הייגל בשימוע בסנאט: למנוע מאיראן נשק גרעיני, מתנגד למדיניות הכלה

26 חברי ועדת השירותים המזוינים חוקרים את מועמדו של הנשיא אובמה לתפקיד שר ההגנה, שהוסיף: "אשמור על יתרונה הצבאי של ישראל"

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

צ'אק הייגל, מועמדו של נשיא ארה"ב אובמה לתפקיד שר ההגנה הבא, אמר הערב (חמישי) כי הוא תומך בעמדת הממשל כי "יש למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני" וכי הוא "מתנגד למדיניות הכלה" בעניין זה. בהופעה בפני ועדת השירותים המזוינים של הסנאט, הדף הייגל את הביקורת הרפובליקאית על עמדות ודעות שהשמיע בעבר, ובהן דבריו נגד הלובי למען ישראל בוושינגטון.

"אני גאה ברקורד שלי. אני מצוטט בנושאים רבים, אך אף הצבעה, ציטוט או הצהרה מגדירים אותי, את אמונותיי או את המוניטין שלי. השקפתי הכללית מעולם לא השתנתה: אמריקה חייבת להיות בעלת הצבא החזק בעולם", אמר הייגל בנאום שקרא מהדף. "המחויבות של ארה"ב לביטחונה של ישראל אינה ניתנת לערעור. אבטיח לבת בריתנו ישראל שנשמור על יתרונה הצבאי באזור (המזרח התיכון)".

השימוע התאפיין בדו-שיח נרגז בין הייגל לבין הסנאטורים הרפובליקאים, ובראשם המועמד לשעבר לנשיאות ג'ון מקיין, שמתח ביקורת בחריפות על הסתייגות הייגל מהמלחמה בעיראק. מקיין שאל את הייגל אם צדק או טעה כשהתנגד להוספת 30 אלף חיילים אמריקאים בעיראק ב-2007 – צעד שהוביל לפריצת דרך צבאית וסייע רבות בזירוז הנסיגה מהמדינה. הייגל אמר בתגובה כי התנגדותו נבעה מכך שסבר שהדבר יעביר את כובד המשקל מהמלחמה באפגניסטאן. מאחור יותר אמר כי הוא מצטער שהפך למבקר חריף כל כך של המלחמה.

הייגל לפני השימוע בסנאט. לשמור על יתרונה הצבאי של ישראלצילום: אי–פי

מן העבר השני, הסנאטורים הדמוקרטים עשו כמיטב יכולתם להקל על הייגל ולאפשר לו להבהיר את עמדותיו מנקודת המבט הנוחה לו. הייגל התנצל בשימוע על דברים שהשמיע בעבר על השפעת הלובי היהודי בקונגרס ואמר כי היה צריך להשתמש בביטוי הלובי הישראלי. הוא גם הצהיר כי יישם מדיניות המתירה להומואים ולסביות לשרת בצבא, ללא קשר לנטייתם המינית ובכך ענה לביקורת המוטחת בו כאילו הוא שונא הומואים. בשלב מאוחר יותר נשאל הייגל על הקיצוצים שמתכוון הממשל החדש בתקציב הפנטגון וכיצד ישפיע הדבר על צבא ארה"ב.

השימוע להייגל קריטי לאישור מינויו כיורש לשר ההגנה הנוכחי, לאון פאנטה. בשבועות האחרונים מצא עצמו הייגל, סנאטור רפובליקאי מנברסקה לשעבר, תחת ביקורת נוקבת מצד המפלגה הרפובליקאית וארגונים שמרניים התומכים בישראל שהאשימו אותו כי עמדותיו "אינן שייכות לזרם המרכזי". לטענתם, הייגל איננו פרו-ישראלי ואינו מחזיק בעמדה קשוחה מספיק בסוגיית הגרעין האיראני. במהלך השימוע צפוי הייגל להישאל גם על עמדתו ביחס לתקציב צבא ארה"ב.

הייגל שנוי במחלוקת בעיקר בנוגע לעמדותיו והתבטאויותיו בעבר. הוא תומך בקיצוץ תקציב הביטחון, התנגד למלחמה עם איראן, הסתייג לפרקים מהסנקציות עליה ותמך בדיאלוג אמריקאי לא רק עם האייתולות בטהראן, אלא גם עם ראשי חמאס ברצועת עזה. הייגל רואה בסכסוך הישראלי-פלסטיני את המוקד האסטרטגי של אי-היציבות במזרח התיכון וסירב לא פעם לצרף את חתימתו למכתבי סנאטורים בעניינים שונים הקרובים ללבה של ישראל ושל הלובי הפועל למענה בקונגרס, איפא"ק.

אם יאושר המינוי, יהיה הייגל שר ההגנה הראשון של ארה"ב ששירת במלחמת וייטנאם. לפחות 12 סנאטורים דמוקרטים כבר הביעו תמיכה במינויו, ועוד 11 סנאטרים הביעו תמיכה תיאורטית, אך סביר להניח שיאשרו את המינוי על מנת לא להביך את אובמה. מנגד, שלושה רפובליקאים כבר אמרו שלא יתמכו במינוי. לאורך השימוע עונה הייגל לשאלותיהם של 26 חברי הוועדה בראשות הדמוקרט קארל לוין.

באחרונה השיק ארגון שמרני חדש, המכנה עצמו "אמריקאים למען הגנה חזקה" ומקבל מימון מתורמים אנונימיים, קמפיין תקדימי הקורא לסנאטורים דמוקרטיים בחמש מדינות להצביע נגד הייגל לפי הארגון, הייגל יהפוך את ארה"ב ל"מדינה חלשה יותר". ארגון חדש נוסף, המקבל גם הוא מימון מגורמים עלומי שם ונושא את השם "השתמשו במנדט שלכם", מציג את עצמו כארגון למען זכויות ההומואים והתחיל בקמפיין התוקף את הייגל על היותו "שונא הומואים", "שונא נשים" ו"שונא ישראל". למרות שארגון זה מציג את עצמו כליברלי, הוא רוכש את זמן השידור של פרסומותיו דרך חברה הידועה בקשריה למפלגה הרפובליקאית. פעילים ידועים בקהילה ההומו-לסבית הביעו ספק באותנטיות של הארגון. 

הקמפיין התקשורתי נגד מינויו של הייגל, שאין לו אח ורע בתולדות המינויים הנשיאותיים המודרניים, משקף את ההשפעה המתמשכת של החלטת בית המשפט העליון ב-2010 להסיר מגבלות על מימון קמפיינים פוליטיים, החלטה שהיתה אחד מהגורמים העיקריים לשיאים שנקבעו בהוצאות גופים חיצוניים על קמפיין הבחירות לנשיאות ב-2012. בסך הכל, ארגונים אלה, שרובם קיבלו מימון מגורמים לא מזוהים, הוציאו חצי מיליארד דולר בניסיון להביס את אובמה והדמוקרטים. אחד מהמממנים הגדולים של הקמפיינים האלה היה המיליארדר שלדון אדלסון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ