אלפים הפגינו בוושינגטון: לאסור את השימוש ברובי סער

בראש הצועדים לעבר גבעת הקפיטול עמדו כ-100 מתושבי העיירה ניוטאון, שבה נרצחו בדצמבר 20 ילדים בבית ספר יסודי. שר החינוך: זו יריית הזינוק

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי

אלפים הפגינו הלילה (ראשון) מול גבעת הקפיטול בוושינגטון בקריאה לאסור לאלתר את השימוש ברובי סער ולהדק את הפיקוח על כלי נשק בארה"ב בכלל. בראש המפגינים עמדו כ-100 מתושבי העיירה ניוטאון ומשפחות קורבנות הטבח שאירע בדצמבר בבית הספר היסודי "סנדי הוק", ראש העיר וושינגטון וינסנט גריי ואנשי ציבור נוספים. בטבח בניוטאון שבמדינת קונטיקט נרצחו 27 בני אדם, בהם 20 ילדים.

המפגינים נשאו שלטים בהם נכתב "פיקוח נשק עכשיו" ו-"עצרו את ה-NRA" (איגוד הרובאים האמריקאי), וכרזות לבנות שעליהן נכתבו שמות של אזרחים שנרצחו כתוצאה מהשימוש החופשי בנשק.

"אני רוצה להבטיח שמה שקרה בניוטאון לא יקרה אף פעם בבית הספר שבו לומדים ילדי או בכל בית ספר אחר. אסור שזה יקרה שוב", אמרה קרה בייקי, תושבת העיירה נורפוק הסמוכה לניוטאון, שהשתתפה בהפגנה. שר החינוך האמריקאי, ארן דאנקן, אמר לקהל כי תוכנית הממשל לפיקוח על נשק איננה נוגדת את התיקון השני לחוקה, אלא תשפר את בטיחות השימוש בנשק ותשמור על חיי אדם. "עלינו ליצור אקלים שבו ילדינו יכולים לגדול ללא פחד. ההפגנה הזו היא יריית הפתיחה, לא נקודת הסיום. עלינו לפעול, אנחנו חייבים לפעול", אמר דאנקן.

מנתוני הממשל הפדרלי עולה כי בשנת 1990 החזיקו 46% ממשקי הבית ו-29% מאזרחי ארה"ב נשק בבתיהם. מספר זה צנח שני עשורים מאחור יותר ל-32% ו-21% בהתאמה. מספר מקרי המוות הגדול ביותר כתוצאה משימוש בנשק חם הוא מחוז הבירה וושינגטון ואילו בקונטיקט המספר הוא הנמוך ביותר. שיעור מספר מקרי המוות בארה"ב כתוצאה משימוש בנשק חם גבוה משמעותית מבכל מדינה מערבית אחרת. בארה"ב נהרגים 3.2 אזרחים לכל 100 אלף כתוצאה מירי לעומת 0.8 בשווייץ, 0.5 בקנדה ו-0.1-0.2 בגרמניה ובבריטניה.

לפני כשבועיים הציג נשיא ארה"ב, ברק אובמה, שורה של צעדים להגברת הפיקוח על הנשק ובהם: לחייב בדיקות רקע לכל רוכש נשק, הגבלה של מכירות רובי סער כמו זה שבו השתמש אדם לנזה בטבח בניוטאון ואיסור מכירת מחסניות המכילות יותר מ-10 כדורים. עלות התוכנית מוערכת בכחצי מיליארד דולר.

אובמה קרא לפעולה מהירה בנושא והבטיח שהבית הלבן ישים את כל כובד משקלו מאחורי התוכנית. "אנחנו לא יכולים לדחות זאת יותר", אמר אובמה וקרא לקונגרס לאשר את הצעדים. "כל יום שבו ארה"ב מתמהמהת, מספר האנשים שנהרגים מכלי נשק ממשיך לצמוח. השינוי לא יקרה אלא אם העם האמריקאי ידרוש זאת.

שיעורי מקרי המוות מנשק חם גדול פי שש ויותר מבכל מדינה מערבית אחרתצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ