רויטרס

פלג מקרב המורדים במאלי נפרד מהנהגת המורדים המזוהה עם אל-קאעדה השולטת בצפון המדינה, וקורא לשיחות עם הממשלה ועם צרפת.

אגבאס איטאללה, שמנהיג את קבוצת המורדים שפרשה, סייע בשנה שעברה לקבוצת המורדים ואמר אתמול כי הקים ארגון חדש, התנועה האיסלאמית מאזאוואד. הוא הודיע כי הם מוכנים לקיים משא ומתן עם השלטון כדי לשים סוף לקונפליקט שמשסע את המדינה. 

"אנחנו רוצים ללחום את המלחמה שלנו ולא את המלחמה של AQIM", אמר איטאללה בהתייחסו לאחת משלוש קבוצות המורדים האיסלאמיסטים שהשתלטו על צפון המדינה והמזוהים עם אל-קאעדה. "חייבת להיות הפסקת אש כדי שנוכל לקיים שיחות בעניין המצב בצפון", אמר. הוא הוסיף כי הקבוצה בהנהגתו תהיה ממוקמת בקידאל, וציין גם כי הם בקשר עם מטווחים בבורקינה פאסו ועם השלטון באלג'יריה. הוא הבהיר כי המורדים דורשים לקיים אוטונומיה יחסית בצפון, במקום ניתוק מוחלט מהשלטונות .

לפני שבועיים החל המבצע הקרקעי והאווירי של צבא צרפת בקולוניה הצרפתית לשעבר, בניסיון לסייע לממשל הזמני ולמנוע מהאיסמלאמיסטים להגיע לעיר הבירה במקו. מטוסים צרפתיים מפציצים מיום שלישי את העיר מגרב, שנשלטת בידי המורדים ונמצאת בקרבת טימבוקטו. לאחר שהשתלט הצבא הצרפתי על העיר דיאבלי, הנמצאת 400 קילומטרים צפונית-מזרחית לבירה. צרפת מנסה כעת להשיג מחדש את השליטה על טימבוקטו. צבא צרפת, שהחל את המבצע במאלי ב-11 בינואר, אמר כי מטוסיו ביצעו עשרות מתקפות אוויריות במאלי בסוף השבוע. כ-2,000 חיילים צרפתים נמצאים על אדמת מאלי, וצרפת דוחקת במדינות מערב אפריקה לשלוח למדינה עוד 3,000 חיילים ולקחת לידיהן את הפיקוד על ההתערבות הצבאית במדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ