הסנאט אישר ברוב מוחץ: ג'ון קרי הוא שר החוץ הבא

מועמד הדמוקרטים לנשיאות ב-2004, שזכה ב-94 תומכים מול 3 מתנגדים בלבד, יושבע כבר השבוע. הוא צפוי לבקר בישראל בתחילת החודש הבא

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

הסנאט האמריקאי אישר הלילה (רביעי) כמעט פה אחד את מינויו של ג'ון קרי לתפקיד שר החוץ. קרי, מועמדו של הנשיא ברק אובמה, יחליף את הילרי קלינטון שכיהנה בתפקיד בארבע השנים האחרונות. 94 חברי סנאט הצביעו בעד המינוי כאשר שלושה חברים בלבד, שני סנאטורים מטקסס וסנאטור נוסף מאוקלהומה - כולם רפובליקאים - התנגדו. שלושה סנאטורים נמנעו – בהם קרי עצמו.

אישור מינויו של קרי, סנאטור ממסצ'וסטס במשך חמש קדנציות והמפסיד במרוץ לנשיאות 2004, היה צפוי לאחר שבשבוע שעבר הוא התייצב בפני שימוע בוועדת יחסי החוץ בסנאט. השבעתו של קרי לתפקיד תתקיים עד סוף השבוע.

ראש ועדת יחסי החוץ בסנאט, הסנאטור רוברט מנדז, אמר טרם ההצבעה כי אישור מינויו של קרי ברוב מוחץ ישלח "מסר ברור" לכל העולם כי ארצות הברית כולה עומדת מאחורי שר החוץ החדש. קרי עצמו היה נרגש ואמר לחבריו לאחר ההצבעה כי "אין מלים לתאר את הכבוד הגדול שנפל בחלקי. היתה לי הזכות לעבוד אתכם בצורה מסוימת וכעת יש לי הזדמנות לעבוד בצורה אחרת". קרי הדגיש את חשיבות הוועדה בסנאט בנושאים כמו תהליך השלום במזרח התיכון.

יומיים לאחר היוודע תוצאות הבחירות בישראל, אמר קרי כי הוא מקווה שתוצאות הבחירות בישראל יאפשרו לחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים. קרי צפוי לבקר בישראל וברשות הפלסטינית בתחילת החודש הבא. 

ג'ון קריצילום: רויטרס

"אני מתפלל שאולי זה יהיה רגע שבו נוכל לחדש את המאמץ כדי להביא את הצדדים למשא ומתן ולעלות על מסלול אחר מזה שהיינו עליו בשנים האחרונות. אני ארצה לנסות לעשות זאת". שר החוץ הנכנס נמנע מלספק פרטים על תוכניותיו בנושא הישראלי-פלסטיני בשימוע בשבוע שעבר. "יש לי הרבה מחשבות על האתגר הזה", אמר קרי, "אבל אני לא רוצה לסכן את הנושא באמצעות דרישות פומביות מאחד מהצדדים... אני מאמין שיש דרך לחדש את המשא ומתן".

קרי אמר בשימוע כי הוא חושש שכישלון בהתנעת תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים יביא לכך ש"החלון או הדלת לפתרון של שתי מדינות עלולה להיסגר והדבר יהיה הרסני לכולם".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ