אד קוץ', ראש העיר ניו יורק לשעבר, מת בגיל 88

קוץ', פוליטיקאי יהודי שנודע בזכות סגנונו הישיר והעוקצני, כיהן בתפקיד בשנים 1978 עד 1989, והציל את העיר ממשבר כלכלי

לוגו רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס

אד קוץ', ראש העיר ניו יורק לשעבר, מת הלילה בגיל 88. קוץ', פוליטיקאי יהודי שנבחר לתפקיד שלוש פעמים וכיהן כראש העיר מ-1978 עד 1989, נודע בזכות סגנונו הישיר והעוקצני. קוץ' מת מאי ספיקת לב בבית חולים בניו יורק, לאחר שבשנה האחרונה אושפז תכופות בבתי חולים.

כראש העיר, הצליח קוץ' להציל את ניו יורק ממשבר כלכלי ולהביאה לשגשוג ולמושא קנאה עבור ערים אחרות בארה"ב. תחת הנהגתו, חלה בעיר תנופת בנייה וצמיחה.הוא הביע גאווה ביהדותו והיה אוהד של ישראל.

עם זאת, כהונתו אופיינה גם במתחים בין-גזעיים, עלייה במספר חסרי הבית, שיעור פשיעה גבוה ושחיתות בקרב פוליטיקאים. ב-1989, הוא הפסיד את המינוי הדמוקרטי ולא יכול היה להתמודד על ראשות העיר בפעם הרביעית.

לקוץ' היתה עקיצה מתאימה לכל מאורע, ופעם אמר כי ברצונו להיות ראש העיר כל חייו. הוא ראש העיר האמריקאי היחיד שהאוטוביוגרפיה שלו, שהיתה רב-מכר, הומחזה והפכה למחזמר.

אד קוץ' ומתכנן האנדרטה של ה-11.9 מיכאל ארד, אוגוסט 2011

"כראש עיר, הוא היה שילוב של מלצר במסעדת דגים, רוכל בטיילת, קומיקאי באתר נופש, מנהל בית ספר רגזן ודוד אקסצנטרי", אמר עליו הסופר פיט האמיל ב-2005. "הוא דיבר בקשיחות, והסיבה לכך היא שהוא היה קשוח".

סרט דוקומנטרי על תקופת כהונתו הסוערת כראש עיר הוצג לראשונה השבוע במוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק. מפאת מחלתו, קוץ' לא הגיע להקרנה. "אני לא חושבת שאף אחד נהנה יותר מאד קוץ' מלהיות ראש עיר", אמרה בהקרנה דוברת מועצת עיריית ניו יורק כריסטין קווין, שמתמודדת על תפקיד ראשת העיר הבאה.

הטריילר לסרט הדוקומנטרי על אד קוץ'

ראש העיר ניו יורק, מייקל בלומברג, אמר כי כל הדגלים ברחבי העיר יורדו לחצי התורן לזכרו של קוץ'. "כנבחר ציבור וכאדם פרטי, הוא היה לוחם חסר פחד ובלתי נלאה עבור העיר", אמר בלומברג. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ