האקדח המעשן שהעיד על תחביב הירי של אובמה

דווקא בתקופה בה הוא מנסה להביא להחמרת הפיקוח על נשק, סיפר הנשיא שהוא משתעשע בירי בחופשותיו. במהרה פורסמה תמונה של הנשיא מחזיק ברובה

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

רבים הופתעו בשבוע שעבר, כשנשיא ארה"ב ברק אובמה סיפר בראיון על התחביב החדש שלו - קליעה למטרה. זה היה גילוי מפתיע במיוחד משום שאובמה מוביל לאחרונה מאמצים להחמרת הפיקוח על החזקת נשק, ובפרט רובי סער. לדברי אובמה, בביקורים באתר הנופש הנשיאותי קמפ דייוויד הוא עוסק בקליעה למטרות של יונים מחימר.

התגובות לריאיון לא איחרו לבוא. שמרנים ליגלגו על הנשיא, קומיקאים התבדחו, חברת קונגרס אחת הזמינה את אובמה לתחרות קליעה ובאינטרנט הופץ תצלום פיקטיבי של הנשיא חמוש בנשק. רבים התפלאו מדוע נחשף התחביב של אובמה דווקא כעת, בתקופה שבה הוא פועל במרץ להביא לאישור הקונגרס הגבלות משמעותיות על מכירת והחזקת רובי סער ומחסניות גדולות.

אתמול (שבת) ניסה הבית הלבן להשתיק את הספקנים על ידי פרסום של תצלום שבו נראה הנשיא יורה במטווח בקמפ דייוויד באוגוסט. אובמה מצולם עם משקפי מגן וכיסוי על אוזניו, כשהוא מחזיק ברובה שעשן מיתמר ממנו. הבית הלבן דיווח שהתמונה צולמה ב-4 באוגוסט, יום הולדתו ה-51 של אובמה. לא נמסרו פרטים נוספים.

התמונה שהפיץ הבית הלבן - אובמה יורה (ביונים מחימר) בקמפ דיוויד, באוגוסט האחרוןצילום: רויטרס

הסערה הנוכחית החלה בראיון שהעניק אובמה לשבועון "ניו ריפבליק". בשיחה על הפיקוח על נשק שאל המראיין, עורך השבועון פרנקלין פויר, אם אובמה ירה אי-פעם ברובה. "כן, למעשה בקמפ דייוויד אנחנו עוסקים בקליעה למטרה כל הזמן", השיב הנשיא. "כל המשפחה?" שאל פויר. "לא, בלי הנשים", השיב אובמה. "אבל לעתים קרובות אורחים שלי באים לשם. ואני רוחש כבוד רב למסורות הציד שקיימות זה דורות רבים. אני חושב שמי שמזלזל בהן עושה טעות גדולה".

אובמה הוסיף שהמציאות של שימוש ברובים באזורים עירוניים שונה מזאת שבאזורי ספר. "אני חושב שהניסיון לגשר על הפערים האלה יהיה חלק מהמשימה הגדולה ביותר בחודשים הקרובים, ופירוש הדבר שאלה הדוגלים בהידוק הפיקוח על הנשק יצטרכו להתאמץ להקשיב יותר מכפי שהם רגילים", אמר אובמה.

8 מתוך 8 |
ג'ורג' וו. בוש, 1994צילום: אי-פי
1 מתוך 8 |
תאודור (טדי) רוזוולט. תאריך התמונה אינו ידועצילום: אי-פי
2 מתוך 8 |
קלווין קולידג', 1928צילום: אי-פי

חשיפת התחביב החדש של הנשיא הפתיעה רבים, משום שאובמה לא דיבר על כך בעבר. חיפוש במאגרי מידע על נאומים וראיונות שהעניק הנשיא לא העלה שום התבטאות שלו בעניין. גם דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, לא הצליח לספק פרטים נוספים. ערוצי תקשורת התייחסו אפוא בספקנות לעניין. "זו היתה הפתעה בשביל הרבה אנשים בענף כשראינו ושמענו את זה", אומר מייקל המפטון, מנכ"ל איגוד הקליעה הארצי בארה"ב, שאובמה אינו נמנה עם 35 אלף חבריו.

הדוגלים בשמירה על זכויות השימוש בנשק אומרים שפרסום התמונה מראה שאובמה מנסה לרכוש את אמונם של בעלי נשק, ולהפיג את חששותיהם מפני הצעות החקיקה שהוא מקדם. "ברור שהוא לא מבין את במה מדובר". אומר כריס קוקס, ראש השדולה של איגוד הרובאים האמריקאי. "בניסיון לקדם אג'נדה פוליטית, נראה שהוא מנסה לשכנע בעלי נשק שהוא אחד מאתנו ושהוא תומך בתיקון השני של החוקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ