לצד סיורי קפקא, סיורי הומלסים בפראג

התארגנות חדשה של חסרי בית בבירה הצ'כית מציעה הצצה לצד האפל של העיר: סמים, גניבות, מין וחיים בתעלות הביוב

ג'ייסון הובט ופיטר יוזק, רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
ג'ייסון הובט ופיטר יוזק, רויטרס

עם קולו המחוספס, שערו הפרוע, הסיגריה התקועה בפיו והמזוודה הישנה שהוא גורר, הונזה בדלק רחוק מהדמות הקלאסית של מדריך תיירים ממוצע. בסיורים שהוא מוביל ברחובות פראג הוא מדלג על מוקדי משיכה למבקרים, כמו הטירה הציורית העתיקה, וגם לא מתעכב ליד גשר צ'רלס בן מאות השנים.

בדלק, בן 55, המעשן בדלי סיגריות ומספר סיפורים על החיים ברחוב, עוקף את הסמטאות המרוצפות ומוביל את לקוחותיו לתוך שכונות המצוקה של בירת , שבהן נחשף הפן האחר של אחת הערים המתוירות ביותר באירופה, שרוב המבקרים מעדיפים לא לראות.

"לא בחרתי להיות מחוסר בית", הוא אומר בסיומו של אחד מסיורי הערב שלו. "אני מנסה לעשות כמיטב יכולתי; אני לא גונב, לא מרמה אנשים, וגם לא מנצל לרעה את שירותי הרווחה. הסיורים האלה הם דבר מצוין בשבילי, הם נותנים לי הזדמנות להסביר את עצמי טוב יותר".

הונזה בדלק במהלך אחד הסיורים בפראגצילום: רויטרס

אחרי שאיבד את משרתו בחברה להפקת חדשות בטלוויזיה ועבר חוויית גירושים קשה, הידרדר בדלק לפני עשר שנים לאבטלה ולרחוב. תחילה ניסה למצוא עבודה אבל ללא הועיל. "אף אחד לא מוכן להעסיק אדם שחי ברחוב", הוא אומר למבקרים שהגיעו עמו למעבר שמתחת לגשר הסמוך למחנה של מחוסרי בית על גדת נהר וולטבה.

מאז חודש אוגוסט שילמו קרוב ל 430 מבקרים 200 קרונות (כעשרה דולרים) כל אחד, כדי לבקר במקומות שבהם מתקבצים חלק ממחוסרי הבית. המדריך משלשל לכיסו מחצית מההכנסות והשאר מגיע לקופת הארגון החברתי פרגוליק, שמנהלים סטודנטים.

היקף אוכלוסיית מחוסרי הבית בפראג, הנאמדת כיום בכ 4,500 נפש מתוך 1.2 מיליון תושביה, לא השתנה בהרבה בשלוש השנים האחרונות, למרות שתי תקופות המיתון שידעה צ'כיה בתקופה זו. אף על פי כן, מראות מחוסרי הבית החולקים ביניהם קרטונים של יין הם התמונות הראשונות שבהן נתקלים תיירים המגיעים לעיר הבירה דרך תחנת הרכבת המרכזית. נתונים של האו"ם מלמדים שברחבי אירופה יש היום כ 600 אלף מחוסרי בית ועשירית מהם חיים בתנאי רחוב קשים.

במדינות קומוניסטיות לשעבר דוגמת צ'כיה, שבהן פועלת עדיין מערכת רווחה המבטיחה את קיומם של האזרחים מן העריסה ועד לקבר, הצליחו רבים לחמוק מהשלכותיו הקשות ביותר של משבר גוש האירו; ואולם לנוכח שחיקתה המתמשכת של מערכת זו, גובר החשש שמספר הנזקקים ילך ויגדל.

צילום: בלומברג

באחד הערבים הגשומים האחרונים הגיע בדלק לפגישה עם קבוצת תיירים ליד תחנת האוטובוס המרכזית של פראג וגרר אחריו מזוודה גדולה מלאה בספרים. כדי להרוויח עוד כמה פרוטות הוא אוסף ספרים מפחי הזבל, דבר שנבצר ממנו לעשות באותו יום מחמת הגשם.

הוא מוביל את הקבוצה לתחנת האוטובוסים, עד לשלט שבו מונצחים תשעה שמותיהם של מחוסרי בית שמתו ב 2010 בשריפה בבניין נטוש, יחד עם שני כלבים. נתוני הלשכה לסטטיסטיקה של אירופה, יורוסטט, מלמדים שמכלל 27 מדינות האיחוד, צ'כיה היא דווקא מדינה שחשופה פחות לסכנת ההידרדרות למצוקת עוני או היפלטות מהחברה.

אף על פי כן, מנתוני Creditreform עולה שמספר פשיטות הרגל האישיות המוגשות מדי חודש במדינה שילש את עצמו בשנתיים וחצי האחרונות. הסכנה הגדולה ביותר, אומר טומאס יאן, מנהל המרכז לשירותים חברתיים של פראג, אורבת במיוחד לאלה שנטלו הלוואות בריבית גבוהה. "על אנשים אלה מרחפת סכנה חמורה יותר של היפלטות מהחברה", הוא אומר.

מדריך סיורים אחר של ארגון פרגוליק, קארל למפה, שדר ברחוב ששמו "כרים", מעיד על ההידרדרות שאדם יכול להגיע אליה כשהוא נפלט לרחוב. הסיור בהדרכתו מתחיל בתחנת הרכבת המרכזית של פראג, שאליה הגיע אחרי שברח מהבית, לפני 20 שנה.

הגבר בן ה 38, שעיניו מאופרות בשחור ואצבעותיו מעוטרות בטבעות נוצצות, מסביר איך קיבל ברחוב שיעור על "סמים, מין, גניבות, חיים בתעלות ביוב וקרונות רכבת, זנות, כלא ואיידס". הסיורים האלטרנטיביים ועבודתו החלקית בתיאטרון מתנדבים מעניקים לו כיום אפיק חדש אחרי שנים של חיי זנות והתמכרות לסמים. "אני מראה לאנשים את פניה האחרים של פראג, פינות אפלות של זונות וסרסורים, של כנופיות גנבים, סוחרי סמים או מכורים לסמים, כל מה שתיירים נורמליים לא רואים בדרך כלל". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ