גורמים עלומי שם מממנים קמפיינים נגד מינוי הייגל

במהלך חסר תקדים בפוליטיקה האמריקאית, מועמדו של אובמה לשר ההגנה מותקף בפרסומות על כך שהוא "שונא הומואים" ו-"שונא ישראל"

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

ארגון שמרני חדש, המכנה עצמו "אמריקאים למען הגנה חזקה" ומקבל מימון מתורמים אנונימיים, מנהל קמפיין הקורא לסנאטורים דמוקרטיים בחמש מדינות להצביע נגד צ'אק הייגל, מועמדו של הנשיא ברק אובמה לתפקיד שר ההגנה הבא. לפי הארגון, הייגל יהפוך את ארה"ב ל"מדינה חלשה יותר".

ארגון חדש נוסף, המקבל גם הוא מימון מגורמים עלומי שם ונושא את השם "השתמשו במנדט שלכם", מציג את עצמו כארגון למען זכויות ההומואים והתחיל בקמפיין התוקף את הייגל על היותו "שונא הומואים", "שונא נשים" ו"שונא ישראל". למרות שהארגון מציג את עצמו כליברלי, הוא רוכש את זמן השידור של פרסומותיו דרך חברה הידועה בקשריה למפלגה הרפובליקאית. פעילים ידועים בקהילה ההומו-לסבית הביעו ספק באותנטיות של הארגון.

"אמריקאים למען הגנה חזקה" נגד הייגל

ארגונים אלה מצטרפים אל לפחות חמש קבוצות אחרות הפועלות למנוע את אישור מינויו של הייגל, משימה שאפילו הם מכירים בכך שהפכה להיות מאתגרת יותר ויותר. אולם במאמצים אלה טמון פרס ניחומים מובנה: פגיעה באשראי הפוליטי של אובמה בעת שהוא מתחיל את כהונתו השנייה במומנטום חיובי.

"השתמשו במנדט שלכם" נגד הייגל

הקמפיין התקשורתי נגד מינויו של הייגל, שאין לו אח ורע בתולדות המינויים הנשיאותיים המודרניים, משקף את ההשפעה המתמשכת של החלטת בית המשפט העליון ב-2010 להסיר מגבלות על מימון קמפיינים פוליטיים, החלטה שהיתה אחד מהגורמים העיקריים לשיאים שנקבעו בהוצאות גופים חיצוניים על קמפיין הבחירות לנשיאות ב-2012. בסך הכל, ארגונים אלה, שרובם קיבלו מימון מגורמים לא מזוהים, הוציאו חצי מיליארד דולר בניסיון להביס את אובמה והדמוקרטים.

אחד מהמממנים הגדולים של הקמפיינים האלה היה המיליארדר שלדון אדלסון. אדלסון מעורב גם במאבק במינוי הייגל, ואף פנה ישירות לסנאטורים רפובליקאים וקרא להם להתנגד למינוי, התנגדות שסיכויי הצלחתה מעטים לאור התמיכה הצפויה בהייגל מצד שישה סנאטורים רפובליקאים וכל הסנאטורים הדמוקרטים.

על רקע מאה מיליון הדולר שאדלסון השקיע בקמפיין נגד אובמה, אין חבר קונגרס שיכול להתעלם מהשפעתו על עתידם הפוליטי. בראיון לוול סטריט ג'ורנל בחודש שעבר, אדלסון אמר שהוא מוכן "להכפיל" את השקעתו בפוליטיקה בשנה הקרובה. אולם לא ברור אם המיליארדר היהודי מעורב ישירות במימון הקמפיינים. מכר של אדלסון, שדיבר בעילום שם, אמר שהאיל ההימורים אינו משוכנע שקמפיין טלוויזיוני הוא התשובה הנכונה לכל יוזמה של אובמה, בהתחשב בהצלחת הקמפיין המקוון לבחירה מחודשת של הנשיא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ