ראש ממשלת ספרד חשוד בקבלת שוחד מחברות בנייה ואנשי עסקים במשך כעשור

העיתון "אל פאיס" פרסם שורה של מסמכים מהם עולה כי בכירי מפלגת השלטון קיבלו במשך שנים תרומות אסורות מקבלנים ואנשי עסקים אחרים

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

העיתון הספרדי "אל פאיס" חשף היום (חמישי) צילומים של חשבונות סודיים לכאורה שהחזיקה מפלגת השלטון ומהם עולה האפשרות שראש הממשלה הספרדי, מריאנו רחוי, כמו גם בכירים אחרים במפלגה, קיבלו תרומות לא חוקיות מקבלנים ואנשי עסקים בתקופת הבום הנדל"ני באמצע העשור הקודם. העיתון פרסם מסמכים בכתב יד המעידים לכאורה כי רחוי קיבל ב-11 השנים האחרונות 25,200 אירו לשנה מבלי שדווחו לרשויות המס.

לדברי העיתון, את החשובונת הסודיים ניהלו גזברי "מפלגת העם" במקביל לחשבונותיה הרשמיים של המפלגה. בנוסף לרחוי חשודים גם שר הכלכלה לשעבר וראש קרן המטבע לשעבר, רודריגו ראטו, ובכירים אחרים בקבלת תרומות אסורות בסך אלפי אירו מחברת הבנייה והאנרגיה FCC ומחברת הבנייה OHL.

על פי הדיווח, מקור המידע הוא בשני גזברים לשעבר של מפלגת העם. אחד מהם, לואיס ברסנאס, פרש ב-2009 לאחר שבית המשפט החל לבחון את מעורבותו בקבלת טובות הנאה מקבלנים ואנשי עסקים. החקירה נגד ברסנאס העלתה כי בבעלותו חשבון בנק שוויצי שבו הוחזקו בשלב מסוים 22 מיליון אירו. ברסנאס טוען כי מדובר בכספים לגיטימיים שדווחו לרשויות המס.

מפלגת העם הספרדית הכחישה היום את הדיווח ומסרה כי אין לה מה להסתיר. "יש לנו רק מערכת חשבונות אחת והיא מערכת נקייה, שקופה ונתונה לפיקוח". בעבר מסרה המפלגה ביחס לחשדות דומים כי כל התרומות שקיבלו בכירי המפלגה נעשו תמיד בהתאם לחוק ולתקנות המס וכי מעולם לא הועברו תשלומים קבועים לגורמים שאנשי מפלגה שאינם נושאי תפקיד רשמי.

החשיפה על הנעשה במפלגת השלטון הספרדית היא שיא נוסף בחקירת שחיתות מסועפת המתנהלת נגדה זה ארבע שנים. הפרשה, שבאה בתקופה שבה ספרד נאבקת במיתון חריף ובשיעורי אבטלה אדירים, הובילה לפגיעה קשה בפופולריות של רחוי ומקשה על יכולתה של ספרד להיחלץ מהמשבר בכוחות עצמה.

סקר אחרון בספרד מגלה כי 96% מהאזרחים סבורים שהשחיתות נפוצה מאוד בפוליטיקה הספרדית, ולא רק במפלגת השלטון. בשנים האחרונות נחשפו עשרות מקרים שבהם קיבלו אנשי ציבור שוחד, ובראשם גיסו של המלך חואן קרלוס. השופט החוקר את הפרשה, פאבלו רוס, הודיע בעקבות חשיפת אל פאיס כי התבקש על ידי הפרקליטות לבחון אם יש צורך לפתוח בחקירה נוספת. במקביל, הורתה מפלגת העם הורתה על בדיקה חיצונית של חשבונותיה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ