בהחלטה מפתיעה |

רודן גואטמלה לשעבר יועמד לדין בגין רצח עם ופשעים נגד האנושות

אפראין ריוס מונט, ששלט במדינה המרכז אמריקאית בראשית שנות ה-80, הורה לצבא לרצוח כ-1,700 אינדיאנים כחלק ממלחמתו במיליציות שמלאניות

אליזבת מלקין, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אליזבת מלקין, ניו יורק טיימס

בית המשפט בגואטמלה החליט אתמול (שני) להעמיד לדין את הרודן לשעבר אפראין ריוס מונט ואת ראשי שירותי המודיעין במדינה בתקופתו, בגין רצח עם ופשעים נגד האנושות שבוצעו בכפרים באזורים הרריים נידחים לפני כשלושים שניה. הפסיקה סוללת את הדרך לקיומו של משפט ציבורי נגד ריוס מונט, ששלט בגואטמלה בשנים 1982-1983 בשיאה העקוב מדם של מלחמת האזרחים במדינה.

מדובר בהחלטה מפתיעה ביותר, הואיל וגואטמלה עדיין נתונה תחת השפעתו של צבא רב עוצמה, המנווט מאחורי הקלעים ממשלות נבחרות הנאבקות להקים מערכת שלטונית דמוקרטית. "מטרתה העיקרית של המדינה ושל העומדים בראשה היא להגן על האזרחים", אמר השופט מיגואל אנחל גאלווס, ופסק שיש די ראיות להביא לדין את ריוס מונט בן ה-86 ואת הגנרל בדימוס חוסה מאוריסיו רודריגס סנשס.

ריוס מונט וסנשס היו מופקדים על כוחות צבא שרצחו 1,771 בני אדם משבט המאיה אישיל, כחלק ממדיניות "האדמה החרוכה" שהנהיג השלטון ללכידת לוחמי גרילה שמאלנים. בראיון טלפוני שהתפרסם אחרי פרסום החלטת השופט, אמר התובע אורלנדו לופס, שהיה די בראיות שהוגשו כדי להבטיח את הבאתם של השניים לדין. לדבריו, החומר כלל עדויות של 140 בני אדם ומסמכים פנימיים של הצבא.

"לא היה לנו ספק שהחוק לצידנו", אמר לופס, " אבל חששנו שיתעוררו קשיים מצד המערכת הפוליטית, שהרי ראש הממשלה הוא איש צבא לשעבר". גם נשיא גואטמלה, אוטו פרס מולינה, גנרל בעברו, אמר בעבר כי בעיניו מעשיי ההרג בתקופת מלחמת האזרחים אינם נחשבים לרצח עם.

לעומת זאת, ועדה מטעם האו"ם קבעה כי צבא גואטמלה אכן ביצע "מעשי רצח עם", שבהם קיפחו את חייהם כ-200 אלף בני אדם, ובהם בני שבט המאיה אישיל. קביעה זו לא סיפקה גורמים רבים בגואטמלה שטענו כי מדובר בפשרה שאינה עושה צדק היסטורי. אלה פנו לבית המשפט אך אלה עוכבו במשך יותר מעשור. פניות נעשו גם לערכאות משפטיות בספרד בהתבסס על החוק האוניברסלי. 

פרקליטו של ריוס מונט, עו"ד דנילו רודריגס, טען כי מרשו לא חתם מעולם על פקודות להשמיד את האינדיאנים בני שבט אישיל, ומעולם לא הגדיר אותם כאויבים. יצויין כי ריוס מונט, שכיהן בבית המחוקקים עד לחודש ינואר שעבר, נהנה עד כה מחסינות מפני תביעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ