סופרים את העצים |

ברזיל יוזמת פרויקט לסקירת המגוון הבוטני באמזונס

לראשונה זה 30 שנה תקיים ממשלת ברזיל סקר שאפתני לתיעוד מגוון העצים ביערות הגשם. עד 2020 אמורה כריתת היערות להצטמצם ב-80%

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ממשלת ברזיל הודיעה בסוף השבוע על תוכנית שאפתנית לסקירה ולתיעוד מגוון העצים האדיר ביערות הגשם של האמזונס. משרד היערנות הברזילאי מסר בהודעתו כי "מפקד העצים" יימשך ארבע שנים ובמסגרתו יסווג המגוון הבוטני-ביולוגי על פי זנים ותנאי קרקע.

מדובר בפרויקט יוצא דופן שכמוהו לא בוצע בברזיל זה 30 שנה, ולאור תהליך בירוא היערות המואץ באגן האמזונס. ממשלת ברזיל התחייבה בשנת 2009 להפחית את כריתת העצים באמזונס ב-80% עד שנת 2020. מנתוני ממשלת ברזיל עולה כי אשתקד הצטמצם בירוא היערות באמזונס לרמה הנמוכה ביותר מאז החל המעקב לפני יותר משני עשורים.

פקחים למניעת כריתת עצים לא חוקית מסיירים באמזונס, אשתקדצילום: רויטרס

"אנחנו רוצים ללמוד את היער מבפנים", אמר שר היערות הברזילאי, אנטוניו קרלוס האמל, בעת שהכריז על היוזמה. השרה להגנת הסביבה, איזבלה טישיירה, הוסיפה כי משרדה יעשה ככל שביכולתו כדי לקדם מדיניות סביבתית השומרת על יערות הגשם.

"הסקירה הבוטנית תסייע לגופים בינלאומיים במחקרים על תופעת ההתחממות הגלובלית. בכוונתנו לגלות כמה יערות יש לנו, לגלות מינים ולצבור ידע על אלה שעומדים בפני הכחדה. נאסוף גם ידע על שימושים כלכליים אפשריים", אמרה טישיירה. דבריה פורסמו בבי-בי-סי.

הסקר הבוטני המקיף האחרון בוצע באמזונס לאורך שנות השבעים ותוצאותיו פורסמו ב-1983. השר האמל הבטיח כי הפעם יפרסמו הרשויות נתונים במקביל לאיסוף. הבנק הברזילאי לפיתוח הודיע כי בכוונתו לתרום 33 מיליון דולר למימון הפרויקט.

בירוא יערות סמוך לעיירה הברזילאית אלטמירה, נובמבר 2012צילום: רויטרס

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ