צבא צרפת מתקדם ללא התנגדות לעבר טימבוקטו

למרות הצלחות הכוח הצרפתי במאלי, המשימה הקשה יותר תהיה להמשיך ולשלוט בטריטוריה, ולהתמודד עם אויבים ערמומיים שנטמעים באוכלוסיה

לוק הרדינג, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוק הרדינג, גרדיאן

בתוך שבועיים בלבד הצליחו כוחות צבא צרפת בשיתוף צבא מאלי לתפוס מחדש את מרבית השטחים בצפון המדינה שנכבשו על ידי המורדים האיסלאמים. היום (שני) השתלטו הכוחות הצרפתים על שדה התעופה בטימבוקטו הצפונית ודרכי הגישה אל העיר, ולא ציפתה להם התנגדות בעודם מתקדמים לעברה.

על פי דיווחים, העיר הציורית במדבר סהרה, אליה נוהרים רומנטיקנים והרפתקנים מאז אמצע המאה ה-19, שוממה לחלוטין. לוחמי אל-קאעדה במגרב (AQIM) שכבשו את טימבוקטו בקיץ, נטשו את המקום זה מכבר.

בסוף השבוע כבש צבא צרפת את העיר גאו, עליה השתלטו המורדים בחודש אפריל. שדה התעופה בגאו, כמו גם הגשר מעל נהר ניז'ר, הוחזרו לתושבים, שיצאו לחגוג ברחובות, בקריאות "חופש!" ו"תחי צרפת!". משרד ההגנה הצרפתי דיווח על 12 הרוגים מקרב ה"טרוריסטים". לצד הצרפתי לא היו אבדות בנפש. בגלל המחסור בדלק, נמלטו המורדים מהמקום ברגל ועל גמלים.

בה בעת, המטירו מטוסי קרב צרפתים אש על העיר קידאל המוחזקת בידי המורדים, שבה מסתתר, על פי החשד, מוכתר בלמוכתר, שהוביל את המתקפה על מתקן הגז אין אמינאס באלג'ריה, שבה נהרגו 73 בני אדם.

ואולם למרות הצלחות אלה, לא ידוע אם התקדמותו המהירה של צבא צרפת תצליח להביא שלום של ממש לאזור. עד כה לא התאפיינה המלחמה הנוכחית במאלי בלוחמה אינטנסיבית. רבים מהמורדים האיסלאמים נסוגו ונבלעו בחזרה באוכלוסייה האזרחית. הפליטים שנסו מפני כוחות המורדים סבורים כי הג'יהאדיסטים ישובו למקום במוקדם או במאוחר. "המורדים לא התרחקו מפה", מעיד מוחמד מיאגה, מורה לאנגלית בתיכון מקומי, "הם נמצאים בכפרים הסמוכים".

מיאגה, בן 28, ברח מביתו שבגאו באפריל. מאז הוא שוהה במחנה פליטים בעיר סווארה, המוחזקת בידי כוחות הממשלה. 4,000 פליטים שוהים כעת בסווארה. חיילים צרפתים מאבטחים את שדה התעופה הסמוך.

הוא מספר על פלישת המורדים לעיר בשנה שעברה. "כ-200-300 כלי רכב עמוסים בלוחמים" נכנסו לתוך גאו, אומר מיאגה. המורדים המטירו אש לכל כיוון והרסו בניינים רבים, ובהם גם מרכז חלוקת המזון העירוני. כמה מתושבי העיר המפוחדים נמלטו בסירות עץ לאי בנהר ניז'ר. מיאגה עצמו ברח מהעיר כעבור שבועיים.

"למורדים היו זקנים גדולים. הם לבשו מכנסיים נפוחים שלא הגיעו לקרסוליהם. היו ביניהם אזרחי מאלי וגם זרים", ציין מיאגה, והוסיף כי לאחר שכבשו את העיר, הנהיגו בה המורדים מיד את חוקי השריעה. בין המורדים היו בהירי עור בני שבט טוארג הבדלני,  המנהל מאבק בן עשרות שנים בצפון מאלי. שבט הטוארג מהווה כ-11% מאוכלוסיית הצפון. המורדים שהשתלטו על גאו היו חברי פלג אלים של אל-קאעדה במגרב.

לעת עתה ידה של צרפת על העליונה. ואולם, חיסול שני בסיסי אל-קאעדה במגרב וגירוש המורדים מהערים בצפון מאלי הם החלק הקל. האתגר האמיתי יהיה המשך השליטה בטריטוריה וההתמודדות מול אויב חמקמק וערמומי, ואולי אף שילוב המורדים בפתרון פוליטי ארוך טווח. וזו מסימה שעלולה להיות קשה אף יותר.

חיילי צבא מאלי במחסום סמוך לסווארה, אתמולצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ