מפעל סודי ביותר להעשרת אורניום בבריטניה הושבת מסיבות בטיחותיות

הגרדיאן גילה כי הסיבה להשבתה היא קורוזיה במבנה הפלדה של המפעל, שמספק אורניום מועשר לנשק האטומי של בריטניה ודלק גרעיני לצי המלכותי

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

מפעל סודי ביותר באלדרמסטון שבדרום מזרח אנגליה, בו נעשה חלק מהעשרת האורניום לכלי הנשק הגרעיניים של בריטניה ולצוללות הצי המלכותי נסגר בגלל חששות בטיחותיים, כך חושב הגרדיאן. לפי הדיווח בעיתון, התגלתה קורוזיה ב"מבנה הפלדה" של המפעל.

ההשבתה נתמכה בידי הגופים הרגולטוריים של בריטניה שחששו כי המבנה לא עומד בסטנדרטים הראויים. הסוכנות לבטיחות גרעינית של בריטניה מחייבת שמבנים קריטיים בתוכנית הגרעין הבריטית יהיו מסוגלים לעמוד בפני "מזג אוויר קיצוני ואירועים סיסמיים", והמפעל באלדרמסטון נכשל במבחנים. הנהלת המפעל נדרשת לתקן את התקלות עד סוף השנה.

למרות שהמפעל שהושבת לא קיבל שם רשמי מסיבות של ביטחון לאומי, הגרדיאן גילה כי שמו ברשומות הביטחוניות הוא A45. במפעל מועשר אורניום לראשי החץ הגרעיניים של בריטניה, הטרידנט, ובאחרונה גם לייצור דלק גרעיני לדגם החדיש ביותר של צוללות גרעיניות של הצי המלכותי.

משרד ההגנה הבריטי מתעקש כי ישנן תוכניות גיבוי לפצות על השבתת מפעל ההעשרה. אולם סגירה ממושכת תחייב את בריטניה לקנות אורניום מועשר מארה"ב, כדי להבטיח שתוכנית הגרעין הבריטית לא תיפגע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ