כיצד ר"מ תאילנד לשעבר מנהל את המדינה בסקייפ

גם לאחר שנמלט מהמדינה ב-2008, ממשיך תקסין שינוואט לקבל את ההחלטות הפוליטיות החשובות באמצעות האינטרנט והרשתות החברתיות

תומס פולר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומס פולר, ניו יורק טיימס

מיליוני בני אדם ברחבי העולם כבר אינם עובדים במשרדים, אלא מנהלים את ענייניהם מבתיהם, משדות תעופה ומכל מקום שבו יש אפשרות להתחבר לאינטרנט. המפלגה השלטת בתאילנד עשתה צעד נוסף, שעה שב-18 החודשים האחרונים מתקבלות ההחלטות הפוליטיות החשובות מחוץ למדינה.

הן מתקבלות בידי ראש הממשלה לשעבר, תקסין שינוואט, ששוהה בגלות מאז 2008, לאחר שנמלט מהמדינה אחרי שהואשם בשחיתות. הוא מסתובב בעולם במטוסו הפרטי, שממנו הוא מדבר עם שרי הממשלה בטלפונים סלולריים, מעביר מסרים ברשתות חברתיות וקורא מסמכי ממשלה המועברים אליו בדואר האלקטרוני בידי פקידי הממשל. בדרך זו מסייע תקסין לחברי מפלגתו למשול מבלי להסתכן במעצר בגין האשמות נגדו.

מבקריו טוענים כי הוא מנהל את המדינה באמצעות מיילים או הודעות ברשתות החברתיות. התנהלות זו כבר מכונה "שלטון הסקייפ". חזרתו של תקסין לשלטון בשלט רחוק מסמלת מפנה חד במעמדו של המיליארדר, שעשה את הונו בשוק התקשורת. הוא הודח מתפקידו ב-2006 בהפיכה צבאית שבעקבותיה נקלעה תאילנד לתקופה סוערת של תהפוכות בשלטון. מאז התחלפו ארבע ממשלות, וכמעט 100 בני אדם נהרגו בהפגנות אלימות.

צילום: אי–פי

באופן רשמי מכהנת אחותו של תקסין, יינגלוק שינוואט, בתפקיד ראש הממשלה. ואולם, למעשה, תקסין הוא זה שמקבל את ההחלטות באמצעות האינטרנט והתקשורת הסלולרית. המדינאי, בן 63, מבלה את זמנו בדובאי ובלונדון, במכרות הזהב שבבעלותו בדרום אפריקה ובביקורים תכופים במדינות אסיה השכנות.

"אנחנו מקיימים קשר בכל שעות היממה", אומר צ'ארופונג רואנגסוואנג, שר הפנים ומזכ"ל מפלגתו של תקסין, "העולם השתנה, כבר אין גבולות. לא יוצרים קשר באמצעות הטלגרף, כמו לפני מאה שנים". צ'ארופונג שולף טלפון סלולרי כדי להדגים את דבריו. ברשימת הכתובות מופיעים כמה מספרי טלפון של תקסין, שמוסר מספרים שונים לבני אדם שונים בהתאם למעמדם. "כשיש לנו בעיות אנחנו יוצרים איתו קשר", הוא אומר.

ניהול המדינה השוטף מופקד בידיה של יינגלוק. היא ידידותית, פוטוגנית וצעירה מאחיה ב-18 שנים. היא זו שמופיעה באירועים רשמיים ונושאת נאומים בטקסים. יינגלוק, בת 45, ניסתה להמעיט בחשיבות השפעתו של אחיה בכמה הזדמנויות בעבר. זמן קצר אחרי שנכנסה לתפקידה, בשעה שתקסין השתתף בישיבת הממשלה השבועית באמצעות הסקייפ, שאלו עיתונאים את יינגלוק מי בעצם מנהל את המדינה. יינגלוק הצהירה בתוקף שהיא המנהיגה והסבירה שאחיה השתתף בישיבה כדי להעניק "תמיכה מוסרית".

ואולם, הן בעלי בריתו והן מתנגדיו מסכימים כי תקסין הוא המכריע בסוגיות החשובות באמת. "הוא הסמכות הקובעת והוא זה שמחליט מה תהיה המדיניות", אומר נופאדון פטאמה, בכיר במפלגה ועורך דינו של תקסין. למעשה, מפלגת השלטון מעולם לא הסתירה מה יחסה כלפי ראש הממשלה לשעבר: הסיסמה המרכזית שלה במערכת הבחירות ב-2011 היתה "תקסין חושב; המפלגה עושה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ