ילדה איסלנדית ניצחה את הרשויות ותוכל להיקרא בשמה

אמה של בלאייר בת ה-15 העניקה לה את השם עם לידתה, אולם אז הסתבר כי הוא לא נמצא ברשימה הנוקשה והמסורתית שמתוכה מותר לבחור שמות

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

בתום מאבק משפטי מתוקשר מול רשויות איסלנד, ילדה בת 15 זכתה באפשרות להשתמש בשם שניתן לה על ידי אמה כשנולדה. בית המשפט ברייקיאוויק פסק היום (חמישי) כי היא תוכל להיקרא בשם "בלאייר" (Blaer), שמשמעותו "רוח קלה", על אף שהוא לא תואם לחוקי השמות הקפדניים של המדינה.

כמו מדינות רבות אחרות, ובהן גרמניה ודנמרק, לאיסלנד יש חוקים רשמיים בנוגע לשמות שניתן להעניק לתינוקות, שאמורים להתאים לדקדוק האיסלנדי ולחוקי ההגייה. כך למשל שמות כמו קרולינה וקריסטה אסורים, משום שהאות C  אינה חלק מהאלפבית האיסלנדי. לאיסלנד יש אפילו רשימה של שמות מותרים, בהם 1,853 שמות לנשים ו-1,715 לגברים. הורים יכולים לבחור שם מתוך הרשימה, או לפנות לוועדה מיוחדת שרשאית לאשר או לפסול שם חדש.

במקרה של בלאייר ביארקרדוטיר, התסבוכת נגרמה לאחר שהכומר שהטביל אותה עם לידתה אמר לאמה כי השם חוקי, ורק לאחר מכן הודיע שטעה. "לא היה לי מושג שהשם לא היה ברשימה", אמרה ביורק איידסדוטיר, אמה של בלאייר, שהוסיפה שהיא הכירה בעבר אשה עם שם זהה. לאחר פניית המשפחה, קבעו רשויות המדינה כי השם גברי מידי ולא הולם עבור נשים. עד כה, בתקשורת עם גורמים רשמיים בלאייר זוהתה בפשטות כ"ילדה".

בלאייר ביארקרדוטיר (משמאל) ואמהצילום: אי-פי

בית המשפט החליט על פי עדויות וראיות שהשם יכול להיות בשימוש על ידי גברים ונשים, ושלבלאייר יש את הזכות לשם משלה על פי חוקת איסלנד וחוקי זכויות האדם של אירופה. הא דחה את טענת הממשלה שיש לאסור את השם, כדי לשמור על השפה האיסלנדית. משמעת הפסיקה היא שגם שבנות אחרות יוכלו להשתמש בשם.

בלאייר אמרה לבית המשפט שהיא מאוד מרוצה מהשם שלה, והבעיות היחידות שנקלה בהן היו כשפנתה לרשויות המדינה שדחו אותו. "אני שמחה מאוד", אמרה בלאייר לאחר הפסיקה. "אני שמחה שזה נגמר. עכשיו אני מצפה לקבל מסמכי זיהוי חדשים. סוף סוף השם בלאייר יהיה כתוב על הדרכון שלי". הממשלה לא הודיעה עדיין האם תערער לבית המשפט העליון.

לשמות פרטיים יש משמעות רבה באיסלנד, גם בשל שיטת שמות המשפחה במדינה, שניתנים על פי השם הפרטי של האב או האם. אנשים גם מזוהים על פי שמם הפרטי, וכך למשל בספר הטלפונים הרשימה מסודרת על פי שם פרטי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ