מונגוליה תהפוך מוזיאון על שם לנין למוזיאון דינוזאורים

בבירת המדינה יוקם מוזיאון שבו יוצגו מאובנים, בהם מאובן של טירנוזאורוס בן 70 מיליון שנה, במקום מרכז שהוקדש למנהיג בריה"מ לשעבר

טניה ברניגן, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טניה ברניגן, גרדיאן

על שמו של לנין, ממייסדי ברית המועצות, נקראו מוזיאונים, רחובות, אנדרטאות ומוסדות ציבוריים יותר מכל אדם אחר במאה ה-20. ואולם, בירת מונגוליה אולן באטור, החליטה להיפרד ממנו, ולהחליף את הדינוזאור הישן בדבר האמיתי.

מונגוליה מתכננת להסב מוזיאון, שבעבר הוקדש למנהיג הסובייטי, למרכז שבו יוצגו המוני המאובנים שלה, כולל מאובן של טירנוזאורוס בטאר בן 70 מיליון שנה. בשנים האחרונות, הבניין המפואר באולן באטור, שבו עדיין מוצב פסל ענק של לנין, משמש בניין משרדים. ואולם, עתה הממשלה החליטה לנצל את המתחם ולהפוך אותו למוזיאון לדינוזאורים.

"מונגוליה שולחת זה יותר מ-20 שנה מאובנים של דינוזאורים לתערוכות מחוץ למדינה ואין לה מוזיאון משלה בבית", אמרה אויונגרל צדוודמבה, שרת התרבות, הספורט והתיירות. "יש לנו מאובנים רבים של דינוזאורים, אולם אנשים רבים אינם מודעים לכך". לדבריה, המאובנים שהושאלו למוסדות בחו"ל ואלה שהוצאו ממונגוליה באופן לא חוקי יכולים למלא כמה מוזיאונים אם כולם יוחזרו לרשותה.

השרה אמרה שהיא מקווה כי בעזרת המוזיאון באולן באטור ומיצגים אחרים ברחבי המדינה, אפשר יהיה ללמד את האזרחים להגן על המורשת של מונגוליה ולמנוע הברחות וכן לעודד את התיירות המקומית.

מוזיאון לנין נפתח ב-1980, בשעה שהמדינה היתה אחת ממדינות הלוויין של ברית המועצות. "זה היה מוזיאון מפואר מאוד. היה בו פסל של לנין והוא היה מקושט בדגלים אדומים ובתמונות של לנין", אמרה השרה. לדבריה, נודע לה על לנין כשלמדה בברית המועצות בתקופת הגלאסנוסט, וכמו רבים מבני ארצה, "התחלתי לחשוב שלנין לא היה אדם דגול כל כך מפני שהוא גרם סבל רב לבני ארצו ולעמים אחרים".

מאז המעבר למערכת רב-מפלגתית בשנות ה-90, יש למפלגה המהפכנית העממית של מונגוליה, שהיתה בשלטון במשך כמה עשורים, כמה משרדים בבניין, שיש בו גם בר ומסעדה. בשלב מסוים צפה הפסל של לנין על שולחנות ביליארד שהוצבו במתחם.
הפריט המרכזי בגלגול החדש של המוזיאון יהיה מאובן של טירנוזאורוס בטאר, שאורכו שבעה מטרים. הדינוזאור חזר לרשות מונגוליה לאחר שאריק פרוקופי, סוחר מאובנים מפלורידה, הורשע כי הבריח אותו לארה"ב.

בולורצג מינג'ין, מייסדת המכון לחקר הדינוזאורים המונגוליים, אומרת שפרשה זו הביאה להעלאת המודעות בעניין בקרב העם המונגולי ומנהיגיו. "על האזרחים ללמוד מה יש בחצר האחורית שלהם, אבל אין להם ספרים או תכניות טלוויזיה בשפתם שמהם יוכלו ללמוד על ההיסטוריה שלהם", הוסיפה.

לדבריה, "אם יחליטו להשתמש בבניין כמוזיאון קבע, אני חושבת שיהיה צורך לסלק את פסלו של לנין כי הוא באמת לא יתאים לתוכן התצוגה. אני מניחה שיהיו אנשים שיתנגדו לכך כי גם לנין וגם הדינוזאורים הם חלק מההיסטוריה שלנו. הדינוזאורים היו כאן לפני מיליוני שנים, בעוד שלנין חי לפני כמה עשרות שנים. אבל אני לא חושבת שתהיה התנגדות חזקה לסילוק הפסל כי כולם מתרגשים מאוד מהרעיון להקים מוזיאון על דינוזאורים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ