רופרט מרדוק: הקריקטורה של נתניהו גרוטסקית ופוגענית

איל התקשורת והבעלים של ה"סאנדיי טיימס" התנצל על האיור שבו נראה ראש ממשלת ישראל בונה חומת הפרדה מדם של פלסטינים. גם עורך העיתון התנצל

אי-פי
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי
עופר אדרת

רופרט מרדוק, איל התקשורת והבעלים של ה"סאנדיי טיימס", התנצל על הקריקטורה שעיתונו פרסם ביום ראשון שבה נראתה דמותו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בונה חומה מדם של פלסטינים מתים. האיור פורסם דווקא בתאריך שבו מצוין בעולם יום הזיכרון הבינלאומי לשואה. מרדוק צייץ בטוויטר כי המאייר ג'ראלד סקרף אינו מייצג את קו המערכת של העיתון, "ועדיין, אנו חבים התנצלות גדולה על הקריקטורה הגרוטסקית והפוגענית", כתב מרדוק.

הקריקטורה עוררה זעם רב בקרב ארגונים יהודיים באירופה ובבריטניה. נשיא הקונגרס היהודי האירופי, ד"ר משה קנטור, דרש מהעיתון להתנצל על פרסומה. "הצגת האיור היא פוגענית בכל יום, אבל לפרסם אותו ביום הזיכרון לשואה זה מעשה חולני", אמר.

קנטור גם תקף את העיתון על בחירתו לפרסם קריקטורה שמותחת ביקורת על ראש הממשלה, ימים ספורים אחרי שקיבל שוב את אמון הציבור בבחירות. "הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, ישראל, קיימה בחירות דמוקרטיות בזמן שאחרים במזרח התיכון נשחטו בהמוניהם - ועדיין הסאנדיי טיימס מתמקד רק במדינה היהודית".

"ועד יהודי בריטניה", ארגון הגג של הקהילות היהודיות באי הבריטי שמונות כ-250 אלף בני אדם, הגיש תלונה בוועדת הבקרה של התקשורת הבריטית. בתלונה נכתב כי "תיאור מנהיג יהודי שמשתמש בדם כבטון ולבנים לבנייה מזכיר באופן מזעזע את דימויי עלילת הדם שעדיין משומשים בחלקים ארסיים במיוחד של תקשורת אנטישמית במדינות ערב". גם יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, הביע בפני מקבילו הבריטי "זעם קיצוני" על הפרסום.

עורך ה"סאנדיי טיימס", מרטין אייבנס, אמר כי "לרמוז לעלילת דם או לפגוע בזכר השואה הוא הדבר האחרון שאני או כל אדם אחר שמקושר לעיתון רצה לעשות. ה"סאנדיי טיימס' כתב רבות בזכות ישראל ושיקולי הביטחון שלה, וזה כולל אותי כבעל טור. ועדיין, התגובות לקריקטורה מזכירות לנו את הרגישויות שקיימות באיזור הזה ואני אזכור זאת טוב מאוד בעתיד".

הקריקטורה שפורסמה אתמול ב"סאנדיי טיימס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ