המצבה היהודית שבחר אד קוץ' לפני מותו

האיש שהפך לסמלה של העיר ניו יורק ייקבר תחת מצבה שעליה חרותות מילותיו האחרונות של העיתונאי היהודי דניאל פרל, שהיום חל יום השנה להירצחו

ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק

לראש עיריית ניו יורק אד קוץ', שהלך לעולמו היום בגיל 88, היה סטייל אישי ייחודי, בחייו ובמותו: האיש שהפך לסמלה של העיר ייקבר ביום שני הקרוב בבית קברות של כנסיית השילוש הקדוש במנהטן, תחת מצבה שעליה חרותים מגן דוד, תפילת שמע ישראל ומילותיו האחרונות של העיתונאי היהודי דניאל פרל שנרצח בידי קיצונים מוסלמים בפקיסטן: "אבי יהודי. אמי יהודייה. אני יהודי".

קוץ', שהסדיר מראש את כל פרטי הלווייתו, אמר בראיון לניו יורק טיימס בשנת 2009 שהחליט לחרות את מילותיו האחרונות של פרל משום שהתרשם עמוקות מגאוותו היהודית. פרל, כתב העיתון "וול סטריט ג'ורנל" ובעל אזרחות כפולה אמריקאית-ישראלית, נחטף בפקיסטאן בשנת 2002. מילותיו האחרונות הונצחו בסרט וידאו שתיעד את רגעיו האחרונים עד לכריתת ראשו על ידי חוטפיו.

ובצירוף מקרים שבוודאי יהפוך לשיחת היום באינטרנט, קוץ' נפטר ב-1 בפברואר, בדיוק באותו היום בו נרצח פרל לפני 11 שנה בפקיסטאן. בצירוף מקרים נוסף, מותו של קוץ' בבית חולים בניו יורק אירע באותו היום שבו החלו בתי קולנוע בעיר להקרין סרט דוקומנטרי על חייו של קוץ', שבויים על ידי העיתונאי ניל ברסקי.

בראיון אחר הסביר קוץ' מדוע החליט להיקבר דווקא בכנסיה: "אינני רוצה לעזוב את מנהטן, גם כשכבר לא אהיה כאן. כאן ביתי. המחשבה שאצטרך להיקבר בניו ג'רזי הסמוכה הטרידה אותי מאוד".

מצבתו של אד קוץ' בבית הקברות של כנסיית השילוש הקדוש במנהטןצילום: אי-פי

קוץ' רכש את החלקה, הנמצאת באזור הצפון מערבי של מנהטן בפינת הרחובות אמסטרדם ו-153, בשנת 2008, תמורת עשרים אלף דולר. הוא סיפר בשעתו שהתייעץ עם רבנים לגבי המקום, ואלה ייעצו לו שמותר להיקבר שם בתנאי שבשער הסמוך לקבר ייכתב "שער ליהודים". בית הקברות נעתר לבקשה. לפני כשלוש שנים הציב קוץ' את המצבה בחלקת הקבר שנועדה לו, ולידה "ספסל זיכרון" שישמש את מוקירי זכרו.

קוץ' נולד ברובע ברונקס בניו יורק בשנת 1924 להורים שהיגרו לאמריקה מפולין בתחילת המאה שעברה. הוריו היו שומרי מסורת והקפידו על כשרות בביתם. "היה להם חשוב מאוד להיות יהודים", אמר קוץ', שהחשיב עצמו יהודי גאה ואוהד ישראל מובהק. בין היתר, הוא לחם בשורות הצבא האמריקאי במלחמת העולם השנייה.

בתפילת אשכבה שחיבר לעצמו לאחר שלקה בשבץ מוחי בשנת 1987, כתב קוץ': "הוא התגאה בעוז בדתו היהודית, הגן בעוז על העיר ניו יורק ואהב בעוז את תושביה. מעל לכל, הוא אהב את ארצו, ארצות הברית, שבצבאה לחם במלחמת העולם השנייה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ