נלחמים באפליה |

מאבק הנשים לשוויון מגיע למספרות

הרשויות בדנמרק קבעו כי אסור לגבות מנשים מחיר גבוה יותר עבור תספורת, אבל במדינה נשמעות טענות כי הפער במחיר נובע פשוט ממשך העבודה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המִינהל הדני ליחס שווה (Danish Board of Equal Treatment) קבע שפער במחיר התספורת בין גברים לנשים הוא בגדר אי-שוויון. החלטת המינהל התקבלה על רקע תלונה מצד לקוחה שהתלוננה על חוסר השוויון במחירים 428 קרון (65.12 דולר) לגבר, לעומת 528 קרון (80.33 דולר) לאשה. סלון עיצוב השיער נדרש לפצות את המתלוננת ב-2,500 קרון (380 דולר).

ואולם, לא כולם שבעי רצון מההחלטה. לדברי קוני מיקלסן, יו"ר איגוד מעצבי השיער והקוסמטיקאים העצמאיים, המהלך יוביל רק "לשורה של חיכוכים עם לקוחות. פשוט לוקח יותר זמן לספר נשים". באחרונה הוגש ערעור על ההחלטה ובית המשפט בדנמרק יצטרך למצוא קנה מידה הוגן יותר לקביעת המחיר עבור תספורת. השאלה המעניינת שעולה מכאן היא האם שיערם של גברים ונשים אכן שווה?

תספורות אינן הדבר היחיד שנשים משלמות עליו יותר: החל מניקוי יבש לבגדים ועד לדיאודורנט פשוט, יש מוצרים ושירותים שגורמים לנשים לפתוח את הארנק קצת יותר. סלונים לעיצוב שיער בדנמרק נוהגים להציג מחירון רשמי, או שהמחיר נאמר באופן פחות פורמלי, בדרך כלל כדי למסד יחסי נאמנות.

תספורת נשים דורשת יותר עבודהצילום: אי–פי

במספרות רבות טוענים כי המחירים משקפים את השיטות השונות והכישורים של מעצב השיער: טיפול החלקת שיער בסיסי שונה מתספורת וצביעה, שאינה זהה לחפיפה ולסידור שיער, לקליעת צמות או לשזירה. אלא שטיפולים מסוימים עולים אותו הדבר לנשים עם שיער קצר או ארוך. ניתן לטעון כי מה שחשוב אינו אורך השיער אלא הטכניקה והמיומנות שבפעולה.

ב-2007 לקחה אנה גיסקומבה את בתה למספרה בווטפורד, בריטניה. מחיר התספורת שפורסם היה 75.70 דולר, אך גבו ממנה 11 דולר נוספים. במספרה נאמר לה כי היא שילמה יותר בגלל עובי השערות של בתה שהיתה עם תסרוקת אפרו. אחרי שגיסקומבה הביעה את מחאתה, במספרה ענו לה כי בגלל עובי השיער לקח להם יותר זמן לספר אותה. מחאה דומה נשמעה לפני כמה שנים גם נגד רשת מארקס אנד ספנסר, לאחר שגבתה 3 דולרים יותר עבור חזיות במידות גדולות. בשל המחאה והלחץ הציבורי, הרשת נאלצה להוריד את המחיר.

אבל תספורות (שהן דבר אינדיווידואלי ואישי) אינן חזיות (כמוצר מסחרי שאינו פרסונלי). אנו חיים בחברה שבה הנורמה מכתיבה שיער ארוך יותר לנשים מאשר לגברים. מעולם לא היה לי תור בסלון עיצוב שיער שארך פחות משעה, ואינני מכירה גבר שמסתפר יותר מ-30 דקות. האם לא נכון שבתהליך קביעת המחירים יתבססו המספרות על זמן העבודה? מיקלסן סבורה שלא, בטענה שזה ייצור כאוס תמחור. לדבריה, "מדידת זמן תוביל לוויכוח סביב אורך השיער, כלומר מה נחשב לאורך ממוצע ומהו שיער ארוך".  

תרגום: יותם מורציאנו

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ