רפאל מינדר, ניו יורק טיימס

ראש ממשלת ספרד, מריאנו רחוי, הבטיח אמש (שבת) "שקיפות מלאה" בחקירת החשדות לשחיתות במפלגת השלטון ובחקירת התשלומים שהוא עצמו קיבל, לכאורה, באופן לא חוקי מקבלנים ואנשי עסקים. בנאום לאומה אמר רחוי כי המסמכים שפרסם העיתון "אל פאיס" נגדו ונגד בכירי "מפלגת העם" - "מזויפים". 

רחוי הוסיף כי הוא מצטער על הנזק שנגרם לתדמיתו ולתדמית מפלגת השלטון דווקא בשעה שבה ספרד מתמודדת עם גזירות כלכליות וחברתיות. "מפלגת העם תגן על עצמה. אני מעריך שהפרסומים האלה לא יימשכו". רחוי דחה כל קשר בין המפלגה לבין 29 מיליון דולר שנמצאו בחשבון בנק בשווייץ השייך לאחד מגזברי המפלגה בעבר, לואיס ברסנאס. "מעולם לא נתנו הוראה לפתוח חשבונות במדינה זרה".

מהמסמכים שפרסם אל פאיס עולה כי רחוי ובכירים אחרים - כמו שר הכלכלה וראש קרן המטבע לשעבר רודריגו ראטו - קיבלו תרומות לא חוקיות מקבלנים ואנשי עסקים בתקופת הבום הנדל"ני של אמצע העשור הקודם. העיתון פרסם מסמכים בכתב יד המעידים לכאורה כי רחוי קיבל ב-11 השנים האחרונות 25,200 אירו לשנה מבלי שדווח לרשויות המס. אחרים קיבלו תרומות אסורות בסך אלפי אירו מחברת הבנייה והאנרגיה FCC ומחברת הבנייה OHL.

מפגינים נושאים שלטים הקוראים "תתפטר" בהפגנה נגד שחיתות במדריד, בשבוע שעברצילום: אי-פי

ראש ממשלת ספרד הוסיף כי בכוונתו לפרסם באינטרנט עוד השבוע את החזרי המס שקיבל. ביחס לחשדות המיוחסים לבכירים אחרים במפלגה אמר: "כל דיווחי המס שלנו נעשו לאורך כל השנים בכפוף לחוק". קודם לנאומו קיים רחוי ישיבה דחופה של סיעתו כדי לדון בהשלכות הפרשה.

אך חרף דבריו הנחרצים של רחוי, מומחים מביעים ספק ביכולתה של מפלגת העם לבלום את הסחף ולעצור את הגילויים, אף שאלה טרם התבררו סופית בבית משפט. "רעידת האדמה הזו תימשך כי עוד ועוד מידע צפוי להתפרסם. הדרך היחידה לשים סוף לשערוריה כזו היא פסיקה ברורה של בית משפט. לרוע המזל, בספרד ההליכים המשפטיים יכולים להימשך שנים", אומר אנטוניו ארגנדוניה, מומחה לכלכלה ולאתיקה עסקית בבית הספר לעסקים בברצלונה.

ביום שישי הפגינו אלפים מחוץ למטה מפלגת השלטון הספרדית במדריד, השליכו אשפה לעבר הבניין והציתו עגלות אשפה. באינטרנט פורסמה עצומה הקוראת להתפטרותו של רחוי וזו צברה בתוך פחות מ-24 שעות יותר מ-600 אלף חתימות. סקר אחרון בספרד גילה כי 96% מהאזרחים סבורים שהשחיתות נפוצה מאוד בפוליטיקה הספרדית, ולא רק במפלגת השלטון. בשנים האחרונות נחשפו עשרות מקרים שבהם קיבלו אנשי ציבור שוחד, ובראשם גיסו של המלך חואן קרלוס. בסך הכל הואשמו או הועמדו לדין כ-300 פוליטיקאים מכל שדרות השירות הציבורי מאז 2008.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ