נפתרה התעלומה

נמצאו שרידי המלך ריצ'ארד השלישי

ועדת מומחים בבריטניה טוענת כי קיימת סבירות גבוהה כי גולגולת שנמצאה מתחת למגרש חניה בעיר לסטר היא של המלך האנגלי, שמת ב-1485

מייב קנדי, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייב קנדי, גרדיאן

צוות חוקרים מאוניברסיטת לסטר הודיע אתמול כי העצמות שנמצאו בחניון מכוניות בעיר שייכות "מעבר לכל ספק סביר" למלך אנגליה ריצ'ארד השלישי, ששלט בממלכה במשך 26 חודשים בלבד בין השנים 1485-1483.

במסיבת עיתונאים יוצאת דופן סיפרו המדענים על התנהלות המחקר וחשפו פרטים על היחס המשפיל לגופת המלך זמן קצר אחרי שנהרג על ידי אנשיו של המלך לעתיד הנרי השישי. ריצ'ארד השלישי מת בבוסוורת ב-22 באוגוסט 1485 והיה המלך האנגלי האחרון שנפל בקרב. מותו סימל את סוף מלחמות הירושה בממלכה האנגלית בין בית לנקסטר לבית יורק.

המחקר שילב מומחים מדיסציפלינות שונות: החל מאלה שביצעו בדיקות דנ"א, דרך מומחים שיצרו טכנולוגיית הדמיה ממוחשבת לבדיקת העצמות וגנאלוגים שאיתרו צאצא ממשפחת המלך, ועד למומחים שסרקו טקסטים מתקופתו של ריצ'ארד השלישי בחיפוש אחר תיאורים של מותו וקבורתו. תשואות נלהבות נשמעו באולם כשהארכיאולוג שהוביל את החיפושים, ג'ו אפלבי, הודיע כי הצוות משוכנע שמצא את מבוקשו.

אפלבי סיפר כי גופתו של ריצ'ארד השלישי, שסבל מעקמת, קופלה והוכנסה בחיפזון לבור שנחפר במהירות בכנסיית גריי פריארס (הנזירים האפורים) והיה קטן למידות גופו. החוקרים הציגו שקופית שהראתה את הפגיעה הקשה שספג ריצ'ארד מטווח קרוב בבסיס הגולגולת שלו. לדבריהם, הוא נפגע ככל הנראה ממהלומה עזה של חנית מן הסוג שהיה בשימוש בקרבות ימי הביניים, שכלל להב ברזל חד במשקל שני קילוגרמים שהוצמד למוט עץ. הלהב קרוב לוודאי ננעץ בעומק כמה סנטימטרים ולדברי המומחים גרם למותו של המלך בתוך רגעים. הפציעה בגולגולת מאשרת תיאורים מאותה תקופה, שלפיהם ריצ'ארד השלישי נהרג בקרב לאחר שנפל מסוסו. תיאור דומה עולה גם מהקריאה הנואשת ששם וויליאם שייקספיר בפיו במחזה "ריצ'ארד השלישי": "סוס! ממלכתי תמורת סוס!".

בעצמות ניכרת עוד פציעה קטלנית, כנראה מדקירת חרב שחדרה למוח. אבל פציעות רבות אחרות שנמצאו בשרידי הגופה נגרמו לאחר המוות ומעידות, לדברי החוקרים, על יחס מזעזע לגופה - הן בשדה הקרב והן לאחר שהובאה ללסטר. לדברי המומחים, ניכר כי הגופה הופשטה, היתה מושא ללעג והושחתה. נראה כי אז נחשפה לראשונה בפומבי העקמת שממנה סבל המלך – שעליה ידעו קרוביו בלבד. העצמות שנמצאו מעידות על גבר בעל מבנה עדין ושברירי. מנהל המחקר תיאר אותו כבעל מבנה גוף "נשי כמעט" – ממצא התואם תיאורים מתקופתו.

פציעה נוראית נוספת, דקירה שחדרה דרך הישבן לתוך האגן, ללא ספק נגרמה לאחר מותו של ריצ'ארד, שכן פציעה כזאת לא היתה יכולה להתרחש בעת שהחלק התחתון של גופו היה מוגן בשריון. פציעה זו מאמתת תיאורים שלפיהם גופתו העירומה של המלך הובאה משדה הקרב קשורה לאוכף של סוס וספגה התעללויות לאורך כל הדרך. לדברי החוקרים, פציעה זו לא נגרמה מכלי נשק מלחמתי אלא מסכין שכל אחד היה עשוי לשאת עליו.

בקהל שהאזין להרצאה באוניברסיטת לסטר ישבו שני אנשים נוספים הקשורים למחקר: מייקל איבסן, יצרן רהיטים יליד קנדה, שהוא צאצא ישיר של אחותו הבכורה של ריצ'ארד השלישי, אן מיורק, שהאזין לממצאים בתדהמה ובשתיקה. האיש השני, מתיו מוריס, הוא הראשון שחשף את הגופה בתוך שעה מתחילת החפירות. באותם רגעים לא העלה בדעתו שמצא את המלך. מכונות החפירה המשיכו לחצוב באספלט שמעל לחניון המכוניות, שכבר לפני שנים זוהה על ידי היסטוריונים כמקום שבו שכנה כנסיית גריי פריארס. נזירי הכנסייה הם שדרשו באומץ לב לקבל לידיהם את גופת המלך וקברו אותה בחיפזון ליד המזבח בכנסייה שלהם.

בריטניה כבר החלה בתכנון קבר חדש שייבנה בקתדרלת לסטר, כמאה מטרים בלבד מאתר החפירה. בשנה הבאה אמור להיערך טקס חגיגי שבו יוטמן השלד מחדש. במקביל, החל שירות המוזיאונים בלסטר לגבש תוכניות להקמת מרכז מבקרים חדש בבית ספר השוכן מול האתר.

גולגולת שנשלחה לבדיקהצילום: רויטרס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ