ארה"ב ביקשה מירדן ומטורקיה לפעול אם סוריה תשתמש בנשק כימי

סוללת טילי פטריוט הוצבה השבוע בגבול טורקיה-סוריה וכמה נוספות עושות את דרכן לאזור. בנוסף, מאמן האף-בי-אי את הטורקים והירדנים בלוחמת אב"כ

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

סוכני אף-בי-איי אמריקאים סיימו לאחרונה לאמן כ-80 אנשי ביטחון טורקים בשימוש בציוד הגנה נגד נשק כימי, כמו גם בדרכי ההתגוננות מנשק זה. השבוע הפכה סוללת טילי פטריוט שהוצבה על גבול טורקיה-סוריה למבצעית, ועוד סוללות נמצאות בימים אלה בדרכן לטורקיה. גם לירדן צפויים להגיע משלוחים של ציוד להגנה אזרחית נגד חומרים כימיים. על פי דיווחים במערב, הממשל האמריקאי ביקש מירדן ומטורקיה לפעול, במקרה שצבא סוריה ישתמש בנשק כימי. לא ברור אם הן נדרשות להשתלט על אתרי הנשק הכימי, או לנסות להשמידם.

ייתכן שראש הממשלה, בנימין נתניהו, שנפגש לאחרונה עם המלך עבדאללה, שיתף אותו במידע שקיים בידי ישראל על אתרי האחסון של הנשק הכימי הסורי כחלק משיתוף הפעולה הביטחוני עם ירדן. על פי דיווחים במערב, ההחלטה האסטרטגית האמריקאית היא לבקש מטורקיה וירדן להתערב צבאית במקרה של שימוש בנשק כימי ולא לשגר כוחות אמריקאיים לסוריה במקרה שהמשטר ייפול, או שנשק כזה יגיע לידי גורמים עוינים. טורקיה וירדן הסכימו עד כה להסתייע בציוד ובהדרכה בלוחמת אב"כ, אבל על פי מקורות בירדן הן מסרבות, בשלב זה, להתערב צבאית, גם במקרה שאסד ישתמש בנשק כימי נגד אזרחיו - זאת כל עוד הוא איננו פוגע בשטחן.

שתי המדינות, טורקיה וירדן, נמצאות מאז סוף דצמבר בכוננות גבוהה לקראת אפשרות של שימוש בנשק כימי באמצעות טילי סקאד מסוג SS21. על פי שר החוץ הטורקי אהמט דאוותאולו, יש בידי סוריה כ-700 יחידות של טילים כאלה, שיכולים להגיע למרחק של 110 קילומטרים. טווח הטילים מאפשר להם לפגוע עמוק בשטח טורקיה, ירדן וישראל. על פי אתר החדשות הטורקי "סבאח", אנשי המודיעין הטורקי בדקו דגימות קרקע ושברי בתים שהופצצו ליד העיר חומס, כדי לאתר שימוש בנשק כימי, אך עד כה לא התקבל אישור בטורקיה או במדינות המערב שעמן משתפת טורקיה פעולה, על שימוש בנשק כימי כזה.

סוללת פטריוט בדרום טורקיה, שלשוםצילום: רויטרס

מנגד, אנשי אופוזיציה טוענים כי הצבא הסורי ירה בסוף חודש דצמבר לפחות ארבעה טילים נושאי ראשים כימיים בהפצצות על העיר חומס וסביבתה, וכי כוחותיו משתמשים בפצצות זרחן נגד אזרחים. סוריה, בתגובה, מאשימה את ישראל בכך שהיא מפיצה את המידע על שימוש בנשק כימי, וכי המורדים מפתחים בעצמם נשק כימי מאולתר באמצעות פוספטים וכלור. סגן ראש ממשלת סוריה, קדרי ג'מיל, האשים את קטאר בכך שהיא מממנת כוחות מורדים כדי שימנעו כל פשרה מדינית "גם באמצעות שימוש בנשק כימי כדי שאשמת השימוש בו תדבק במשטר הסורי".

בעוד עיקר החשש הוא מפני שימוש בנשק כימי על ידי המשטר או זליגתו לידי חיזבאללה, חמורה לא פחות היא האפשרות שמאגרי הנשק הכימי, שכוללים על פי הערכות שונות כ-400 טונות גז עצבים וחומרים אחרים, יפלו לידי המורדים. גדודים רבים של המורדים מורכבים מלוחמים דתיים רדיקליים וכמה מיליציות, בהן חזית התמיכה, מסונפות לאל-קאעידה. חזית זו פועלת בשיתוף פעולה עם גדודים של הצבא הסורי החופשי, והאפשרות שכוחות כאלה ישתלטו על נשק כימי, מדאיגה לא רק את ארה"ב ואת שכנותיה של סוריה אלא גם את רוסיה. על פי דיווחו של המרכז ליושרה ציבורית, שעוסק בתחקירים עיתונאיים, ארה"ב ניהלה באחרונה שיחות עם רוסיה ועם עיראק על אפשרות להעביר את חומרי הלחימה הכימיים אל מחוץ לסוריה ולהשמידם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ