40% מהצרפתים סבורים שליהודים יש כוח רב מדי בעולם העסקים

סקר שנערך לרגל יום השואה הבינלאומי מראה כי רוב הצרפתים סבורים שהמקור למעשי אלימות כלפי יהודים הוא בשל דתם ולא בשל שנאת ישראל

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

40% מהצרפתים סבורים כי ליהודים "יש כוח רב מדי בעולם העסקים" וכמחצית מהצרפתים סבורים ש"יהודי צרפת נאמנים יותר לישראל מלמדינה בה הם חיים". כך עולה מסקר חדש, שערכה ההסתדרות הציונית וממצאיו פורסמו היום (ראשון) לרגל יום הזיכרון הבינלאומי לשואה.

מהסקר עולה עוד, כי-54% מתושבי צרפת חושבים שהמקור למעשי אלימות כלפי יהודים בצרפת הוא בעיקר בעמדות אנטי יהודיות – יותר מאשר ביטוי לעמדה אנטי ישראלית.
20% מהצרפתים מביעים עמדות שליליות כלפי ישראל. שיעור דומה מביע עמדות חיוביות והיתר – 60% - לא מביעים כל דעה.

אירוע האלימות הבולט ביותר נגד יהודים בצרפת ב-2012 היה רצח של שלושה ילדים ורב בבית הספר "אוצר התורה" בטולוז בחודש מארס. לאחר המעשה, התבצר הרוצח, מוחמד מראח בדירתו בעיר ונהרג מאש שוטרים שפרצו למקום אחרי שעות ארוכות של משא ומתן.

חוקרי משטרה מחוץ לבית הכנסת היהודי בטולוז לאחר הרצח שביצע מוחמד מראחצילום: אי–פי

יעקב חגואל, ראש המחלקה למאבק באנטישמיות בהסתדרות הציונית העולמית, אמר בעקבות ממצאי הסקר, כי "חלה עלייה חדה במספר גילויי האנטישמיות ובאירועים האנטישמיים בצרפת, בשיעור של עשרות אחוזים. הנתונים האלה חייבים לזעזע את העולם כולו, שצריך להתעורר ולהיאבק בהם".

בתוך כך, גם נשיא הקונגרס היהודי האירופי, ד"ר משה קנטור, מתח ביקורת על האנטישמיות באירופה. בדברים שנשא בשבוע שעבר בטקס לציון יום הזיכרון הבינלאומי לשואה, שהתקיים בפרלמנט האירופי בבריסל, אמר: "היום, בתקופה של סערה כלכלית ביבשת שלנו, גדל מספרם של הגזענים והאנטישמיים בחלק מממשלות אירופה. זוהי בושה וחרפה עצומה לכולנו שגם בפרלמנט האירופי יושבים אנשים מסוג זה", אמר בהתייחסו לעליית המפלגות הניאו-נאציות באירופה.

"אנו מאמינים שאם יש לקח ממלחמת העולם השנייה ובנייתה מחדש של אירופה, הרי שהוא 'לעולם לא עוד'. שלעולם לא יהיו עוד מפלגות פוליטיות כמו יוביק בהונגריה, שקוראת לערוך רשימות של יהודים בבודפשט, ושלעולם לא יצעדו עוד מפגינים ענודי צלב הקרס הנאצי באתונה - במדינה בה 81% מהיהודים נרצחו על ידי הנאצים", הוסיף קנטור.

הסקר הצרפתי נערך בידי חברת מרקט ווצ'. הוא התקיים ב-11 בינואר באינטרנט, בקרב אלף גברים ונשים בגילאי 16+. טעות הדגימה המירבית: 3.3+ ברמת ביטחון של 95%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ