ישראל זועמת על הסכם בין איראן וארגנטינה לחקר הפיגוע בבניין הקהילה היהודית

19 שנה לאחר הפיגוע בבואנוס איירס, תוקם ועדה משפטית למציאת האשמים. "הזהרנו את הארגנטינאים מהמלכודת האיראנית", אומרים במשרד החוץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

איראן וארגנטינה הגיעו אתמול (ראשון) להסכמה, לפיה שתי המדינות יקיימו חקירה משותפת בנסיבות הפיגוע בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס, ב-1994. בישראל הגיבו בתדהמה על חתימת ההסכם. "הזהרנו את הארגנטינאים במהלך התקופה האחרונה לא ליפול למלכודות שהאיראניים יטמנו להם", אמר דובר משרד החוץ יגאל פלמור.

באתר האינטרנט של משרד הנשיאות הארנטינאי נכתב כי שרי החוץ של המדינות, הקטור טימרמן ועלי אכבר סלהי, הנמצאים באתיופיה, חתמו על מזכר להקמת "ועדת אמת" שתחקור את הפיגוע. הוועדה תכלול משפטנים בינלאומיים שייבחרו על ידי נציגי שתי המדינות, אולם איש מהם לא יהיה אזרח ארגנטינאי או איראני. חברי הוועדה יוכלו להיפגש עם כל מי שמוזכר בחומרי החקירה השונים, בארגנטינה ובאיראן, ולתשאל אותם באופן חופשי. עוד הסכימו הצדדים, כי המזכר שנחתם יוגש על ידי שתי המדינות למזכיר הכללי של ה"אינטרפול", אשר היה מעורב עד כה בנושא החקירה והחיפוש אחר החשודים.

ישראל שמעה על פתיחת הדיאלוג בין ארגנטינה לאיראן באוקטובר מדיווחים בתקשורת, ולמרות בקשות חוזרות ונשנות לא הסכימה ממשלת ארגנטינה לעדכן את ירושלים בהתקדמות השיחות. "הידיעה הזו מגיעה בהפתעה ונרצה לקבל מממשלת ארגנטינה מידע מלא על מה שהוסכם כיוון שהדברים נוגעים לישראל באופן ישיר", אמר דובר משרד החוץ. גם במפגשים שהתקיימו בשבועות האחרונים בין שר החוץ היהודי של ארגנטינה לבין נציגי הקהילה היהודית, הוא מסר פרטים מעטים וכלליים בלבד על השיחות.

בניין הקהילה היהודית בארגנטינה לאחר הפיגועצילום: רויטרס

לפני סבב השיחות הראשון בין איראן לארגנטינה הגיעו בכירים במשרד החוץ לבואנוס-איירס והעבירו מסר חריף לפיו ישראל לא תסכים לעסקה שתבוא על חשבון הקורבנות. הדיפלומטים הישראלים דרשו בתקיפות כי ארגנטינה תעמוד על הסגרת החשודים האיראנים ותשלום פיצויים למשפחות הנרצחים.

בפיגוע נגד בניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס (AMIA) נרצחו 85 בני אדם ונפצעו יותר מ-300, רובם יהודים, לאחר שמחבל ממוצא לבנוני פוצץ מכונית ממולכדת סמוך למבנה. לאחר יותר מעשור של ניסיונות טיוח, פרסם התובע הארגנטינאי אלברטו ניסמן, שעמד בראש החקירה, כי איראן וחיזבאללה עומדות מאחורי הפיגוע.

במשך כעשור, במיוחד במהלך כהונתו של הנשיא קרלוס מנם, נמנעה ארגנטינה מקיום חקירה מקיפה ורצינית של הפיגוע. אחרי שמנם סיים את תפקידו, מינה הנשיא החדש נסטור קירשנר את התובע הכללי אלברטו ניסמן לחדש את החקירה. בדו"ח שהגיש ב-2006 קבע ניסמן כי הפיגוע בוצע ע"י ארגון החיזבאללה בהכוונה וסיוע של הדרגים הבכירים ביותר במשטר האיראני.

ניסמן טען כי במתן ההוראה לביצוע הפיגוע היו מעורבים המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי, הנשיא לשעבר עלי אכבר האשמי רפסנג'אני, שר המודיעין דאז עלי פלחיאן ומפקד משמרות המהפכה באותה תקופה מוחסן ריזאי.

עוד קבע הדו"ח כי בהוצאתו של הפיגוע לפועל היו שותפים ראש מנגנון הפיגועים של חיזבאללה עימאד מורנייה, שגריר איראן בארגנטינה האדי סולימאנפור ונספח התרבות בשגרירות האיראנית בבואנוס איירס, מוחסן ראבאני, שלמעשה שימש כקצין המבצעים של הפיגוע ואחמד איזא אשגארי, דיפלומט בשגרירות איראן שהיה איש מודיעין.

מורנייהצילום: רויטרס
רפסנג'אניצילום: רויטרס

ב-2007 הוציא האינטרפול, לבקשתה של ממשלת ארגנטינה, צווי מעצר בינלאומיים נגד שורת בכירים איראנים ובהם אחמד והידי, שמשמש כיום כשר ההגנה וכן נגד פלחיאן, ריזאי, ראבאני ואשגארי. איראן הכחישה עד היום כל מעורבות בפיגועים וסירבה להסגיר את המבוקשים. האיראנים טענו כי הדו"ח של ניסמן חובר על בסיס מידע כוזב שישראל וארה"ב סיפקו לארגנטינה.

ממשרד החוץ של ארגנטינה נמסר כי טימרמן ייפגש עם שובו לארגנטינה עם בני משפחות קרבנות הפגוע – על מנת להסביר להם את נסיבות החתימה על ההסכם עם האיראנים. השר עצמו אמר לתקשורת כי מדובר בהסכם היסטורי. "בפעם הראשונה, אחרי 19 שנה, ייחקרו החשודים בארגון הפיגוע".

הנשיאה קירשנר כתבה בהודעת טוויטר כי "מה שהיה עד כה הוא בושה לאומית. פקידים בכירים לשעבר של ארגנטינה אשמים בהכשלה של החקירה בעבר. חמורה מכל, היא העובדה שהקרבנות ובני משפחותיהם נותרו ללא האמת וללא שנעשה צדק. ההסכם שנחתם היום מבטיח עריכת הליך משפטי על פי החוק הבינלאומי, על ידי משפטנים בעלי שם בעולם".

לואיס צ'יזבסקי, שבתו פאולה נהרגה בפיגוע, אמר היום: "אני מודאג ומופתע. אני מרגיש רע מאוד עם הידיעה הזאת. הנשיאה אמרה שזה אירוע 'היסטורי', היא צודקת, זה היסטורי מהבחינה השלילית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ