צבא צרפת במאלי השתלט על העיר האחרונה בידי המורדים

לאחר שעוכבו בעקבות סופות חול, השתלטו חיילי צבא צרפת על העיר קידאל. תושבי האזור דיווחו כי המורדים ברחו, וקיים חשש מניסיונות נקמה

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

כוחות צרפתים השתלטו על נמל התעופה בעיירה קידאל, המעוז העירוני האחרון שהחזיקו המיליציות האיסלאמיות בצפון מאלי. במקביל הודיע שר החוץ של צרפת כי הכוחות יעזבו את מאלי במהירות. קידאל שוכנת במרחק של כ-1,500 ק"מ מהבירה במקו וקרובה לגבול עם אלג'יריה. זו הייתה העיירה האחרונה החשובה בצפון מאלי שנכבשה בידי המיליציות האיסלאמיות המזוהות עם אל-קאעדה. במקביל לדיווחים על השתלטות צבא צרפת על המקום, התקבלו דיווחים סותרים לפיהם החיילים עוכבו בנמל התעופה בגלל סופת חול. מוקדם יותר השבוע הכוחות הצרפתים הסיגו את המיליציות מגאו ומטימבוקטו.

בעיר גאו בירכו התושבים על כניסת הכוחות הצרפתים. כמה מהם ניסו לתפוס מורדים שלא הספיקו להימלט מהעיר, וקיים חשש מניסיון לנקום ולפגוע בהם. רבים מהם הביעו חשש כי העיר תישאר גם בעתיד הקרוב ללא חוק וסדר והזהירו מפני מחסור במזון ודלק.

"הצבא הצרפתי שחרר את העיר, אבל האזור הסמוך לה עדיין מסוכן", אמר אחד התושבים. "המורדים מחכים לנו מחוץ לעיר", הוא הוסיף. לדבריו, "מחיר הדלק כמעט הוכפל ומחירי המזון גבוהים. עדיין אפשר לקנות מוצרים בשוק, אבל לאף אחד אין כסף לעשות זאת".

אתמול עדיין נמשכה הפעולה הצבאית בקידאל, על פי דיווח של דובר הכוחות הצרפתים, הקולונל תיירי בורקהרד, בפאריס. הצבא הצרפתי כבש את נמל התעופה כבר בשלישי בלילה.

"הם באו בלילה והנחיתו כוחות מארבעה מטוסים ומכמה מסוקים", אמר חמיני בלקו מאיגה, נשיא האספה האזורית של קידאל.

"אחרי שכבשו את נמל התעופה, הם נכנסו לעיירה, אבל לא היה שום קרב", סיפר מאיגה, שהיה בקשר עם תושבי העיר באמצעות טלפון לווייני, שכן כל שאר רשתות הטלפון נפלו. "הצרפתים מסיירים בעיר ושני מסוקים מרחפים מעליהם". קידאל היא בירת אזור המדבר הנושא אותו שם, ואליה נסוגו, כנראה, אנשי המיליציות האיסלאמיות במשך כמעט שלושה שבועות של התקפות אוויריות של הכוחות הצרפתיים והתקדמות כוחות קרקע.

לאחר שנסוגו המורדים מטימבוקטו אמר נשיא צרפת פרנסואה הולנד "אנחנו מנצחים בקרב הזה, וכשאני אומר אנחנו, אני מתכוון לצבא מאלי, ולאפריקאים הנתמכים על ידי צרפת".

צרפת, ששלחה למעלה מ-3,500 חיילים למאלי, לצד מטוסי קרב ומסוקים, נזהרת עדיין להכריז רשמית על ניצחון משום שהמורדים שנסוגו למחבואם הרבים במדבר עשויים לגבש כוחות ולשוב להילחם נגד צבא מאלי, החלש מכדי להביסם לבד. צרפת מאמנת את חיילי צבא מאלי לשמור על הסדר במדינה לאחר נסיגת כוחותיהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ