אי-פי

ראש ממשלת איטליה לשעבר, סילביו ברלוסקוני, עורר אתמול (ראשון) גל גינויים לאחר ששיבח את הדיקטטור לשעבר בניטו מוסוליני "על המעשים הטובים שעשה", למרות החוקים שחוקק נגד היהודים. ברלוסקוני אף הגן על החלטתו של מוסוליני לכרות ברית עם היטלר, ואמר כי סביר להניח שחשב שעדיף להיות בצד המנצח.

ברלוסקוני, שהקואליציה השמרנית שלו נמצאת במקום השני בסקרים לקראת הבחירות שייערכו בחודש הבא במדינה, דיבר עם עיתונאים בשולי טקס שנערך במילאנו לציון יום השואה הבינלאומי.

ב-1938, לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה, העביר משטרו של מוסוליני "חוקי גזע" שבין השאר אסרו על יהודים ללמוד באוניברסיטאות ולעבוד במקצועות שונים. כשהגרמנים כבשו את איטליה, אלפים מבני הקהילה היהודית נשלחו למחנות ההשמדה, רבים מהם נרצחו.

ברלוסקוני (משמאל), לצד ראש ממשלת איטליה הנוכחי מריו מונטי ורעייתו, בטקס לציון יום השואה הבינלאומי במילאניצילום: אי-פי

"קשה כיום לשים את עצמנו בנעליים של מי שקיבל אז החלטות", אמר ברלוסקוני על תמיכתו של מוסוליני בהיטלר. "אין ספק שהממשלה (האיטלקית) באותה תקופה חששה שהכוח הגרמני יתורגם לניצחון כללי, והעדיפה להצטרף לגרמניה של היטלר ולא להתנגד לה". ברלוסקוני הוסיף כי "חוקי הגזע היו הטעות הגרועה ביותר של מוסוליני, שמהרבה בחינות אחרות עשה דברים טובים".

דבריו של ברלוסקוני עוררו גינויים מיידיים, וקריאות להעמידו למשפט בשל אמירת דברי שבח על הפאשיזם. בין המגנים היו אישים יהודים רבים. מוסוליני "עיצב את החוקים נגד היהודים בהתאם לחוקי נירנברג", אמר הרב מרווין הייר, ממרכז שמעון ויזנטל. "הניסיון להציג את הרודן האיטלקי, שסייע להיטלר, בתור 'בחור טוב' הוא שיא של שכתוב ההיסטוריה", הוסיף הייר.

השבחים של ברלוסקוני למוסוליני הם "עלבון למצפון הדמוקרטי של איטליה", אמרה רוזי בינדי, מראשי המרכז-שמאל באיטליה. "רק הציניות הפוליטית של ברלוסקוני, בשילוב השכתוב ההיסטורי המחפיר ביותר, יכולה להפריד בין חרפת חוקי הגזע לבין הרודנות הפאשיסטית".

שעות אחדות לאחר מכן פרסם ברלוסקוני הודעה, בה הביע "צער" על שלא הבהיר בדבריו הקודמים כי הסקירות ההיסטוריות שלו "מבוססות תמיד על גינוי הרודנויות", דיווחה סוכנות הידיעות האיטלקית לה פרס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ