הפרלמנט הרוסי מקדם הצעת חוק נגד "תעמולה הומוסקסואלית"

הדומא אישר בקריאה ראשונה הצעה להטיל קנסות על ביטויי חיבה בין הומואים או לסביות בפומבי, כחלק מהמאבק נגד אימוץ "המתירנות המערבית"

דיוויד הירשנהורן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיוויד הירשנהורן, ניו יורק טיימס

הפרלמנט הרוסי אישר בסוף השבוע בקריאה ראשונה הצעת החוק האוסרת על "תעמולה הומוסקסואלית" בקרב בני נוער. ההצעה, שהתקבלה ברוב של 388 תומכים מול מתנגד אחד, קובעת כי ביטויי חיבה בין הומואים או בין לסביות בפומבי, כמו נשיקה, תיחשב לפשע פדרלי המוביל לקנס של עד 16 אלף דולר.

תומכיו של הנשיא, ולדימיר פוטין, המובילים את הליך אישור החוק בדומא, אומרים כי היא חלק מהמאבק להצלת המוסר ברוסיה וממה שנתפס כ"אימוץ התנהגויות מתירניות מדי הנהוגות במדינות אחרות". ההצעה מבוססת על חוקי עזר עירוניים שכבר קיימים בסנט פטרסבורג ובחמישה מחוזות ברחבי רוסיה

מחוץ לדומא התקיימה הפגנה אלימה שבמהלכה תקפו מפגינים לאומנים ודתיים פעילים למען זכויות הומוסקסואלים. התוקפים השליכו ביצים וצבע על הפעילים וצעקו "מוסקווה איננה סדום!". בתגובה צעקו הפעילים "הפשיזם לא יעבור" ו-"מוסקווה איננה איראן". במקום פרצה תגרה שבה נעצרו כ-20 בני אדם, מרביתם מהמתנגדים להצעת החוק. הם יואשמו בהפגנה ללא רישיון.

מתנשקים ומפגינים מחוץ לדומא, מוסקווה בסוף השבועצילום: אי–פי

החוק צריך עדיין לעבור עוד שתי הצבעות בבית התחתון לפני שיעבור לאישור בבית העליון של הדומא. התמיכה הגורפת בהצעת החוק תואמת את המגמה ההולכת וגדלה בחודשים האחרונים של התקרבות הקרמלין לכנסייה האורתודוקסית הרוסית. מגמה זו באה לידי ביטוי, בין השאר, בהעמדה לדין של חברות להקת "פוסי ריוט" והרשעתן בגין הופעתן בקתדרלה הגדולה במוסקווה, ובחוק הקובע הגבלות חדשות על האינטרנט בשם הגנה על הילדים מפני פורנוגרפיה.

העימות ביום שישי מחוץ לדומא היה מפגן האלימות השני נגד הפעילים למען זכויות ההומוסקסואלים במוסקווה. בשבוע שעבר תקפה קבוצה של כמה עשרות גברים קבוצה של כעשרה גברים ונשים, שהפגינו נגד הצעת החוק. המשטרה ואמצעי התקשורת שהיו במקום לא התערבו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ