רויטרס וגרדיאן

הדיון על נישואים חד-מיניים הולך ומתלהט בצרפת ובריטניה, בעת ששתי המדינות עומדות בפני אישור הצעות חוק שיגדירו מחדש את מוסד הנישואים. בבריטניה מאיימת המחלוקת לפגוע במפלגה השמרנית, וחברי המפלגה מפצירים בראש הממשלה דיוויד קמרון לדחות את הדיון בעניין. בצרפת אושר בסוף השבוע הסעיף העיקרי בהצעת החוק המאפשרת נישואים חד-מיניים, שמעוררת במדינה חילוקי דעות קשים בחודשים האחרונים.

השבוע צפוי הפרלמנט הבריטי להצביע על הצעת חוק שתאפשר נישואים חד-מיניים בטקסים דתיים באנגליה ובוויילס, וזו צפויה לעבור בשל תמיכת חברי מפלגת הלייבור והמפלגה הליברל-דמוקרטית. ראש הממשלה קמרון הביע בעבר את תמיכתו בהצעת החוק, אולם בקרב מפלגתו רבים מתנגדים לה. 22 מחוקקים בעבר ובהווה, חברי המפלגה, שלחו אתמול מכתב לקמרון המפציר לדחות את ההצבעה עד לאחר הבחירות ב-2015, שכן זו עלולה לפגוע, לטענתם, בתמיכה במפלגה.

"אנו מרגישים כי ההחלטה להביא את הצעת החוק לפרלמנט נעשתה ללא דיון מספק או התייעצות עם חברי המפלגה, או הציבור בכלל", כתבו המחוקקים. לדבריהם, "יש להקדיש זמן רב יותר לדיון על נושא כל כך משמעותי, וההחלטה הסופית צריכה להידחות לאחר הבחירות, כשהציבור יוכל להצביע על פי מצע ברור".

חברי הפרלמנט יוכלו להצביע על ההצעה באופן חופשי, ללא הנחיות ממצליפי המפלגות. שר החוץ הבריטי, ויליאם הייג, שעמד בעבר בראש המפלגה השמרנית, הביע תמיכה בקיום ההצבעה ואמר כי שינה את דעתו בנושא נישואים החד-מיניים בשנים האחרונות. "אם לא נדון בנושא עכשיו, הוא יהיה במרכז הבחירות הקרובות", אמר לבי-בי-סי. לדבריו, החוק כולל הגנה על ארגונים דתיים שלא ירצו לחתן זוגות חד-מיניים.

הפגנה נגד נישואים חד מיניים בצרפתצילום: אי–פי

במקביל, עובד במשרד האוצר הבריטי הודיע היום (ראשון) כי הממשלה החליטה להעניק הקלות מס לזוגות חד-מיניים נשואים, הזהות להקלות שמקבלים זוגות הטרוסקסואלים. פיטר בון, חבר פרלמנט מהמפלגה השמרנית, אמר שהוא מבין את ההיגיון בהענקת הקלות במס לזוגות הומוסקסואליים, אך הוא סבור שלצעד זה יהיו השלכות שעדיין לא נשקלו עד תום.

בצרפת אישרה אתמול האספה הלאומית את הסעיף העיקרי בהצעת חוק המאפשרת נישואים בין בני אותו מין ומקנה לזוגות הומוסקסואלים את הזכות לאמץ ילדים. 249 חברי האספה הצביעו בעד הצעת החוק לבטל את הסעיף הקובע שהנישואים תקפים רק בין בני זוג גבר ואשה, לעומת 97 שהתנגדו לשינוי.

החוק נחשב לרפורמה החברתית החשובה הראשונה של הנשיא פרנסואה הולנד, ולאחת התוכניות החברתיות המשמעותיות במדינה מאז בוטל בה עונש המוות ב-1981. בחודשים האחרונים התעוררו מחאות קשות נגד הצעת החוק, אותן הובילו בין השאר אנשי דת. בחודש שעבר הפגינו 340 אלף בני אדם נגד התוכנית ליד מגדל אייפל בפאריס, ובשבוע שעבר נערכה בבירה הפגנה בעד נישואים חד-מיניים, בה השתתפו 125 אלף בני אדם.

לאחר אישור הסעיף המרכזי בחוק החלו הפגנות בכמה ערים במדינה. בפאריס נשאו כאלף בני אדם כרזות ועליהן נכתב: "כולנו נולדנו מגבר ואשה". המפגינים התגודדו ליד ארמון האינווליד, השוכן לא רחוק מבניין האספה הלאומית, כמה שעות לפני ההצבעה. בעיר ליון התקהלו מפגינים מחוץ לבניין העירייה כדי להשמיע את התנגדותם להצעה, וקראו גם נגד טיפולי מימון טיפולי פוריות ופונדקאות, סוגיות שאינן נכללות בטיוטה.

"אנו שמחים וגאים לעשות את הצעד הראשון הזה", אמרה שרת המשפטים כריסטיאן טובירה. "אנחנו הולכים לכונן חופש לכל אחד, שיאפשר לבחור את הפרטנר לעתיד שלו או שלה". חבר מפלגת המרכז-ימין UMP , פיליפ גוסלין, הזהיר כי החקיקה תוביל למגמה שהעם הצרפתי לא מעוניין בה. "היום אלו נישואים ואימוץ, מחר זה יהיה סיוע לטיפולי הפריה ופונדקאות", אמר.

יותר מ-5,000 תיקונים הוגשו להצעת החוק, רובם על ידי האופוזיציה המרכז-ימנית. הדיונים על התיקונים החלו בשלישי שעבר, והם יימשכו כשבועיים, במהלכם יאושר הסעיף המאפשר לזוגות חד-מיניים לאמץ ילדים. חברי האספה הלאומית מטעם המפלגה הסוציאליסטית תכננו בתחילה לכלול בתיקוני הצעת החוק גם טיפולי הפריה לנשים לסביות, אולם הם נמלכו בדעתם מחשש שההצעה, שמעוררת מחלוקת רבה, תסכן את הרפורמה כולה.

סקרים מראים כי למרות המחאות, התמיכה בנישואים בין בני אותו מין בצרפת גדלה. שיעור התומכים עלה מ-60% בדצמבר ותחילת ינואר ל-63% בסוף ינואר. לעומת זאת, כ-50% תומכים בזכויות אימוץ לזוגות חד-מיניים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ