הצד הקטלני של החתולים

מדענים אמריקאים קובעים שחתולים טורפים מדי שנה מיליארדי עופות ויונקים ומהווים אחד מגורמי התמותה העיקריים של חיות בר

צפריר רינת
צפריר רינת
צפריר רינת
צפריר רינת

חתולים טורפים מדי שנה מיליארדי עופות ויונקים והם מהווים אחד מגורמי התמותה העיקריים של חיות בר - כך טוענים מדענים בארה"ב במחקר שהתפרסם היום )רביעי) בכתב העתNature Communication . הממצאים צפויים לחזק את דרישתם של ארגונים לשמירת טבע לנקוט פעולות נוספות לצמצום אוכלוסיות חתולי רחוב.

החוקרים ממכון סמיתסוניאן ושירות הדגה וחיות הבר הפדרלי ניסו להעריך את השפעת חתולי הבית על חיות בר בארה"ב. לא היה מעקב בפועל אחר החתולים, אלא ניתוח של כלל המחקרים בנושא וניסיון לחשב על סמך מחקרים אלו את ההשפעה הכוללת שיש לחתולים בכל רחבי ארה"ב.

אין הסכמה על רמת הדיוק של הממצאים והדבר צפוי בוודאי לעורר ביקורת על אמינות המחקר. החוקרים מעריכים שמדי שנה טורפים חתולי בית בין 1.4- 3.7 מיליארד עופות ובין 6.9- 20 מיליארד יונקים. 70% מהעופות ו-90% מהיונקים נטרפים על ידי "חתולים ללא בעלים". בהגדרה זו נכללים חתולים המסתובבים באופן חופשי ללא שבני אדם מאכילים אותם, חתולים שמקבלים אוכל באופן קבוע אבל לא נמצאים בבתים, וחתולים הנמצאים במקומות שבהם יש חלוקת אוכל קבועה ברחובות.

חתולצילום: אי–פי

החוקרים מציינים כי הערכותיהם בנוגע לכמות העופות הנטרפים הן גדולות בהרבה מכל הערכה קודמת. הם אף מציינים כי כמות זו גדולה בהרבה מכמות העופות שמתים בגלל גורמים אחרים כמו דריסה, חומרי הדברה והתנגשות במבנים. על פי הערכתם חתולים גם מרבים לטרוף זוחלים ודו-חיים, כך שמאות מיליוני בעלי חיים ממינים אלו נטרפים מדי שנה.

הנתונים לגבי יונקים מסתמכים על הערכות של מחקרים ממוקדים שמצאו שחתול אחד יכול לטרוף 200 יונקים מדי שנה. כדי להיות זהירים בהערכותיהם הניחו החוקרים שמדובר רק במאה טריפות. היות ומדובר ביותר משלושים מיליון חתולים בארצות הברית, הרי בסך הכל נטרפים מיליארדי יונקים בשנה.

רוב בעלי החיים הנטרפים הם ממינים מקומיים ולא ממינים זרים שחשיבותם האקולוגית לעיתים פחותה. באזורים עירוניים חתולים טורפים הרבה מאוד עכברים וחולדות (מינים לא מקומיים בארה"ב). אולם ביתר האזורים הם טורפים חיות בר כמו ארנבות, סנאים, מכרסמים ממינים נוספים ועוד. את ההשלכות האקולוגיות של טריפת חיות בר קשה לעתים להעריך. יש מקומות מסוימים שבהם חתולים יכולים לגרום נזק משמעותי לאוכלוסיות של מינים בסכנת הכחדה.

חתול רחובצילום: רויטרס

על פי המחקר החדש, המדיניות של ויסות והגבלת אוכלוסיות של חתולים מוכתבת כיום על פי שיקולים של רווחת בעלי חיים ופחות משיקולים אקולוגיים כמו הגנה על חיות בר. הם אינם מקבלים את הטענה של ארגונים לרווחת בעלי חיים שניתן להגביל אוכלוסיות חתולים ללא בעלים באמצעות סירוס ועיקור. "אין לכך תמיכה במחקרים מדעיים", הם ציינו במאמר שפרסמו.

הניו יורק טיימס שדיווח היום בהרחבה על המחקר החדש, קיים ריאיון בעניין עם ג'ורג' פנוויק, נשיא אחד הארגונים הגדולים בארצות הברית לשימור עופות: "החתולים הם טורפים מסובסדים היכולים להתקיים במספרים הרבה יותר גדולים מאשר טורפים טבעיים", אמר פנוויק בהתייחסו לחתולים ללא בעלים המקבלים מזון באופן קבוע ברחובות. "צריך להגביר את המאמצים לאימוץ של חתולים ואני מאמין שניתן למצוא בית לרוב החתולים הבריאים", סיכם פנוויק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ