מלאלה יוספזאי, בת ה-15 הפקיסטאנית לוחמת זכויות הנשים שנורתה מתאוששת

התלמידה שנורתה בראשה על ידי איש טליבאן לאחר שקראה לבנות לרכוש השכלה, עברה ניתוח מוצלח בראשה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

רופאים בבריטניה הודיע שמלאלה יוספזאי, התלמידה הפקיסטאנית שנורתה בראשה על ידי איש טליבאן לאחר שקראה לבנות לרכוש השכלה, עברה ניתוח מוצלח בראשה. בית החולים "קווין אליזבת" בברמינגהם הודיע אתמול כי הנערה בת ה-15 עברה שני ניתוחים בסוף השבוע, שנועדו להתקין לוח טיטניום בגולגלתה ולהשתיל התקן אלקטרוני באוזנה, כך דיווחה סוכנות הידיעות אי-אף-פי.

מלאלה התפרסמה לראשונה בגיל 11, כשפרסמה בלוג באורדו ובו סיפרה על חייה בסוואט תחת שלטון הטליבאן. ב-9 באוקטובר ירה בה איש טליבאן ממרחק אפס, בשעה שאוטובוס בית הספר שלה נסע בעמק סוואט שבפקיסטאן. התקיפה עוררה תגובות קשות בעולם, ומלאלאה היתה לסמל כלל עולמי של המאבק למען הזכות של בנות ללמוד. כעבור כמה ימים היא הוטסה לבריטניה לקבלת טיפול בבית חולים המטפל גם בחיילים בריטים שנפצעו באפגניסטאן.

דוברת של בית החולים מסרה שצוות הרופאים המטפל בה "מרוצה מאוד" מהתאוששותה לאחר שני הניתוחים שנמשכו חמש שעות. "היא ערה ומדברת עם הצוות הרפואי ובני משפחתה", אמרה. במסיבת עיתונאים בשבוע שעבר, שבה נמסרו פרטים על הניתוח, אמרו רופאיה של מלאלה כי לוח הטיטניום המיוחד נועד להגן על מוחה ולכסות את החור שהותיר הקליע בגולגלתה. לדבריהם, הכדור שפשף את מוחה ולו סטה בסנטימטרים היה הורג אותה.

מלאלה יוספזאי בבית החוליםצילום: אי–פי

    מלאלה איבדה את השמיעה באוזן שמאל, אולם המנתחים סבורים שהשתלת ההתקן באוזנה ישיב לה את השמיעה בתוך שנה וחצי. מנהל בית החולים, דייב רוסר, סיפר שמלאלה היא "נערה יחידה במינה", ושהיא נחושה בדעתה להמשיך להיאבק על הזכות להשכלה לבנות למרות סבלה.

    בסוף השבוע הוצעה מלאלה כמועמדת לפרס נובל לשלום על ידי שלושה חברי פרלמנט נורווגים, שאמרו ש"מחויבותה כל כך מאיימת על הקיצוניים, שהם ניסו להרוג אותה". ראש המכון למחקר השלום באוסלו אמר כי "פרס למלאלה יציב את תחום הילדים והחינוך במרכז הסוגיות של שלום וקונפליקט". ההודעה על הזוכה בפרס נובל לשלום תפורסם בתחילת אוקטובר, והפרס עצמו יוענק בטקס רשמי באוסלו ב-10 בדצמבר.

    הזינו שם שיוצג באתר
    משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ