שיחה עם המרגל שמאחורי השמועה על הפיצוץ המסתורי באיראן

כשהוא נעזר במערבל קול, ריזא חלילי מתעקש שתוכנית הגרעין ספגה נזק גדול ביותר, אלא שלדיווח אין כל אישור והתקשורת בעולם לא מאמינה לו

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

האינטרנט געש ביומיים האחרונים סביב דיווח לא-מאומת על כך שבמתקן העשרת האורניום האיראני בפורדו אירע פיצוץ ענק שהשבית חלק מהצנטריפוגות במקום ולכד 240 עובדים מתחת לקרקע ללא יכולת לחלצם. אם הידיעה נכונה, מדובר בפגיעה הקשה ביותר עד כה בתוכנית הגרעין האיראנית. הבעיה שעד עתה לא הופיע בשום מקור מהימן אפילו רמז לכך שהידיעה אמיתית, שלא לדבר על אישור מגורם מוסמך באיראן או בכל מדינה אחרת וכלי התקשורת המערביים הגדולים והמכובדים, בעלי קשרים ומקורות בקרב גופי המודיעין. כולם התעלמו מהדיווח.

את הידיעה על הפיצוץ, שאירע כביכול ביום שני שעבר, ערב הבחירות בישראל, פרסם לראשונה ריזא חלילי באתר וורלד נט דיילי, הנחשב מקורב לגורמי ימין בארה"ב ואשר דיווחיו מתקבלים לרוב בספקנות. חלילי, גולה איראני המוכר לעיתונאים רבים העוסקים בתחום המודיעין ואיראן, לא בדיוק מוסיף לאמינות הדיווח. הוא נחשב לנואם מבוקש בגופים המזוהים עם הקצוות הימניים של המפלגה הרפובליקנית וגם כאלה התומכים בימין בישראל. בראיון שנתן ל"הארץ" לפני כשנתיים, לרגל צאת ספרו, "זמן לבגוד", הציג חלילי תפיסה הדומה להפליא לזה של בנימין נתניהו לגבי איראן. בראיון הוא השווה בין המשטר בטהראן לבין הנאצים ועודד את ישראל לתקוף את מתקני הגרעין (את עובדת העסקתו על ידי ה-CIA, אישרו גורמים בסוכנות הביון וביקורת על הספר אפילו הופיעה באתר הרשמי של הסוכנות).

"זמן לבגוד" מגולל את סיפורו של חלילי: צעיר איראני שלמד בארה"ב וחזר לארץ מולדתו לאחר המהפכה האסלאמית מתוך אמונה באייתוללה חומייני והצטרף למשמרות המהפכה. לאחר כמה שנים שינה את אמונותיו והציע את שירותיו ל-CIA, למענם ריגל בתוך איראן עד שחולץ יחד עם אשתו בסוף שנות השמונים ומאז חי במערב. הוא מתפרנס בשנים האחרונות בעיקר מהרצאות וכתיבה על איראן, שם הוא מחזיק לדבריו ברשימה מרשימה של מקורות בזרועות השלטון. עד היום, בהופעותיו הציבוריות, חלילי אינו חושף את פניו מאימת נקמת המשטר ומופיע עם כובע, משקפיים כהות ומסכת מנתחים.

רזא חלילי. האיש של הסי-איי-אי בטהראןצילום: רויטרס

לא לחינם העדיפו בכלי התקשורת המכובדים בעולם שלא לחזור על הדיווח של חלילי. מעבר לאמינות המפוקפקת לה זכה, אין לדיווח כל מידע תומך. אם אכן אירע פיצוץ גדול בפורדו לפני שבוע, מדוע טרם התפרסמו צילומי לוויין המראים עשרות רכבי חילוץ המנסים להציל ממעבה האדמה את 240 הלכודים? ואם אכן יש מספר גדול כל כך של לכודים, כיצד לא נצפה עד כה ברשת אפילו בן משפחה אחד המספר על שעות החרדה וההמתנה הארוכות. איראן היא אמנם מדינה עם שלטון דכאני, אבל עשרות מיליוני תושבים מחוברים לאינטרנט, ורבים מהם מתמחים בעקיפת החסמים על התקשורת.

גם בהנחה שאחד מארגוני הביון המערביים, שעוסקים במלחמה השקטה מול איראן, ה-CIA, ה-MI6 הבריטי או המוסד (יש גם אחרים), מסוגל להחדיר כמות חומרי נפץ גדולה למתקן התת-קרקעי השמור, לגמרי לא סביר שיבחרו לעשות שימוש ביכולת זאת כעת. פיצוץ מכוון של מתקן ההעשרה, גם אם נעשה ללא נטילת אחריות וללא עקבות, הוא הדבר הקרוב ביותר שאפשר לדמיין להכרזת מלחמה. האם ייקחו סיכון כזה כשבמערב עוד מקווים לשכנע את המשטר לחדול מהעשרת האורניום באמצעות סנקציות ומגעים דיפלומטיים?

בשיחה שקיים היום (ראשון) "הארץ" (במהלכה השתמש במכשיר שעיוות את קולו) התעקש חלילי שהמידע שלו בדוק ונשען על "המקורות שלי במשמרות המהפכה, במשרדי ממשלה ובמשרדו של המנהיג העליון חמינאי".

חלילי הודה שהוא מתוסכל מכך שרבים מכלי התקשורת המרכזיים לא התייחסו לסיפורו, אבל אמר: "חשפתי פרטים רבים על המשטר וחודשים אחר כך, זה הופיע ברשתות תקשורת מרכזיות". בין החשיפות שלא זכו לתשומת לב, שני מתקני העשרה נוספים, שלדבריו מופעלים בסיוע רוסי באמצעות טכנולוגיית לייזר, וחשיפה נוספת - בעקבות הפיצוץ בפורדו הוא טוען, נערכו כבר פגישות בין קצינים ממשמרות המהפכה וחסן נסראללה בלבנון בהן חיזבאללה קיבל הוראה לפנות מספר כפרים בדרום לבנון לקראת תקיפה אפשרית על ישראל.

ואולם בשעות האחרונות התחילו גם גופי תקשורת נחשבים יותר להתייחס לדיווח. הטיימס הלונדוני דיווח ש"גורמים בישראל" מכירים בעובדה שהיה פיצוץ בפורדו ועדיין מנסים לבדוק את הפרטים. היומון הגרמני די וולט הביא אישור לדיווח מ"מקור בשרות המודיעין האיראני". עם זאת, שני העיתונים לא ידעו לפרסם פרטים נוספים על האירוע או כל מידע אחר שיבסס את הדיווח. במקביל, בתקשורת האמריקאית צוטטו גורמי ממשל שהביעו ספק באמיתות הדיווח.

עקבו אחר אנשיל פפר בטוויטר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ