ברוכים השבים לסטאלינגרד

לקראת יום השנה ה-70 לניצחון הצבא האדום על הנאצים בקרב ההיסטורי, החליטו בוולגוגרד כי שם העיר יוסב לשם ההיסטורי כמה פעמים בשנה

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

העיר הרוסית וולגוגרד תשנה את שמה בקרוב ובאופן זמני לשמה ההיסטורי - סטאלינגרד. חברי מועצת העיר קבעו היום (חמישי) כי השינוי, שמטרתו לפאר את ניצחון הצבא האדום על הנאצים בקרב סטאלינגרד המפורסם, ואת הרודן הסובייטי יוזף סטאלין, יבוצע מדי שנה ב-2 בפברואר - היום הלאומי לניצחון בסטאלינגד - ובכמה מועדים נוספים לאורך השנה.

ב-1961 הוחלף שמה של סטאלינגרד לוולגוגרד כחלק מהתנגדותה של בריה"מ לפולחן האישיות של סטאלין. אלא שהשם סטאלינגרד הוא חלק בלתי נפרד מהקרב ההיסטורי שהתנהל בעיר, הנחשב לאחד העקובים מדם שאירעו בעידן המודרני. כשני מיליון אזרחים וחיילים רוסים וגרמנים נהרגו בקרב שסימן את המפנה במלחמת העולם השנייה. על פי ההחלטה, ב-2 בפברואר ובמועדים הנוספים תשתמש מועצת העיר בשם סטאלינגרד בהודעותיה ומסמכיה הרשמיים. 

וזף סטאלין הוביל את בריה"מ בין שנים 1924-1953 ומורשתו ממשיכה לעורר מחלוקת ברוסיה גם 60 שנה אחרי מותו. ההקומוניסטים רואים בהחלטה כשלב נוסף במסע לטיהור שמו של סטאלין, אך מולם מתייצבות מפלגות ותנועות רבות המותחות ביקורת נוקבת על האדרת שמו של העריץ, שנודע בברוטאליות שלו ובטיהורים המוניים שבהם נרצחו מיליונים.

נציב זכויות האדם הרוסי, ולדימיר לוקין, ביקר בחריפות את החלטת עיריית וולגוגרד ואמר כי יש לפסול אותו בבית המשפט. "זה עלבון גדול לזכרם של הנרצחים", אמר. גם ניקולאי לוויצ'ב, מחוקק בכיר במפלגת השמאל "רק רוסיה", גינה את המהלך ואמר כי "שינוי שמה של עיר מכובדת כמו וולגוגרד לשמו של דיקטטור שרצח מיליונים מאזרחיו, היא פשוט נאצה".

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, נמנע מלהתערב בוויכוח הציבורי בעניין סטאלין. עם זאת, בשנים האחרונות הוא העמיד סמלים רבים מהתקופה הסובייטית שוב על כנם, כחלק מניסיונו לרכך את דעת הציבור. כחלק מתהליך זה שונו טקסטים בספרי הלימוד בבתי הספר הציבוריים כך שיכללו תיאורים מחמיאים יותר של סטאלין. גם המילים שמפארות את סטאלין בהמנון הלאומי הוחזרו.

למעט וולגוגרד, החליטו הרשויות בסנט פטרסבורג (לשעבר לנינגרד) ובעיר הסיבירית צ'יטה כי תמונותיו של סטאלין יוצגו באוטובוסים העירוניים ב-2 בפברואר. תבוסת הנאצים בסטאלינגד לפני 70 שנה בדיוק תצויין בשבת הקרובה בטקסים המוניים ברחבי רוסיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ