בסין מוכרים אוויר לנשימה בפחיות

מיליונר סיני החליט למכור את הפחיות כדי להגביר את המודעות לאיכות הסביבה במטרופולין הענק הסובל מזיהום אוויר יוצא דופן

טניה ברניגאן, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מבעד לאוויר המזוהם בבייג'ינג בולטת למרחקים דמותו הססגונית של צ'ן גואנגביאו. איש העסקים המיליונר, בן 44, אישיות מוכרת בכל בית בסין, לוחץ את ידיהם של העוברים ושבים, מחלק חתימות ושואג: "אוויר צח לכולם! בואו ותתכבדו! אוויר לנשימה שירענן אתכם במשך כל היום".

המיזם האחרון של צ'ן הוא מבצע מכירת אוויר נקי בפחיות כאמצעי להגברת המודעות של הציבור לזיהום הסביבתי. "אם לא נפעל ב-10 השנים הקרובות, הצאצאים שלנו ייאלצו להיצמד למכלי חמצן ולפחיות שכאלה, ולחיות עם מסכות על פניהם", אומר צ'ן, שמנסה לבנות לעצמו תדמית של פעיל הסביבה והנדבן הבולט באזור: באחרונה חילק לאזרחים אלפי אופניים כדי לצמצם את מספר המכוניות ואחרי אסונות טבע כמו רעידת האדמה הקשה בסצ'ואן בשנת 2008 או אסון הצונאמי ביפן בשנת 2011, הוא הקפיד לשלוח ציוד וסיוע ותרם לנזקקים.

מדד הזיהום המעודכן בבייג'ינג

הפחיות מוצעות למכירה במחיר של חמישה יואן (80 סנטים) ובכמה "טעמים" ששמם "טייוואן", "טיבט" ו"ינאן", שבעבר היתה מקום מושבה של המפלגה הקומוניסטית. בתחילה היו מבקרים שטענו כי המיזם אינו אלא תרגיל ביחסי ציבור שנועד לפאר שמו של צ'ן, אולם כמה תושבים שקנו את הפחיות טענו שזו דרך מצוינת להגביר את המודעות הסביבתית.

רמת הזיהום בבייג'ינג רשמה עלייה יוצאת דופן באחרונה ועמה הביקוש של האזרחים למסכות. הסיבה להתגברות הפתאומית אינה ברורה, אולם רמת הזיהום נמצאת במגמת עלייה בשנים האחרונות, בעיקר לנוכח העלייה במספר המכוניות במטרופולין שבו מתגוררים כ-20 מיליון תושבים. ב-24 ימים בחודש שעבר נרשמו בעיר רמות זיהום גבוהות במיוחד, ולפי הערכות, המצב בעיר הוא החמור ביותר בשישים השנים האחרונות.

תושבת בייג'ינג חובשת מסכה ומחזיקה פחית עם אוויר נקי, בשבוע שעברצילום: רויטרס

בגלל זיהום האוויר הפכו המסכות לפריט אופנה פופולארי. לפי הערכות, נמכרו בחודש שעבר בבייג'ינג כ-100 אלף מסכות מדי יום. כמה תושבי העיר אף החליטו שהמסכות הללו אינן מספיקות והסתובבו ברחובות עם מסכות גז. סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה כי כ-20 בני אדם באו למקום עבודתם עם מסכות הגז ועבדו כשעל פניהם המסכה.

בשבוע שעבר פרסמה שגרירות ארה"ב בבייג'ינג אזהרה בגלל רמת הזיהום הגבוהה והודיעה כי היא יכולה לגרום לבעיות בריאותיות רבות כמו אסתמה, ברונכיטיס, דלקת ריאות ושפעת, במיוחד בקרב ילדים ומבוגרים. לעומת זאת, סוכנות הידיעות הסינית שינחואה מציגה נתונים אחרים: לדבריה איכות האוויר בבייג'ינג נמצאת במגמת שיפור זה 14 שנים ברציפות ומדי שנה הזיהום יורד בארבעה אחוזים בממוצע.

9 מתוך 9 |
9
1 מתוך 9 |
1
2 מתוך 9 |
2

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ