ג'וליה פרסטון, ניו יורק טיימס

קבוצה של סנאטורים משתי המפלגות הגדולות בארה"ב הגיעו להסכמה בנוגע לעקרונות שינחו רפורמה מקיפה במערכת ההגירה, אשר תסלול את הדרך להתאזרחותם של כ-11 מיליון מהגרים לא חוקיים. התוכנית תהיה מותנית בנקיטת אמצעים לאבטחת הגבולות, ובהקמת מערכת אכיפה, אשר תוודא שזרים שתוקף אשרת השהייה שלהם פג, יעזבו את המדינה.

ההסכם משלב את דרישת הדמוקרטים לניסוח הצעת חוק אחת מקיפה אשר תבטיח כי זכותם של המהגרים לאזרחות לא תישלל, ואת דרישת הרפובליקאים, ולפיה תוקם מערכת אכיפה חזקה, בתוך המדינה ולאורך הגבולות, עוד לפני ששאלת מעמדם החוקי של המהגרים תובא בפני הקונגרס.

היום צפוי הנשיא אובמה לפרוש בפירוט את מדיניות ההגירה שלו, בנאום שיישא בלאס ווגאס. זו תהיה יריית הפתיחה של מה שצפוי להיות דיון ממושך וסוער בקונגרס. מחוקקים שונים ציינו באופטימיות כי האקלים הפוליטי השתנה מאז 2010, שבה נכשלה יוזמה דומה על רקע טונים צורמים.

הסנאטור הרפובליקאי ג'ון מקיין, אחד המשתתפים בדיונים, ציין שהתרשם שניכרת אצל הרפובליקאים "הכרה חדשה בצורך ברפורמה". "בבחירות האחרונות נוכחנו שאנחנו מאבדים קולות מקרב הציבור ההיספני, שהיו אמורים להינתן לנו ", אמר מקיין ביום א' בראיון ברשת איי-בי-סי. עוד ציין הסנאטור, כי ראה "שיפורים משמעותיים" באכיפה לאורך הגבולות, אף ש"הדרך עוד ארוכה". "המצב שבו 11 מיליון בני אדם חיים בצללים במדינה, בניגוד לחוק, אינו יכול להימשך לנצח", הוסיף.

מטיוטת ההסכם בת חמישה העמודים, שהגיעה לידי ה"ניו יורק טיימס" והתפרסמה ביום א', עולה כי שמונת הסנאטורים החליטו לנקוט צעד אחד מקיף לטיפול בכשלי מערכת ההגירה הקיימת, במקום בסדרה של צעדים שיתייחסו לבעיות ספציפיות. כמו כן, החליטו לשרטט "מפת דרכים ברורה, הוגנת ומעשית", אשר תעניק הזדמנות לכמעט כל המהגרים הלא חוקיים להפוך לאזרחים.

"אנו, הדמוקרטים, הצהרנו שנפגין גמישות, ושמטרתנו להגיע להצעת חוק" אמר הדמוקרט צ'רלס שומר ממדינת ניו יורק ביום א', "אבל התנאי הוא, סלילת דרך לאזרחות עבור 11 מיליון התושבים הזכאים. עשינו כברת דרך עצומה לקראת פתרון עם עמיתנו הרפובליקאים". על פי התוכנית, יוכלו מרבית המהגרים הלא חוקיים להגיש בקשה לקבלת סטטוס של תושב קבע, הצעד הראשון בדרך לאזרחות מלאה, אך רק אחרי שיינקטו אמצעים לשיפור מערך אבטחת הגבולות.

בהסכם מפורטות כמה הצעות חדשות: בין היתר, תוקם ועדה חדשה של מושלים, בכירים במערכת אכיפת החוק ואנשי ציבור במדינות שלאורך הגבול, שתפקידה יהיה לקבוע באם האמצעים לאבטחת הגבולות אכן ננקטו; הקמת מערכת שתעקוב אחר זרים שנכנסו לארה"ב בדרך האוויר והים, ותוודא שאכן עזבו אותה בהתאם לאשרה שהונפקה להם. רק אז יורשו המהגרים הלא חוקיים להתחיל את תהליך ההתאזרחות. הסנאטורים מקווים שהצעתם תשמש מסגרת לדיון בסנאט, שצפוי לעסוק בנושא ההגירה באביב הקרוב. בהשוואה לטיוטה שהתפרסמה בשנת 2011, ושימשה, לדברי בכירים בבית הלבן, בסיס לתוכניתו של הנשיא, תוכניתם של הסנאטורים כוללת אמצעי אכיפה קשוחים יותר ומסלול פחות ישיר לאזרחות.

מהגרת נשבעת לדגל ומקבלת אזרחותצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ