האופוזיציה במצרים קוראת להפגנות לא אלימות מחר; חשש מהידרדרות לעימותים

כוחות הביטחון בכוננות מוגברת לקראת ההפגנות. על אף קריאות האופוזיציה למחאה רגועה, קיים חשש שפלגים קיצוניים יביאו להסלמת המהומות

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מפלגות ותנועות פוליטיות, המזוהות עם הזרמים הליברליים במצרים ומתנגדות לנשיא מוחמד מורסי ותנועת האחים המוסלמים, קוראות להפגין מחר, ברחבי מצרים, בתום תפילות יום השישי. נציגי 16 מפלגות ותנועות פוליטיות הודיעו היום (חמישי) במסיבת עיתונאים בקהיר שההפגנות והתהלוכות שיתקיימו יהיו שקטות, ללא אלימות, וכי המטרה היא הבעת עמדתו של העם המצרי בנושאי החוקה וההחלטות שקיבל הנשיא מורסי, המנוגדות, לדבריהם, לעקרונות המהפכה.

קיים חשש שההפגנות מחר יתפתחו לעימותים אלימים, וכוחות הביטחון המצריים יתפרסו בכוננות מוגברת. חלק מהתהלוכות שיצאו מפרברי קהיר יגיעו עד לפתח ארמונו של מורסי בשכונת מסר אל ג'דידה. ההודעה של נציגי האופוזיציה, ובראשם מנהיגי חזית ההצלה הלאומית, באה לאחר ימים של מהומות אלימות, שבעקבותיהן הודיע מורסי על מצב חירום בשלוש ערים.

יחד עם זאת, הצדדים השונים מקווים כי שיחות שהתקיימו מוקדם יותר היום בין ראשי האופוזיציה והזרמים התומכים במורסי יובילו להפגת המתח. הפגישה התקיימה בחסות אוניברסיטת  אל-אזהר, המוסד הדתי הסוני הבכיר ביותר בעולם, והשתתפו בה נציגים בכירים של תנועת האחים המוסלמים של מורסי, ומתנגדיהם החילונים שדחו עד כה את בקשות הנשיא לכינון שיחות. בפגישה חתמו מנהיגי המפלגות הפוליטיות המרכזיות על מסמך המתנער מהאלימות.

"דיאלוג לאומי שבו משתתפים כל הגורמים בחברה המצרית, ללא יוצאים מן הכלל, הוא הדרך היחידה לפתור את הבעיות ולהתגבר על המחלוקות", אמר ראש המוסד, השייח אחמד א-טייב. הוא הוסיף כי "לעשייה הפוליטית אין קשר לאלימות או חבלה. עתיד המדינה ורווחת האזרחים תלויים בכיבוד שלטון החוק". ההתערבות של מוסד אל-אזהר בנושא פוליטי היא חריגה ובאה בהמשך לאזהרתו של שר ההגנה המצרי ביום שלישי, שטען כי העימותים עלולים להביא להתמוטטות המדינה

שוטרים יורים גז מדמיע אל עבר מפגינים בקהיר, השבועצילום: אי-פי

לשכתו של מורסי הביעה תמיכה בהודעת אל-אזהר. דוברו של הנשיא, הד"ר יאסר עלי, פרסם הודעה לפיה הנשיא מורסי ומוסד הנשיאות מברכים את המוסד על שיזם את הפגישה, ועל תוכן המסמך שנחתם.

גם היוזמה המפתיעה של המפלגה הסלפית ונציגי האופוזיציה, שגובשה ביום רביעי, עדיין ממתינה להכרעה מצד הנשיא מורסי ותנועת האחים המוסלמים. על פי המתווה שהוצג, תוקם  ממשלת אחדות לאומית וימונה תובע כללי חדש. בנוסף על כך, תמונה ועדה חדשה לשינוי סעיפי המחלוקת בחוקה המצרית, ותוקם ועדת חקירה לאירועי הימים האחרונים.

היוזמה זכתה לכותרות ותגובות רחבות במצרים, מאחר שהסלפים נמנו עד כה עם מחנה תומכיו של מורסי והתנגדו לכל פשרה בעניין החוקה המצרית שאושרה בדצמבר האחרון. יו"ר המפלגה, יונס מכיון, אמר לעיתונאים, בתום המפגש, כי המצב במצרים מחייב הקמת ממשלת אחדות ודו-שיח לאומי.

יחד עם זאת, גורמים במצרים חוששים שקבוצות קיצוניות, שאינן נמנות עם התנועות הפוליטיות, עלולות להוביל לעימות. אחת הקבוצות מוכרת במצרים כחבורת "בלאק בלוק", שחבריה הלבושים בשחור פועלים ברחובות ומצדדים באלימות כלפי כוחות הביטחון. אתמול פרסמה התביעה הכללית במצרים הודעה שצוטטה גם באתר הרשמי של הטלוויזיה המצרית, שלפיה התביעה חוקרת צעיר הנמנה עם חבורת "בלאק לוק" שנעצר בתוך בניין סמוך לכיכר תחריר, כשברשותו תוכנית שנהגתה בישראל ומטרתה פגיעה ברכוש של חברות מובילות ואתרים חיוניים בקהיר. החשוד, שזהותו אינה ידועה, מואשם בהתארגנות לא חוקית ובפגיעה ברכוש ציבורי. עוד דווח כי הצעיר נעצר על ידי שומר, תוך כדי ניסיון להיכנס לדירה ריקה באחד הבניינים המשקיפים על כיכר תחריר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ