סבא"א: לא היה פיצוץ במתקן הגרעיני בפורדו

בימים האחרונים פורסם דיווח לא-מאומת על כך שבמתקן העשרת האורניום האיראני אירע פיצוץ ענק. טהראן הכחישה, ועתה עושה כן גם סוכנות הגרעין

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

בצעד יוצא דופן, גיבתה הערב (שלישי) הוועדה הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) את ההכחשה האיראנית לשמועה לפיה בשבוע שעבר אירע פיצוץ תת קרקעי שהסב נזק רב למתקן העשרת האורניום בפורדו. "ההכחשה האיראנית תואמת את התצפיות והידיעות שלנו על הנושא", אמר גיל טודור, דובר מטעם סבא"א. פקחי הוועדה פוקדים לעיתים את אתרי הגרעין באיראן, לרבות המתקן המדובר בפורדו. בהודעת הרשות נרמז כי הפקחים שלה היו באתר לאחר הדיווח על הפיצוץ.

בסוף 2011 החל המתקן בפורדו להפיק אורניום מועשר בדרגה של 20%. על פי המערב, צעד זה קידם את היכולת האיראנית לייצר נשק גרעיני, למרות שאיראן מכחישה זאת וטוענת שתוכנית הגרעין שלה היא לצרכי שלום בלבד. יש לציין כי כורים גרעיניים אזרחיים נזקקים לאורניום ברמת העשרה של 3.5% בלבד.

בימים האחרונים געשה הרשת סביב דיווח לא-מאומת על כך שבמתקן העשרת האורניום האיראני אירע פיצוץ ענק שהשבית חלק מהצנטריפוגות במקום ולכד 240 עובדים מתחת לקרקע ללא יכולת לחלצם. בשום מקור מהימן לא הופיע אפילו כל רמז לכך שהידיעה אמיתית, והאיראנים הכחישו את התרחשותו. כלי התקשורת המערביים הגדולים והמכובדים, בעלי קשרים ומקורות בקרב גופי המודיעין, התעלמו מהדיווח.

את הידיעה על הפיצוץ, שאירע כביכול ביום שני שעבר, ערב הבחירות בישראל, פרסם לראשונה ריזא חלילי באתר וורלד נט דיילי, הנחשב מקורב לגורמי ימין בארה"ב ואשר דיווחיו מתקבלים לרוב בספקנות. בשיחה שקיים ביום ראשון עם  "הארץ" (במהלכה השתמש במכשיר שעיוות את קולו), התעקש חלילי שהמידע שלו בדוק ונשען על "המקורות שלי במשמרות המהפכה, במשרדי ממשלה ובמשרדו של המנהיג העליון חמינאי".

אתמול הודיעה איראן כי שיגרה בהצלחה טיל לחלל ובו קוף חי, כך דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית פארס. הדיווח נועד ככל הנראה לרמוז על התקדמות ביכולת השיגור לטווח ארוך של האיראנים. ערוץ הטלוויזיה ששייך לממשלת איראן המשדר באנגלית, Press TV, מסר כי "הקוף חזר לכדור הארץ בחיים".

מהדיווחים האיראניים ניתן להבין כי הניסוי מבשר על הישג טכנולוגי לרפובליקה האסלאמית. עם זאת, לדעת מומחים מדובר בתרגיל ראווה בלבד, ללא חשיבות מדעית או צבאית. למעשה, איראן לא הוכיחה יכולת בליסטית שטרם היתה לה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ