משטרת בריטניה גנבה זהות של ילדים מתים כדי להסתנן לארגוני מחאה

הגרדיאן חושף כי 30 שנה השתמשו בסקוטלנד יארד בחופשיות בתעודות לידה ומוות. יו"ר ועדת הפנים הבריטית: "נוהל מעורר חלחלה

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

כוח המשטרה הגדול בבריטניה גנב את זהותם של כ-80 ילדים מתים וזייף דרכונים שישמשו סוכנים סמויים של המשטרה. הסקוטלנד יארד אישר בחשאי את הנוהל שישמש קציני משטרה המסתננים לקבוצות מחאה בלי להתייעץ עם הורי הילדים, או אף ליידע אותם.

הנוהל נחשף היום (ראשון) בעקבות תחקיר של הגרדיאן. התחקיר מראה כיצד במשך 30 שנה דורות של קציני משטרה עשו כבשלהם בתעודות הלידה והמוות של בריטניה בחיפוש אחר נתונים תואמים. הסוכנים הסמויים יצרו זהויות בדויות על סמך פרטיהם של הילדים המתים, והנפיקו מסמכי זהות שונים כמו רישיונות נהיגה ומספרי ביטוח לאומי. כמה מהקצינים חיו עד עשר שנים בתור אנשים שמתו.

הסקוטלנד יארד הודיע שהנוהל אינו מאושר "כעת". אולם מהמשטרה נמסר כי נפתחה חקירה של "נהלי העבר לזהויות בדויות ששימשו את קציני היחידה המיוחדת לטיפול בהפגנות". קית ואז, יו"ר ועדת הפנים של הפרלמנט, אמר שהוא הזדעזע לגלות את הנוהל "מעורר החלחלה". "הדבר יגרום לצער עמוק למשפחות שגילו מה קרה לזהות ילדיהם המתים", הוא אמר. "זה ממש מזעזע".

פיזור הפגנת ארגון עובדים בלונדוןצילום: רויטרס

    הטכניקה של שימוש בילדים מתים ליצירת זהויות בדויות נותרה מידע מודיעיני חסוי במשך עשרות שנים. אולם הסופר פרדריק פורסיית התייחס לכך בספרו הבדיוני The Day of the Jackal. סוכן סמוי לשעבר השווה את הנוהל לטכניקות ששימשו את השטאזי במזרח גרמניה. שני סוכנים סמויים סיפקו דיווח מפורט של האופן שבו הם ואחרים השתמשו בזהויות של ילדים מתים. אחד מהם, שהשתמש בזהות בדויה של פיט בלאק בהסתננותו לארגונים נגד גזענות, השווה את מעשיו ל"דריכה על הקבר" של הילד בן הארבע שבזהותו השתמש.

    תגיות:

    תגובות

    הזינו שם שיוצג באתר
    משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ