ראש סגל הבית הלבן הבא - דניס מקדונו

מקדונו, בן 43, נחשב לאחד האנשים הקרובים ביותר לנשיא ולאחד ממגיניו הגדולים ביותר. הוא יהיה ראש הסגל החמישי מאז נכנס אובמה לתפקידו

אד פילקינגטון, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אד פילקינגטון, גרדיאן

דניס מקדונו מונה בסוף השבוע לראש הסגל החמישי בבית הלבן, מאז הפך ברק אובמה לנשיא ארה"ב לפני ארבע שנים. מקדונו, בן 43, הוא אחד האנשים הקרובים ביותר לאובמה, מאז החל את הפעילות הפוליטית שלו בוושינגטון, כשמונה ב-2004 לסנאטור מטעם מדינת אילינוי. בארבע השנים האחרונות שימש כסגן היועץ לביטחון לאומי והופיע, בין היתר, בתמונה המפורסמת שבה נראים בכירי המועצה לביטחון לאומי והפנטגון צופים במבצע לחיסולו של מנהיג אל-קאעדה אוסמה בן לאדן.

בהודעה על המינוי אמר אובמה כי הוא סומך על האינטלקט, מוסר העבודה וכושר השיפוט של מקדונו. "הוא איש ציבור מושלם, ישיר ונחוש וזה סוג האנשים שאני רוצה בבית הלבן". הוא גם עקץ בהומור את מקדונו על השעות הרבות שהוא מקדיש לעבודתו. "למעשה, כבר התחלתי לחשוב שדניס אוהב לעבוד בלילה. אין אף אחד שעובד יותר ממנו".

מקדונו צפוי להיות גורם מרכזי בקידום תכניותיו השאפתניות של אובמה בקדנציה השנייה, מהרפורמה בפיקוח על נשק ועד לרפורמות למאבק בהתחממות הגלובלית. הוא יצטרף לפעול במהירות ובנחישות כדי לקדם תכניות אלה בקונגרס ולנצל את המומנטום שנוצר אחרי ניצחונו של אובמה בבחירות.

אובמה וראש סגל הבית הלבן הנכנס דניס מקדונו, בסוף השבוע בוושינגטוןצילום: אי–פי

מקדונו הוא בן למשפחה קתולית ממינסוטה, בן למשפחה בת 11 ילדים. בשונה מארבעת קודמיו בתפקיד - רם עמנואל, פיט ראוס, ביל דייל וג'ק לו – הוא לא לקח חלק בממשל קלינטון. עיקר מומחיותו היא בתחום הביטחון ומדיניות החוץ. אובמה אמר כי בארבע השנים האחרונות היה מקדונו "גורם מפרה בכל החלטה הקשורה לביטחון הלאומי, מסיום המלחמה בעיראק וצמצום סדר הכוחות באפגניסטאן, דרך ההתמודדות עם אסונות טבע כמו רעש האדמה בהאיטי והצונאמי ביפאן, ועד ביטול תקנת "אל תשאל – אל תספר".

ראש הסגל החדש נחשב לאחד האנשים הנאמנים ביותר לאובמה. לא פעם הותיר אחריו פקידים פגועים בפנטגון ובמשרד החוץ, אך בבית הלבן הוא זוכה לפופולריות ולהערכה גדולה. בתפקידו האחרון כסגן היועץ לביטחון לאומי הותיר לא פעם את הרושם כי אין מגן גדול ממנו על אובמה. הוא אדם נחוש מאוד המשתמש בכוח רב כדי לאכוף את מדיניות הנשיא. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ