אובמה בחר את יועציו; העדיף את המוכר על פני החדשני

אחרי כמה מינויים לא מוצלחים בקדנציה הראשונה, כל עשרת המינויים החדשים בבית הלבן באים מתוך שורות הממשל או מתוך קמפיין הבחירות של הנשיא

פיטר בייקר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פיטר בייקר, ניו יורק טיימס

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, התחיל את הקדנציה השנייה שלו בהצהרות שאפתניות מאוד דווקא על רקע השיתוק הכלכלי, אולם צוותו החדש בבית הלבן דומה מאוד לצוותו הישן. הוא ללא ספק בחר את המוכר על פני החדש, חרף הסכנה שהדבר יוביל לקפיאה על השמרים. בסוף השבוע הודיע אובמה על מינויו של עוזרו הוותיק, דניס מקדונו, לראש סגל הבית הלבן, החמישי מאז התמנה לנשיא ב-2008. הוא גם הודיע על עשרה מינויים נוספים הרומזים יותר על רענון מאשר ניעור של הבית הלבן. כל עשרת המינויים החדשים באים מתוך שורות הממשל או מתוך קמפיין הבחירות של אובמה לקדנציה שנייה.

בעוד שעוזריו של אובמה שיחקו כיסאות מוזיקליים והתקדמו או עברו לתפקידים חדשים, ההמשכיות הכללית מצביעה שהנשיא חש שאין צורך להזריק אנרגיה חדשה לצוות שהביא לבחירתו מחדש. אובמה, שנאלץ להיאבק במשברים מבית ומחוץ בזה אחר זה, מעדיף להישאר עם חוג היועצים שעליו למד לסמוך בארבע השנים הראשונות והסוערות של נשיאותו. הוא גם נזהר מלהכניס דמויות חדשות לאחר כמה ניסיונות לא מוצלחים בקדנציה הראשונה. מחוץ לבית הלבן עצמו, עד כה הייתה בחירת השרים תערובת של ותיקים בממשל ושל פנים חדשות, אם כי אפילו השמות החדשים שבאו מבחוץ, בעלי ברית קרובים, כגון הסנאטור ג'ון קרי במשרד החוץ. מינויים עתידיים עשויים להביא עוד אנשים מחוץ לחוגו של אובמה, בהם מינוי לתפקיד מנהל התקציב החדש של הבית הלבן.

ביציבות מידה מסוימת של סכנה, ויועציו של אובמה טוענים שהם מודעים לעובדה זו. אלא שלדברי ותיקי ממשלו של אובמה וקודמיו אחת הדאגות הגדולות בקדנציה השנייה היא שההקשבה והנאמנות לאותם יועצים פוטרת את הנשיא מהר מדי ובקלות גדולה מהאזנה לקולות אחרים שבאים מבחוץ. עם זאת, העבודה המתישה של כ-14 שעות ביום, שישה ואף שבעה ימים בשבוע, עלולה לסחוט אפילו את הקשוחים מבין בעלי התפקידים בבית הלבן, דבר שעלול לשחוק את יכולת השיפוט שלהם לאורך זמן. יועציו של אובמה אומרים שהם מקווים להימנע ממלכודות מעין אלו.

"המינויים שלנו ובחירת השרים עדיין לא תמו, לכן צריך לחכות עד שהתמונה תהיה שלמה כדי שאפשר יהיה להעריך. למרות זאת, גרעין סגל הבית הלבן יהיה, לדעתי, חזק מאוד ומלוכד", אומר דיוויד פלוף, אחד מיועציו הבכירים של אובמה לשעבר שסיים ביום השישי שעבר את עבודתו לצד הנשיא.

את מקומו של מקדונו כסגן ראשון ליועץ לביטחון לאומי יקבל אנתוני בלינקן, שכיהן בתפקיד דומה בלשכתו של סגן הנשיא ג'ו ביידן. ליסה מונקו, העוזרת לתובע הכללי לענייני ביטחון לאומי תעבור לבית הלבן ותמונה ליועצת הראשית של אובמה למלחמה בטרור. היא תחליף בתפקיד את ג'ון ברנן שמונה לראש סוכנות הביון המרכזית (סי-איי-אי). בכך תהפוך מונקו לאחת הנשים החשובות ביותר בצוות לביטחון לאומי, שרובו המוחלט גברים. דן פייפר, מנהל התקשורת בבית הלבן ואחד מיועציו הוותיקים ביותר של אובמה יחליף את דיוויד פלוף כיועץ בכיר.

סגנו של פייפר יהיה דיוויד סימאס, יועץ לשעבר בבית הלבן שהוביל את מערך ביצוע הסקרים וקבוצות המחקר בקמפיין הבחירות. את מקומו של פייפר כמנהלת התקשורת תמלא ג'ניפר פלמיארי, שכיהנה בבית הלבן גם בתקופת הנשיא ביל קלינטון. לתפקיד סגנו של מקדונו כראש סגל הבית הלבן מונה רוב נבורס, ששימש עד כה כיועץ הנשיא לענייני חקיקה. אותו יחליף מיגל רודריגז, איש הקשר של הבית הלבן עם הסנאט. דניאל גריי תמונה קודמה לתפקיד סגנית המועצה הלאומית לעניינים כלכליים ואילו קטי קייל תהיה עוזרת הנשיא לניהול ואדמיניסטרציה.

אובמה וראש סגל הבית הלבן הנכנס דניס מקדונו, בסוף השבוע בוושינגטוןצילום: אי–פי

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ