוקי על כנו ולא להפוך את הקערה על פיה. עמדה זו מייצגת המשכיות בדעת הקהל האמריקאית בשני העשורים האחרונים. עם זאת, בשנים האחרונות נהנו ארגונים המתנגדים להפלות מתמיכה רבה וכמה מדינות חוקקו חוקים המגבילים את זכות ההפלה: חוקים התובעים הסכמת הורים לביצוע הפלות בקרב קטינות, או חוקים המתירים הפלות בבתי חולים בלבד ולא בקליניקות.

התומכים בזכות ההפלה טוענים שהתנועות שמתנגדות להפלה מציגות עצמן כפועלות "למען החיים" (pro-life), ובכך מצליחות לנצח בקרב על דעת הקהל, אבל למעשה הן רק מעמידות פנים שהצלת תינוקות מניע אותן, והן מסכנות את ביטחונן של הנשים. "מרבית הנשים בגילים 15 עד 44 חיות עתה במדינה שיחסה לזכות ההפלה עוין יותר מבעבר", טוען ארגון הבריאות גוטמאכר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ