מנהיגי אפריקה דנים בפרישת כוח צבאי משותף במאלי

7,700 חיילים אפריקאים אמורים להצטרף למאבק במיליציות האיסלאמיות ולהחליף את הכוח הצרפתי. עיירה אסטרטגית נוספת נכבשה מדי המורדים

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

מנהיגי מדינות אפריקה התכנסו הבוקר (ראשון) לוועידת פסגה באדיס אבבה כדי לדון במלחמה במאלי ובפרישת הכוח האפריקאי במדינה. מדינות אפריקה התחייבו לשלוח 7,700 חיילים ככוח מסייע לצבאות צרפת ומאלי בקרבות נגד המיליציות האיסלאמיות. עד כה השתלב בלחימה רק חלק קטן של חיילים אפריקאים. 

מאז תחילת הלחימה במאלי בחודש שעבר, הצליח צבא צרפת להשתלט על כמה עיירות מידי המורדים ולדחוק אותם צפונה. בסוף השבוע נכבשה גם העיר האסטרטגית גאו, שבה נמצא שדה תעופה חשוב וגשר החוצה את נהר ניגר. ראש העיר, שהודח מתפקידו על ידי המיליציות האיסלאמיות מוקדם יותר השנה, הוחזר לתפקידו. ערים אחרות כמו קידאל וטימבוקטו עדיין נמצאות בידי המורדים והכוחות הצרפתים מתקדמים לעברן.

חיילים בצבא מאלי מפטרלים ברחובות דיאבאלי, שנכבשה בשבוע שעברצילום: אי-אף-פי

מנהיגי אפריקה כבר קראו למועצת הביטחון לאשר העברה דחופה של סיוע לוגיסטי למאלי, דבר שיקל מאוד על פרישת הכוח האפריקאי במהירות. ארה"ב הודיעה כי תספק למטוסי הקרב של צרפת שירותי תדלוק אוויריים. כרגע, משתתפים בלחימה במאלי 3,700 חיילים צרפתים וכ-2,500 חיילים מצבא מאלי.

הכוח האפריקאי שייפרש במאלי אמור להחליף את צבא צרפת ויכלול חיילים ממספר מדינות במערב ובמרכז אפריקה. ליבריה, גינאה ביסאו, בורונדי, גינאה ואוגנדה הודיעו כי ייקחו אף הן חלק בכוח, אולם טרם מסרו כמה חיילים ישלחו. במרכז הדיונים בין צרפת לבין המדינות האפריקאיות עומדים נושאים הנוגעים ללוגיסטיקה, ציוד ומימון הלחימה במאלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ