הרוג ועשרות פצועים במהומות מול ארמון הנשיאות בקהיר

העימותים במצרים נמשכים והאופוזיציה קוראת להפיל את משטר האחים המוסלמים. עמרו מוסא: מצרים הולכת לקראת שקיעה מוחלטת

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

העימותים במצרים בין המפגינים מתנגדי המשטר לבין כוחות הביטחון נמשכו גם בסוף השבוע, כשהאופוזיציה העלתה את רף המחאה וקראה להפלת משטר האחים המוסלמים והנשיא מוחמד מורסי.

חזית ההצלה הלאומית, שמהווה מעין ארגון גג של האופוזיציה במדינה, הביעה אתמול בערב תמיכה מוחלטת בקריאות להפלת משטר האחים המוסלמים. בחזית ציינו כי אין בכוונתם להיכנס לדו שיח לאומי כפי שקרא הנשיא מורסי, כל עוד לא ימולאו כל תנאיהם: הקמת ממשלת חירום חדשה, הקמת ועדה חדשה שתבחן את נוסח החוקה וסילוקו של התובע הכללי.

העימותים הקשים החלו שלשום בכיכר תחריר ומול ארמון הנשיאות בשכונת "מסר אל ג'דידה". אלפי מפגינים השליכו בקבוקי תבערה וזיקוקים לעבר כוחות הביטחון, שמצדם הגיבו בירי גז מדמיע ורימוני הלם. המשטרה סגרה את כביש הגישה לארמון הנשיאות וחסמה את הכניסות למתחם הארמון בגדרות תיל.

הפגנות מחוץ לארמון הנשיאות בקהיר, שלשוםצילום: רויטרס

על פי הדיווחים בתקשורת המצרית, במהומות נהרג צעיר אחד ונפצעו עשרות. בהפגנה שהועברה בשידור חי ברוב ערוצי הטלוויזיה המצריים נראה אדם שלאחר עימות עם אנשי משטרה נגרר עירום על ידי אנשי הביטחון לתוך ניידת. האירוע הפך במהרה לשיחת היום במצרים, ורבים טענו אתמול שזו התנהגות שהולמת את משטר מובארק הישן. משרד הפנים המצרי פרסם התנצלות על התקרית והסביר שיחקור את הנושא לעומק. גם דוברו של מורסי, ד"ר יאסר עלי, הביע התנצלות על התקרית והבטיח שהנושא ייחקר.

אתמול התחדשו המהומות מול ארמון הנשיאות, כשההמונים משליכים בקבוקי תבערה ואבנים לעבר כוחות הביטחון. גם פמלייתו של ראש הממשלה, ד"ר הישאם קנדיל, נרגמה באבנים בעת שעבר ליד כיכר תחריר. עמרו מוסא, אחד מבכירי האופוזיציה, אמר כי המדינה הולכת לקראת שקיעה מוחלטת ושיש צורך מיידי בהקמת ממשלת אחדות.

מפלגת א-נור הסלפית, שעד לפני יומיים פעלה לגיבוש הסכמות עם האופוזיציה כדי להרגיע את המצב במדינה, הודיעה אתמול בערב כי מעמדו של הנשיא מורסי איתן ושנשיא שנכנס לארמון הנשיאות דרך הקלפיות יעזוב את התפקיד רק באותו אופן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ