מומחים: הניסוי האיראני לא מראה על יכולות חדשות

טיל ובו קוף חי שוגר לגובה 120 ק"מ ושב ארצה. המשטר בטהראן מציג זאת כהישג טכנולוגי וכהוכחה לשיפור ביכולות השיגור של המדינה

אנשיל פפר
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים24
אנשיל פפר
ג'קי חורי

הודיעה אתמול כי שיגרה בהצלחה , כך דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית פארס. הדיווח נועד ככל הנראה לרמוז על התקדמות ביכולת השיגור לטווח ארוך של האיראנים. ערוץ הטלוויזיה ששייך לממשלת איראן המשדר באנגלית, Press TV, מסר כי "הקוף חזר לכדור הארץ בחיים".

בסרטון שפורסם בערוץ הטלוויזיה האיראני אלעאלם נאמר כי "איש לא ציפה שאיראן תוכל לכבוש את החלל. המהפכה האיסלאמית בעידוד מנהיג המהפכה חומייני וממשיך דרכו חמינאי, פעלה לפתח את יכולותיה הטכנולוגיות של איראן, המתמודדת עם סנקציות בינלאומיות". בסרטון נטען גם כי בשנת 2011 שיגרה איראן שני לווייניים לחלל, וכיום היא פועלת לקידומה של תוכנית שבסופה יישלח אסטרונאוט איראני ראשון לחלל. בדיווח האיראני צויין כי השיגור נעשה בימים הסמוכים ליום הולדתו של הנביא מוחמד.

זוהי לא הפעם הראשונה שאיראן מנסה לשלוח קוף לחלל. ניסיון ראשון בקיץ 2011 נכשל, ולמרות ששלטונות איראן לא הודו בכך, הקוף על הטיל מת. לפני כן, החללית האיראנית הראשונה, "עומיד", שוגרה לחלל בפברואר 2009. כעבור שנה, שיגרה איראן חללית תוצרת עצמית שעליה היו שני צבים, עכברוש וכמה תולעים. לדברי ראש סוכנות החלל האיראנית, חאמיד פאזלי, תוך חמש שנים תהיה איראן מוכנה לשיגור בני אדם, במקום חיות.

קרדיט: צילום PRESS TV, IRINN רויטרס

מהדיווחים האיראניים ניתן להבין כי הניסוי מבשר על הישג טכנולוגי לרפובליקה האסלאמית. עם זאת, לדעת מומחים מדובר בתרגיל ראווה בלבד, ללא חשיבות מדעית או צבאית. למעשה, איראן לא הוכיחה יכולת בליסטית שטרם היתה לה.

מזה שנים מחזיקה איראן ביכולת לשגר טיל לגובה חוץ-אטמוספרי (מעל 100 ק"מ). הטיל ששוגר, מסדרת קבושגאר, הוא גרסה מוארכת של טיל קרקע-קרקע מדגם פתח-110, שכבר נמצא בשרות מבצעי באיראן מזה כעשור ומסוגל לפגוע במטרות בטווחים של עד 300 ק"מ. גם לצבא סוריה דגם של הפתח-110 מייצור מקומי, המכונה M-600 ושלפי המודיעין הישראלי נמצא גם ברשות החיזבאללה.

לדברי טל ענבר, ראש המרכז לחקר החלל במכון פישר למחקר אסטרטגי, אויר וחלל, "עיתוי הפרסום האיראני משתלב עם תחילתם של עשרת ‘ימי השחר' המציינים את הישגי המהפכה האסלאמית ובתוכם יום תעשיית החלל האיראנית, המצוין בראשית פברואר. הערך העיקרי של הניסוי מצוי בתחום יחסי הציבור ולא ניתן להקיש ממנו דבר על הישגיה של איראן בתחום ויישומיו הצבאיים".

במקביל לשיגור הקוף, נמשכה אתמול לגבי הדיווח על פיצוץ ענק במתקן העשרת האורניום בפורדו. שני בכירים איראניים, סגן הרמטכ"ל וסגן יו"ר המועצה האיראנית לאנרגיה אטומית הכחישו אתמול את הדיווח ובמקביל, גם גורמי ממשל אמריקאיים אמרו בשיחות עם עיתונאים שמדובר בדיווח לא מהימן. עם זאת, מספר כלי תקשורת מערביים, ביניהם הטיימס של לונדון ודי וולט הגרמני טענו שקיבלו אישור לכך מגורמי מודיעין בישראל ובאיראן. לפי הדיווח, במתקן הגרעיני אירע פיצוץ ענק שהשאיר 240 עובדים לכודים מתחת לאדמה. בכירים ישראלים שנשאלו בנושא סירבו לאשר או להכחיש שבידיהם מידע בנושא. בימים הקרובים עשוי לפחות חלק מהאמת לצאת לאור, כשלמתקן יגיעו כמתוכנן פקחים מהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית.

סיקור השיגור באתר הרשת האיראנית אל אלאם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ