קלינטון: חלון ההזדמנויות של איראן לא יישאר פתוח "יותר מדי זמן"

שרת החוץ האמריקאית אמרה בערב פרישתה מהתפקיד כי ארה"ב מאמינה בדיאלוג, אך כי הזמן של איראן אוזל

רויטרס
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס
אי-פי

חלון ההזדמנויות למשא ומתן עם איראן בנוגע לתוכנית הגרעין לא יישאר פתוח "יותר מדי זמן", כך אמרה אתמול בלילה (חמישי) שרת החוץ האמריקאית היוצאת, הילרי קלינטון. ואולם קלינטון לא קצבה זמן לסיום הדיונים עם איראן.

"אני לא חושבת שחלון ההזדמנויות יכול להישאר פתוח יותר מדי זמן, אבל אני לא אנקוב במספר הימים, השבועות או החודשים שבו הו יישאר פתוח", אמרה קלינטון לקבוצה קטנה של כתבים בערב שבו עזבה את משרד החוץ האמריקאי. ארה"ב מנהלת בשנים האחרונות מאבק בתוכנית הגרעין של איראן והטילה על המדינה סנקציות כלכליות חמורות בניסיון להניא אותה מהמשך פיתוח תוכניתה הגרעינית.

איראן סירבה באחרונה לקבוע תאריך ומקום להמשך הדיונים עם שש המעצמות הגדולות, בריטניה, סין, צרפת, גרמניה, רוסיה וארה"ב, על תוכנית הגרעין שלה. קלינטון יחסה את הסירוב האיראני ל"מחלוקות בדרגים הגבוהים של המשטר לגבי דרך ההתמודדות עם הדיונים". בנוסף, לפי קלינטון, מדובר בתמרון פוליטי לקראת הבחירות שייערכו באיראן ביוני.

"הם יחליטו אם להיפגש או לא בהתבסס על החשבונות הפנימיים שלהם", אמרה קלינטון. "הבחירות שלהם ייערכו ביוני. אנשים ממתינים כדי לראות את מי ימשח המנהיג העליון לנשיא הבא. הם עסוקים בחישובים הפוליטיים הפנימיים וזה הרבה יותר חשוב עבורם כעת מאשר לקבוע תאריך ומקום לפגישה". קלינטון אמרה גם כי נשיא ארה"ב, ברק אובמה, מעולם לא ויתר על השיחות עם איראן, אבל זה רק צד אחד של המדיניות שלו. הצד השני כולל את הסנקציות הכלכליות החמורות על המדינה.

קלינטון לא אמרה כמה זמן תעניק ארה"ב למשא ומתן עם איראן וחזרה על עמדת ארה"ב, לפיה "כל האפשרויות על השולחן". לדברי קלינטון, "המדיניות שלנו היא מניעה, לא חסימה, וכל האפשרויות נשארות על השולחן. בשלב מסוים חלון ההזדמנויות לדיונים יהיה חייב להיסגר".

קלינטון אמרה אתמול גם כי היא מוטרדת מהמעורבות של איראן במלחמת האזרחים בסוריה והאשימה אותה כי יש לה חלק מכריע בעידוד האלימות. לדבריה, המדיניות של איראן מעלה את הסכנה לעימות אזורי כולל שיכלול גם את ישראל ושכנות נוספות. "עשיתי מה שאפשר היה לעשות", אמרה קלינטון. "התחזיות הכי גרועות לגבי מה שיכול לקרות בתוך סוריה ולגלוש גם מעבר לגבולות נראות אפשריות כעת", הוסיפה.

לפי קלינטון, איראן מעבירה ציוד לחימה מתקדם לצבאו של נשיא סוריה, בשאר אסד, ועוזרת לו להילחם במורדים במדינה. לדבריה, גם השלוחה הלבנונית של המשטר האיראני – חיזבאללה- משחקת תפקיד מרכזי בעימות הזה. "האיראנים מהמרים על כל הקופה עבור אסד ויש סיכוי קטן לדיון מכל סוג עמם". קלינטון סירבה להתייחס באופן מפורש על התקיפה שייחסו מקורות זרים לצה"ל שנערכה אתמול בסוריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ